«Ծնողներին փոխանցում են լարվածություն»․ ո՞վ էր գերիների հարազատների հետ կապ հաստատել և հայտնել, որ գնան օդանավակայան
Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ծնողներն այսօր փակել են Գյումրի-Երևան ճանապարհը և պահանջում են հանդիպում  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Տեղեկատվությունը «Ա1+»-ի հետ զրույցում հաստատեց ՀՀ անկախ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը։
Նշենք, որ  երեկ ծնողները հավաքվել էին «Էրեբունի» օդանավակայանում, քանի որ ավելի վաղ տարածվել էին լուրեր, որ Ադրբեջանից վերադառնում են հայ ռազմագերիներ։ Լուրը հասատատել էր նաև վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ  ինքնաթիռը եկել է առանց գերիների։  Փոխվարչապետ  Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից էլ հայտնեցին՝  հակառակորդի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը ի կատար չի ածվում, և գերիների վերադարձը հետաձգվում է։
Թե ով էր ծնողների հետ կապ հաստատել և հայտնել, որ գնան օդանավակայան, հայտնի չէ, Տիգրան Ավինյանի գրասենյանի մամուլի պատասխանատու Նժդեհ Հովսեփյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում պնդեց, որ իրենք բացի այն, որ գերիների հնարավոր վերադարձի մասին պաշտոնական տեղեկություն չեն տրամադրել, նաև ծնողների հետ կապ չեն հաստատել և օդնավակայան գնալու վերաբերյալ որևէ բան չեն ասել․
«Նման  դեպքերում մինչև վերջնական հաստատում տեղի չունենա, ինքնաթիռը վայրէջք չկատարի, և գերիների վերադարձի  փաստը չհաստատվի, գրասենյակը նման պաշտոնական տեղեկատվություն չի տրամադրում»,-նշեց գրասենյակի ներկայացուցիչը։
«Ա1+»-ը զրուցեց նաև մի քանի ծնողների հետ՝ ճշտելու՝ ով է կապ հաստատել և հայտնել տղաների հնարավոր վերադարձի լուրը։ Նրանցից մեկը հրաժարվեց հեռախոսով պատասխանել մեր հարցերին, մեկ այլ ծնող էլ նշեց, որ այս պահին մասնակցում է բողոքի գործողություններին, բայց երեկ օդանավակայանում չի եղել և ինֆորմացիա չունի՝ ով  է կապ հաստատել օդանավակայան գնացած ծնողների հետ։
Այսօր այս թեմանին  ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է նաև Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, ով նշեց, որ եղել են պայմանավորվածություններ հակառակորդ կողմի հետ, որը խախտվել է։
Ըստ Քոչարյանի ենթադրությունների՝ հակառակորդ կողմը հերթական անգամ  ուզում է խաղի կանոններ փոխել․
«Տարբեր խոսակցությունների հետևանքով փակուղի է ստեղծվում գերիների վերադարձի համար։ Օր առաջ հրապարակային արտահոսքերը, սպասումները, որպես կանոն լինում են ժամանակավրեպ, և դրանից օգտվում են հակառակորդ կողմի որոշում կայացնողները։ Երկրորդ օրն է՝ հայտնվել ենք ցնցումների փուլում, և օդանավակայանում գտնվող հարազատները ճանապարհ են փակում, գնում են ՊՆ, բայց  ՊՆ-ի մուտքերը փակելով՝ մենք խոչընդոտում ենք մեր ամենակարևոր գերատեսչության աշխատանքային ռիթմին»։
Ըստ Քոչարյանի՝ կազմակերպվում են կառավարելի արտահոսքեր, և ծնողներին փոխանցում են լարվածություն։
ԱԺ ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հստակ պնդեց՝  որոշ ծնողների ասել էին, որ կոնկրետ ժամի լինեն օդանավակայանում, ծնողները պատրաստվել էին,  տներում սեղաններ գցել․
«Նրանցից մի քանիսնինձ ասում էին՝ չգիտենք՝ մեր որդին կա, թե չէ, բայց հույս ունենք, որովհետև տեսանյութերում մեր որդին գերեվարված է»։
«Ա1+»-ը կապ հաստատեց նաև Շիրակի մարզպետարանի Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պարտականությունները Արաքսյա Կիրակոսյանի հետ, ով ևս նշեց, որ այս թեմայով իրենք ծնողներին որևէ բան չեն հայտնել և չգիտեն, թե նրանց  հետ ով է կապ հաստատել։

«Родителям передают напряжённость»: кто связался с родителями пленных и сказал, чтобы они пошли в аэропорт?
Родители содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных сегодня перекрыли дорогу Гюмри-Ереван и требуют встречи с премьер-министром Николом Пашиняном. Информацию в беседе с «А1+» подтвердила независимый депутат НС Софья Овсепян.
Отметим, что вчера родители собрались в аэропорту «Звартноц», поскольку ранее распространились слухи, что из Азербайджана возвращаются армянские военнопленные. Информацию подтвердила и пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворгян.
Позднее стало известно, что самолёт спустился без пленных. Из офиса вице-премьера Тиграна Авиняна сообщили: противник не выполняет 8-й пункт трехстороннего заявления от 9-го ноября, и возвращение пленных затягивается.
Кто связался с родителями и сообщил, чтобы они пошли в аэропорт – неизвестно, ответственный по прессе офиса Тиграна Авиняна Нжде Овсепян в беседе с «А1+» утверждал, что они не только не предоставляли официальной информации о возможном возвращении пленных, но и не связывались с родителями и ничего не говорили относительно того, чтобы пойти в аэропорт:
«В подобных случаях, пока не будет окончательного подтверждения, самолёт не совершит посадку, и факт возвращения пленных не подтвердится, офис подобную официальную информацию не предоставляет», - отметил представитель офиса.
«А1+» также побеседовал с несколькими родителями, чтобы уточнить, кто с ними связался и сообщил весть о возможном возвращении парней. Один из них отказался отвечать на наши вопросы по телефону, другой родитель отметил, что в настоящий момент участвует в акциях протеста, но вчера его не было в аэропорту, и у него нет информации, кто связался с родителями, которые поехали в аэропорт.
Сегодня к этом теме в беседе с журналистами в НС обратился также председатель Постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Национального собрания Андраник Кочарян, который отметил, что были договорённости с противоположной  стороной, которые были нарушены.
По предположению Кочаряна, противник в очередной раз хочет изменить правила игры:
«Вследствие различных разговоров создаётся тупик для возврата пленных. Публичные утечки, ожидания, как правило, бывают преждевременными, и этим пользуются те, кто принимает решения со стороны противника. Второй день как мы оказались на этапе потрясений, и родственники, которые были в аэропорту, перекрывают дороги, идут в МО, но, перекрывая вход в МО, мы мешаем рабочему ритму нашего самого важного ведомства».
По словам Кочаряна, организуются управляемые утечки, и родителям передаётся напряжение.
Депутат НС от ППА Наира Зограбян в беседе с журналистами в НС конкретно утверждает: некоторым родителям сказали, чтобы в конкретное время были в аэропорту, родители подготовились, накрыли столы в домах:
«Некоторые из них говорили мне: мы не знаем, жив ли наш сын, но надеемся, потому что на видеоматериалах наш сын в плену».
«А1+» также связался с исполняющей обязанности начальника Отдела информации и по связям с общественностью областной администрации Ширака Араксей Киракосян, которая также отметила, что они ничего не сообщали родителям на эту тему и не знает, кто связался с ними.