Վահրամ Դումանյանը և ՌԴ ԳԲԿ նախարար Վալերի Ֆալկովը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հարցեր
Մոսկվա կատարած այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր հանդիպել է ՌԴ գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Վալերի Ֆալկովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարները կարևորել են բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում առկա հայ-ռուսական համագործակցությունը և ընդգծել երկկողմ հարաբերությունների՝ ավանդական բարեկամական կապերի  ամրապնդման և հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը, քննարկել են համագործակցության մի շարք հարցեր՝ ուղղված գիտության և բարձրագույն կրթության ոլորտում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններին:
Վահրամ Դումանյանն ու Վալերի Ֆալկովն անդրադարձել են նաև Միջպետական ծրագրի շրջանակում իրականացվող կրթաթոշակային ծրագրին, որը երկկողմ համագործակցության ձևաչափով երիտասարդներին ՀՀ և
ՌԴ առաջատար բուհերում բարձրագույն կրթություն ստանալու հնարավորություն է տալիս:
ՀՀ և ՌԴ նախարարներն անդրադարձել են նաև Հայաստանում ռուսական կողմի մասնակցությամբ հիմնադրված բուհերի և բուհերի մասնաճյուղերի գործունեության և զարգացման հեռանկարներին:
ՌԴ  գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Վ. Ֆալկովը հայտնել է, որ 2021 թվականին Սոչիի «Սիրիուս» կրթական կենտրոնում կազմակերպվելու է «Մաթեմատիկա» կրթական ծրագրի միջոցառումը, իսկ 2022 թվականի հուլիսի 6-14-ը Սանկտ Պետերբուրգում տեղի է ունենալու Մաթեմատիկայի միջազգային կոնգրեսը։ Նա Վ. Դումանյանին սիրով հրավիրել է մասնակցելու այդ երկու կարևոր միջոցառումներին:
Նախարարները քննարկել են նաև գիտության ոլորտում համագործակցության հնարավորություններն ու խնդիրները: Նշվել է, որ համատեղ ծրագրերի իրականացումը կնպաստի նաև գիտական նոր զարգացումների ապահովմանը: ՌԴ  գիտության և բարձրագույն կրթության նախարար Վ. Ֆալկովը հայտնել է, որ Ռուսաստանի գիտության հիմնադրամն իրականացնում է դրամաշնորհային ծրագրեր, և ուրախ կլինի, որ Հայաստանի կրթագիտական կառույցները նույնպես մասնակցեն այդ նախագծերի մրցույթներին:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտներում ընդլայնել համագործակցությունը նոր ծրագրերի իրականացմամբ, փորձի և տեղեկության փոխանակմամբ:

Ваграм Думанян и министр НВО РФ Валерий Фальков обсудили вопросы двустороннего сотрудничества
В рамках визита в Москву министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян 9 апреля встретился с министром науки и высшего образования Российской Федерации Валерием Фальковым.
В ходе встречи министры подчеркнули важность армяно-российского сотрудничества в области высшего образования, науки и подчеркнули необходимость укрепления двусторонних отношений, дальнейшего развития дружественных связей, а также обсудили ряд вопросов сотрудничества, направленных на реализацию совместных программ в сфере науки и высшего образования.
Ваграм Думанян и Валерий Фальков также коснулись стипендиальной программы, реализуемой в рамках Межгосударственной программы, которая дает молодым людям возможность получать высшее образование в ведущих университетах Армении и России в рамках двустороннего сотрудничества.
Министры также коснулись перспектив развития созданных в Армении с участием российской стороны вузов и филиалов российских вузов.
Министр науки и высшего образования РФ Фальков сообщил, что в 2021 году образовательная программа «Математика» будет организована в образовательном центре «Сириус» в Сочи, а 6-14 июля 2022 года в Санкт-Петербурге состоится Международный математический конгресс. Он пригласил министра Думаняна принять участие в этих двух важных мероприятиях.
Министры также обсудили возможности и проблемы сотрудничества в области науки. Было отмечено, что реализация совместных программ также будет способствовать обеспечению новых научных разработок. Министр науки и высшего образования Российской Федерации В. Фальков отметил, что Российский научный фонд реализует грантовые программы, и он будет рад, если армянские учебные заведения также примут участие в конкурсах на эти проекты.
По итогам встречи достигнута договоренность о расширении сотрудничества в сфере высшего образования и науки за счет реализации новых программ, обмена опытом и информацией.