Ալիեւի ելույթներից մեջբերումները ՄԻՊ-ը կուղարկի միջազգային կառույցներին
Հայը բարբարոս է, ով քանդում է գերեզմանները, փորում, հանում մահացածների ոսկե ատամները. Ադրբեջանի նախագահի «պուրակի» բացման ու այսօրվա ելույթները ֆաշիզմի ու ցեղասպան քաղաքականության ապացույց են
Ստորև նրա երեկվա ու այսօրվա ելույթների ուշագրավ մասեր են:
1) Մեջբերումներ երեկվա ելույթից (ք.Բաքու, 12 ապրիլ, 2021թ.)`
«Մենք աշխարհում ներկայացել ենք որպես հաղթող ժողովուրդ: Մինչդեռ, Հայաստանը պարտված երկիր է, մեր առջեւ ծնկի եկած երկիր, գլուխն ու վիզը ծռած երկիր է, և միշտ այդպես կլինի: Երբ տեսնում ենք իրենց կատարած ոճրագործությունները, սարսափում ենք: (…) Նրանք մզկիթներում կովեր ու խոզեր են պահել, անարգել են ողջ մահմեդական աշխարհը, ավերել գերեզմաններ, փորել գերեզմանները և հանել թաղված մարդկանց ոսկե ատամները: Եթե սա վայրի չէ, ի՞նչ է: Վայրին գուցե դեռ մեղմ բառ է: Ամբողջ աշխարհը տեսավ, թե որն էր նրանց հիմնական գաղափարական գործոնը: Իբրև թե դրանք փոքրաթիվ, բայց քաղաքակիրթ, մեծ քաղաքակրթություն ունեցող ժողովուրդ են՝ շրջապատված վայրի մահմեդականներով: Այս մասին ասվում էր Եվրոպայի յուրաքանչյուր անկյունում: Ռուսաստանում ամենուր ասում էին՝ օգնեք մեզ, թե չէ մեզ այստեղ կխեղդեն: Հիմա բոլորը տեսել են, թե որն է դրա քաղաքակրթությունը, ո՞րն է դրա մշակույթը, ո՞րն է դրա բարոյականությունը: Նա բարբարոս է, ով քանդում է գերեզմանները, փորում, հանում մահացածների ոսկե ատամները և մզկիթում խոզեր պահում, նա այլ անուն չունի»։
«Ես ասել էի, որ հայկական առաջին պետությունը [նկատի ունի ներկայիս ՀՀ-ն] ստեղծել են մեր պատմական հողում: 1918 թ․ Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետության առաջին որոշումներից մեկը Իրևանը Հայաստանին տալն ու մայրաքաղաք դարձնելն էր: Ես դատապարտել եմ դա: Ես ասել եմ, որ դա դավաճանություն էր, աններելի դավաճանություն: Ադրբեջանի Ժողովրդավարական Հանրապետությունը ադրբեջանական ժողովրդին մեծ ծառայություններ է մատուցել, բայց մենք չպետք է կոծկենք պատմությունը, մենք պետք է իմանանք այն: Մենք պետք է իմանանք, որ 1918-1920 թվականներին (…) մենք Իրևանը նվիրեցինք Հայաստանին: Մինչդեռ այդ ժամանակ Իրևանի ներկայացուցիչները առարկում էին: Ոչ ոք ուշադրություն չդարձրեց նրանց ձայնին:»։
«Մարտի դաշտում (…) ոչնչացվեց հայկական բանակը: Տասը հազար դասալիք ունեցող բանակը խայտառակություն է: Նրանք իրենց զինվորներին շղթայում էին մարտական հենակետերում, որ որպեսզի չփախչեն: Սա բարբարոսություն է, վայրենություն է սեփական զինվորի նկատմամբ:»:
«Հողերը հավերժ կարող էին մնալ հայի ոտքի տակ։ (…) Հայաստանին պետք է փակուղու մեջ մտցնեինք։ Բոլոր տրանսպորտային, կոմունիկացիոն, էներգետիկ ուղիներն այնպես անցկացրինք, որ Հայաստանից դուրս մնա։ (…) Հայաստանը ընկավ փակուղու մեջ։ Սա ինքնին հանգեցրեց նրան, որ Հայաստանից զանգվածային արտագաղթ սկսվեց։ Հենց արտագաղթ է լինում, շուկան փոքրանում է, իսկ շուկայի փոքրանալու դեպքում ոչ ոք ներդրում չի անում։ Մարդ պետք է խելագար լինի, որ այդ տարիներին և հատկապես հիմա Հայաստանում ներդրումներ անի:»։
2) Մեջբերումներ այսօրվա ելույթից՝
«Նոր հայացք Հարավային Կովկասին. Զարգացումն ու համագործակցությունը հակամարտությունից հետո» վերտառությամբ միջոցառմանը ADA համալսարան (Ադրբեջանի դիվանագիտական ակադեմիայի համալսարան, ք.Բաքու, 10-13 ապրիլ, 2021թ.).
