Եթե այդ ռազմագերիները լինեին գերմանացի կամ ֆրանսիացի, դուք ի՞նչ կանեիք. Մելքումյանը՝ ԵԽԽՎ-ում (տեսանյութ)
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) պետք է կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկի, որ Ադրբեջանում պահվող 200 հայ գերիները վերադարձվեն Հայաստան։ Այս մասին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում մեկնարկած «Հայ ռազմագերիների, այլ գերիների և տեղահանվածների վերաբերյալ» քննարկմանը հայտարարեց Հայաստանի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
«Գործընկերներ, մենք ի՞նչ ենք քննարկում։ Հայաստանը վերադարձրել է Ադրբեջանին բոլոր գերիներին, բայց Բաքվում դեռ 200 գերի է մնում։ Ես բազմիցս դիմել եմ ձեզ՝ ասելով, որ պետք է այցեր կազմակերպվեն Երևան և Բաքու։ Բայց ինձ ասել եք, որ դա ձեր լիազորությունների մեջ չի մտնում։ Ի՞նչ կանեիք, եթե այդ գերիները ֆրանսիացի կամ գերմանացի լինեին։ Ես ուզում եմ կոնկրետ քայլեր տեսնել, մեր գերիների ծնողները ուզում են կոնկրետ քայլեր տեսնել», - ասել է Մելքումյանը։

Что бы вы сделали, если бы эти военнопленные были французами или немцами? Мелкумян депутатам ПАСЕ (видео)
Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) должна предпринять конкретные шаги по возвращению Армении 200 пленных армян, удерживаемых в Азербайджане. Об этом на обсуждении «Об армянских военнопленных, других пленных и депортированных лиц» в рамках пленарного заседания Парламентской Ассамблеи Совета Европы заявил представитель Армении, депутат Микаел Мелкумян.
«Коллеги, что мы обсуждаем? Армения вернула всех пленных Азербайджану, но в Баку все еще есть пленные армяне. Я много раз обращался к вам и говорил, что нужно организовать визиты в Ереван и Баку. Но вы говорили мне, что это не в ваших полномочиях. Что бы вы сделали, если бы эти пленники были французами или немцами? Я хочу видеть конкретные шаги, родители этих пленников хотят видеть конкретные шаги», - сказал Мелкумян, еще раз подчеркнув, что спровоцированная Азербайджаном и Турцией война является продолжением геноцида.