Եթե Մեղրիից միջանցք տրվի, մենք կկորցնենք մեր երկրի հարավի նկատմամբ վերահսկողությունը․ Արման Մելիքյան (տեսանյութ)
Արցախի նախկին արտաքին գործերի նախարար Արման Մելիքյանը գտնում է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան Մեղրիի միջանցքը պարտադրում են Հայաստանին և պարտադրում են վերջնագրի տեսքով։ Իսկ Ռուսաստանը իր շահերի շրջանակներում ցանկանում է ապաշրջափակել ճանապարհները։ Նա նաև հավանական է համարում, որ Հայաստանը չկարողանա վերահսկողություն ունենալ այդ միջանցքի վրա՝ այն հանձնվի ռուս սահմանապահներին։
«Եվ մենք կկորցնենք մեր երկրի հարավի նկատմամբ իրական վերահսկողությունը։ Իսկ դա կարող է վտանգել Սյունիքի բնակչության անվտանգությունը»,- ասում է Ա․ Մելիքյանը։
Ա․Մելիքյանը չի բացառում, բայց քիչ հավանական է համարում, որ Ադրբեջանն առաջիկայում կարող է նոր պատերազմ սկսել։
«Ամեն դեպքում Ադրբեջանն էլ պատերազմում մարդկային լուրջ կորուստներ է ունեցել։ Անկախ այն հանգամանքից, թե որքան թիվ է հայտարարում, քառակի-հնգակի մեծ կորուստներ է ունեցել։ Թուրքիան ևս նոր պատերազմի անհրաժեշտություն չի տեսնում։ Մեծ հաշվով Թուրքիան ստացավ այն, ինչ իրեն պետք էր, հատկապես թուրքախոս պետությունների շրջանում բարձրացավ նրա վարկը»,- ասում է ԱՀ նախկին արտգործնախարարը։
Անդրադառնալով ներքաղաքական խնդիրներին ու վերջին օրերին Սյունիքում, այնուհետև Երևանում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաներին՝ ասում է՝ դա նախկին իշխանությունների պայքարն է իշխանության համար, որ ընդդիմությունը ձգտում է դրան՝ լինի դա ընտրություններով, թե առանց ընտրությունների։ Եվ եթե վստահ լինեն, որ կկարողանան ընտրական գործընթացները վերահսկել այնպես, ինչպես վերահսկել են նախկինում, ապա դա կանեն։
«Քանի դեռ ԿԸՀ նախագահը Տիգրան Մուկուչյանն է, ամեն ինչ հնարավոր է։ Նախկին ավանդույթները պահպանվել են, քանի որ նրանք արվել են անձերի ձեռքով։ Եթե դեմքերը չփոխվեն, կարող ենք կասկածել ընտրությունների արդյունքների վրա, եթե փոխվեն, հնարավոր կլինի նրանց գործունեությունը վերահսկելի դարձնել»,- պատասխանեց Ա․Մելիքյանը։
Ա․Մելիքյանը նաև հավելեց, թե ընտրակաշառքի լեգենդը մտցվել է հատուկ նրա համար, որ ընտրակեղծիքի մեղքը բարդվի ժողովրդի վրա։ «Մինչդեռ իրական ձայները կեղծվել են բացառապես ՀՀ սահմաններից դուրս գտնվող քաղաքացիների ձայների հաշվին, իսկ դրանք հարյուր հազարավոր են»,- ասաց Ա․Մելիքյանը։

Если будет предоставлен коридор через Мегри, мы потеряем контроль над югом нашей страны: Арман Меликян (видео)
Бывший министр иностранных дел Арцаха Арман Меликян считает, что Азербайджан и Турция навязывают Армении коридор через Мегри и навязывают в виде ультиматума. А Россия в рамках своих интересов хочет разблокировать дороги. Он также считает вероятным, что Армения не сможет контролировать этот коридор, он будет передан российским пограничникам.
«И мы потеряем реальный контроль над югом нашей страны. И это может угрожать безопасности населения Сюника», - говорит А. Меликян.
А. Меликян не исключает, однако считает маловероятным, что Азербайджан может в ближайшее время начать новую войну.
«В любом случае и у Азербайджана на войне были серьёзные человеческие потери. Независимо от того, какая цифра объявлена, потери были в четыре-пять раз больше. Турция также не видит необходимости в новой войне. По большому счёту, Турция получила то, что ей было нужно, в особенности поднялся её рейтинг среди тюркоязычных государств», - говорит бывший министр иностранных дел Арцаха.
Обратившись к внутриполитическим проблемам и акциям протеста последних дней в Сюнике, а затем в Ереване, говорит: это борьба за власть прежних властей, оппозиция стремится к этому – будь то посредством выборов или без выборов. И если они будут уверены, что смогут контролировать избирательные процессы так, как они контролировали прежде, они сделают это.
«Пока председателем ЦИК остаётся Тигран Мукучян, всё возможно. Прежние традиции сохранились, поскольку они делались руками личностей. Если лица не изменятся, мы можем сомневаться в результатах выборов, если изменятся – станет возможным сделать их деятельность контролируемой», - ответил А. Меликян.
А. Меликян также добавил, что легенда взятки избирателям была введена специально для того, чтобы свалить на народ вину за фальсификации выборов. «Между тем реальные голоса были сфальсифицированы исключительно за счёт голосов граждан, находящихся за пределами РА, а это – сотни тысяч», - сказал А. Меликян.