«Մենք ուզում ենք՝ երիտասարդ սերունդն իմանա, որ Զանգեզուրը Ադրբեջանի պատմական հողն է։ Զանգեզուրը Հայաստանին է տրվել 1920 թվականին՝ 101 տարի առաջ։ Մինչև դա այդ տարածքը մերն էր։ Գյոյչա լիճը նրանք անվանում են Սևանա լիճ։ Ընդամենը նայեք 20-րդ դարի սկզբի քարտեզին, և դուք այնտեղ Սևան չեք տեսնի։ Նույնը վերաբերում նաև Իրևանին (Երևանին)։ Նրանք ավերել են Իրևանի պատմական հատվածը։ Դա ակնհայտ փաստ է, ադրբեջանցիները, այդ թվում՝ իմ նախնիները, ապրել են այնտեղ։
Ես ասել եմ, որ մենք վերադառնալու ենք այնտեղ։ Ես չեմ ասել, որ վերադառնալու ենք տանկերով։ Ասել եմ, որ վերադառնալու ենք։ Եթե մենք վերադառնում ենք Զանգեզուրի միջանցքին, եթե օգտագործում ենք այդ ճանապարհը, ապա ինչո՞ւ չվերադառնալ Իրևան։ Ժամանակը կգա, մենք դա կանենք։ Ես արտահայտում եմ իմ դիրքորոշումը»։
------------------
Առհասարակ, Ադրբեջանի նախագահի երեկվա «պուրակի» բացմանը և այսօրվա ելույթներն ինչպես էթնիկ, այնպես էլ կրոնական հիմքերով Հայաստանի ու Արցախի ողջ բնակչության, ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ պետական բարձր մակարդակով ատելության ու թշնամանքի, ֆաշիզմի քաղաքականության ապացույց են:
Դրանցում անընդհատ ընդգծվում է Ադրբեջանի ժողովրդի առավելությունները (բարոյականություն, մտավոր կարողություններ և այլն) Հայաստանի ու Արցախի ողջ բնակչության, ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ՝ ի հաշիվ արժանապատվության հրապարակային նվաստացման և պատմական փաստերի բացահայտ աղավաղման:
Սրանք են հենց ադրբեջանական վայրագությունների ու դաժանությունների, խոշտանգումների հիմքում ընկած ֆաշիզմի ու ցեղասպան քաղաքականության հիմքերը:
Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ հատուկ ընդգծում եմ, որ ՀՀ որևէ ժամանակաշրջանի իշխանություն երբևէ Ադրբեջանի ժողովրդի, Ադրբեջանում ապրող սովորական մարդկանց նկատմամբ ատելության կամ թշնամանքի պետական քաղաքականություն չեն վարել ու չի վարում:
Ադրբեջանի նախագահի ելույթներից այս մեջբերումները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ներկայում թարգմանվում են, համապատասխան ընդգծումներով կուղարկվեն միջազգային, այդ թվում՝ իրավապաշտպան միջպետական կառույցներին, ինչպես նաև կօգտագործվեն մեր վերլուծություններում և իրավապաշտպան առաջարկներում:

Омбудсмен отправит в международные структуры выдержки из выступлений Алиева
Поддержи А1+!Защитник прав человека Армении Арман Татоян открытие в Баку “парка” Арцахской войны, и выступление президента Азербайджана от 13 апреля считает доказательством ненависти и вражды как на этнической, так и на религиозной основе, политики фашизма в отношении всего населения Армении и Арцаха, армянского народа на самом высоком государственном уровне.
Татоян на своей странице в Facebook написал, что в этих выступлениях подчеркиваются «преимущественные качества» азербайджанского народа (нравственность, умственные способности и т. д.) в отношении всего населения Армении и Арцаха, всего армянского народа высказывается публичное унижение достоинства и откровенное искажение исторических фактов.
