Ֆրանսիայում յուրաքանչյուրը յուրովի է հարգանքի տուրք մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերին. Լըմուան
Ֆրանսիայում ամենուր յուրաքանչյուրը յուրովի է հարգանքի տուրք մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում իր ելույթում նշեց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լըմուանը:
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, հայերը հիշատակում են Հայոց ցեղասպանությունը։ Այս տարի նախագահ Մակրոնի անունից մեր պատվիրակությունը, բնականաբար, ներկա է զոհերի ոգեկոչման արարողությանը։ Այս տարի, մանավանդ, առանձնահատուկ նշանակությամբ է օժտված արարողությունը, որովհետև արդեն լրացրել է 20 տարի, երբ Ֆրանսիան օրենքի ուժով ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Բայց նախագահը չբավարարվեց դրանով՝ արդեն 3-րդ տարին անընդմեջ ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայի պետական պաշտոնական օրացույցում նշված է, որպես հիշատակի օր: Ֆրանսիայում յուրաքանչյուր ոք յուրովի է իր հարգանքի տուրքը մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին»,- նշել է Լըմուանը:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ պետքարտուղարը հավելեց, որ այս հիշատակման արարողությունը ֆրանսիական երախտիքի արտահայտումն է բոլոր այն մարդկանց, որոնք հաստատվեցին ու իրենց ներդրումն ունեցան ֆրանսիական պետության կյանքում։
«Ֆրանսիան միշտ եղել է Հայաստանի կողքին, թե՛ անցյալում դժվար պահերին, թե՛ ապագայում ակնկալվող բոլոր ձեռնարկումների համար։ Դրա վկայությունն է Ֆրանսիայի նախագահի դատապարտող խոսքը բոլոր այն վարձկանների վերաբերյալ, որոնք Սիրիայից հավաքագրվել և հայտնվել էին բոլորիս հայտնի իրադարձություններին, բժշկական հումանիտար առաքելությունը, որի կազմակերպումն ու Հայաստան ուղարկելը չհապաղեց»,- ասաց նա:
Ժան-Բատիստ Լըմուանը հիշատակեց նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հայտարարությունը՝ ռազմագերիներին շուտափույթ վերադարձնելու վերաբերյալ:
«Ինչպես ասում էր Ազնավուրը` «Նրանք ընկան երգ»-ի մեջ` նրանք ընկան, տանջվեցին, որոտը շանթահարեց, նրանց մեղքն այն էր, որ նրանք Հայաստանի զավակներն էին։ Այսօր հայ ժողովուրդը ոտքի վրա ամուր կանգնած է, դիմակայում է, ոչինչ չի կարողանալու խոչընդոտել հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամությանը»,- եզրափակեց Ժան-Բատիստ Լըմուանը:

Во Франции каждый по-своему отдаёт дань уважения жертвам Геноцида армян: Лемуан
Повсюду во Франции все чтят память жертв Геноцида армян. Об этом заявил госсекретарь иностранных дел Франции Жан-Батист Лемуан в своем выступлении в мемориале Цицернакаберд.
«Сегодня, 24 апреля, армяне отмечают Геноцид армян. В этом году от имени президента Макрона наша делегация, естественно, присутствует на церемонии поминовения. В этом году церемония имеет особое значение, ведь уже исполнилось 20 лет, когда Франция законодательно признала Геноцид армян. Но президента не удовлетворило это, и 24 апреля уже третий год подряд в официальном государственном календаре Франции отмечается как день памяти. Все во Франции по-разному чтят память жертв Геноцида армян», - сказал Лемуан.
Госсекретарь иностранных дел Франции добавил, что эта поминальная церемония является выражением французской признательности всем людям, которые утвердились и внесли свой вклад в жизнь французского государства.
«Франция всегда была рядом с Арменией, как в тяжелые моменты прошлого, так и во всех начинаниях, ожидаемых в будущем. Об этом свидетельствует осуждение президентом Франции всех наемников, завербованных из Сирии, которые явились на известные всем нам события, медико-гуманитарная миссия, организация которой и ее отправка в Армению не затягивались», - сказал он. .
Жан-Батист Лемуан также сослался на заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ о немедленном возвращении военнопленных.
«Как говорил Азнавур в “Они упали в песне”, они упали, они пострадали, грянул гром, их вина была в том, что они были детьми Армении. Сегодня армянский народ твердо стоит, он сопротивляется, ничто не сможет помешать многовековой армяно-французской дружбе», - заключил Жан-Батист Лемуан.