2021թ. առաջին եռամսյակում 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված գումարները կազմել են ավելի քան 260 մլրդ 170 մլն դրամ․ ՊԵԿ
Պետական եկամուտների կոմիտեի կայքում հրապարակվել է 2021թ. հունվար-մարտ ամիսներին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից պետական բյուջե վճարված գումարների վերաբերյալ ցանկը: Հարկերի մեծության հաշվարկն իրականացվել է նոր մեթոդաբանությամբ` ՀՀ կառավարության 24.12.2020թ. N2157-Ն որոշման համաձայն:
ՀՀ կառավարության 2017 թվականի հուլիսի 6-ի N783-Ն որոշման մեջ 2020թ. դեկտեմբերին կատարված փոփոխությամբ` վճարված հարկերի մեծության որոշման համար հիմք է ընդունվում հարկատեսակի գծով հարկ վճարողների կողմից հարկային տարվա սկզբից միասնական հաշվից վճարված (մարված) մեծությունը՝ հաշվի առնելով (նվազեցնելով) միասնական հաշվին վերադարձված գումարները և (կամ) մաքսային մարմնի կողմից հավաքագրված գումարների մեծությունը: Մինչդեռ նախկինում պետական բյուջեի եկամուտներ էին համարվում առանձին հարկատեսակների գծով գործող հաշվեհամարներին  կատարված հարկային վճարումները և մուտքագրված գումարները: Ընդ որում, նոր ցանկերում ներառվում են բոլոր տնտեսվարողները` անկախ կազմակերպաիրավական ձևից:
Այսպիսով` 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2021թ. առաջին եռամսյակում պետական բյուջե ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 260 մլրդ 170 մլն դրամ: Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 217 մլրդ 911 մլն, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 42 մլրդ 258 մլն դրամ:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի հետ տվյալների համադրելիությունը ապահովելու նպատակով ՊԵԿ-ը նոր մեթոդաբանությամբ հրապարակել է նաև 2020թ. առաջին եռամսյակին վերաբերող ցուցանիշները:

В первом квартале 2021 г. 1000 крупных налогоплательщиков заплатили более 260 млрд 170 млн драмов: КГД
На сайте Комитета государственных доходов опубликован перечень сумм, уплаченных в госбюджет 1 000 крупными налогоплательщиками в январе-марте 2021 год. В первом квартале 2021 года от 1 000 крупных налогоплательщиков в госбюджет поступило более 260 миллиардов 170 миллионов драмов. Сумма платежей в налоговый орган составила более 217 миллиардов 911 миллионов, а сумма платежей в таможенный орган составила более 42 миллиардов 258 миллионов драмов.
Расчет суммы налогов производился по новой методике, согласно постановлению №2157-Н  правительства от 24.12.2020.
Согласно изменениям, внесенным в декабре 2020 г. в постановление правительства Республики Армения от 6 июля 2017 года N783-Н., сумма уплаченных налогов рассчитывается исходя из суммы, уплаченной (возвращенной) налогоплательщиками по типу налога с начала налогового года с учетом (уменьшением) сумм, возвращаемых на общий счет и (или) сумм, взимаемых таможенным органом. В то время как в прошлом доходами государственного бюджета считались налоговые платежи, уплаченные на счета, действующие по определенным видам налогов, внесенные суммы. Причем в новые списки включены все хозяйствующие субъекты, независимо от их организационно-правового статуса.