«Как Защитник прав человека Армении я особо подчеркиваю, что власти Армении никогда не проводили и не ведут государственную политику ненависти или вражды по отношению к народу Азербайджана, к обычным людям, проживающим в Азербайджане. Эти высказывания из выступлений президента Азербайджана в настоящее время переводятся офисом Защитника прав человека Республики Армения. Они будут разосланы в международные, в том числе и в правозащитные межгосударственные структуры. Будут использованы в наших анализах и в предложениях по правам человека», - написал Арман Татоян.
Защитник прав человека также представил некоторые выдержки из заявлений Алиева, сделанный им 12 и 13 апреля.
Выдержки из вчерашнего выступления (Баку, 12 апреля 2021 г.)
«Мы в мире - победившая нация. Армения является побежденной страной, страной, которая преклоняет перед нами колени, страной с опущенной головой и согнутой шеей, и так будет всегда. Но когда мы видим их зверства, мы ужасаемся. Они в мечетях держали коров и свиней, разрушали весь мусульманский мир, уничтожали могилы, разрывали могилы и вырывали золотые коронки похороненным людям. Если это не дикость, то что? “Дикость” мягко сказано. Весь мир увидел их главный идеологический фактор. Якобы они - малый, но цивилизованный народ с великой цивилизацией, окруженный дикими мусульманами. Об этом они говорили во всех уголках Европы. В России они говорили: помогите нам, а то нас здесь задушат. Теперь все увидели, что такое их цивилизация, какова их культура, какова их мораль. Они варвары, которые разрывают могилы, вырывают золотые коронки мертвых, держат в мечети свиней, другого имени для них нет».
«Я уже говорил, что первое армянское государство [имеется в виду нынешняя Армения] было создано на нашей исторической земле. В 1918 г. одним из первых решений Азербайджанской Демократической Республики было отдать Ереван Армении и сделать его их столицей. Я осудил это. Я сказал, что это предательство, непростительное предательство. Азербайджанская Демократическая Республика оказала азербайджанскому народу огромные услуги, но мы не должны скрывать историю, мы должны ее знать. Мы должны знать, что в 1918-1920 годах мы отдали Ереван Армении. Хотя представители Еревана тогда возражали против этого, но никто не обратил внимания на их голоса».
«Армянская армия была уничтожена на поле боя. Армия из десяти тысяч дезертиров - позор. Они приковали своих солдат цепями к военным базам, чтобы не дать им сбежать. Это варварство, жестокость по отношению к собственному солдату».
«Земли могли бы навсегда остаться под ногами армян. Надо было поставить Армению в тупик. Мы построили все транспортные, коммуникационные и энергетические маршруты таким образом, чтобы они остались за пределами Армении. Армения зашла в тупик. Это само по себе привело к началу массовой эмиграции из Армении. Как только появляется эмиграция, рынок сокращается, а если рынок сокращается, никто не вкладывает средства. Надо было быть сумасшедшим, чтобы инвестировать в Армению в те годы, а сейчас особенно».
Выдержки из выступления 13 апреля:
«Новый взгляд на Южный Кавказ. Развитие и сотрудничество после конфликта» ADA University (Университет Дипломатической академии Азербайджана, Баку, 10-13 апреля 2021 г.).
«Мы хотим, чтобы молодое поколение знало, что Зангезур - историческая земля Азербайджана. Зангезур был передан Армении в 1920 году, 101 год назад. До этого эта территория была нашей. Они называют озеро Гейча озером Севан. Достаточно взглянуть на карту начала 20 века, Севана там вы не увидите. То же самое и с Ереваном. Они разрушили историческую часть Еревана. То, что там жили азербайджанцы, в том числе и мои предки, - очевидный факт. Я сказал, что мы вернемся туда. Я не говорил, что мы вернемся с танками. Я сказал, что мы вернемся. Если мы вернемся в Зангезурский коридор, если мы воспользуемся этой дорогой, то почему бы нам не вернуться и в Ереван? Придет время, мы это сделаем. Я выражаю свою позицию».
Арман Татоян подчеркнул, что именно эта политика фашизма и геноцида, лежит в основе зверств, жестокости и пыток, совершаемых азербайджанцами в отношении армян.