Հայկական արտադրության թոքերի արհեստական շնչառության սարքավորումները պատրաստ են կլինիկական փորձարկումների․ Հ․ Արշակյան (տեսանյութ)
ՀՀ ԲՏԱ նախարար Հակոբ Արշակյանը ֆբ-յան գրառում է արել․
Հայկական արտադրության թոքերի արհեստական շնչառության սարքավորումներն ամբողջությամբ պատրաստ են կլինիկական փորձարկումների, սերտիֆիկացման և արտադրության համար։
Նախորդ տարի կառավարության ծրագրի շրջանակներում ինժեներական ասոցիացիայի հետ համատեղ մեկնարկեց Հայաստանում թոքերի արհեստական շնչառության սարքերի մշակման գործընթացը։
Ներկայացված սարքը բարդ ինժեներական համակարգ է, որն օդի ծավալի և ճնշման ղեկավարման մշակված ալգորիթմների օգնությամբ անհրաժեշտ ծավալներով փոխարինում է մարդու շնչառական համակարգին:
Ամերիկյան NASA JPL լաբորատորիայի հետ համագործակցության արդյունքում կարող եք տեսնել, որ սարքերի 5 օրինակներ արդեն պատրաստ են և անցնում են փորձարկումներ հետագայում սերտիֆիկացվելու և արտադրվելու նպատակով։
Շնորհավորում եմ 《Ինժեներական ասոցիացիային》, 《Ինժեներական քաղաքին》, 《ԵԻԱ ինժեներինգ》 ընկերությանը և հայկական ինժեներական համայնքին` արձանագրված հաջողության համար։
Հուսանք, որ այն կվերածվի իսկական արտադրության և Հայաստանում զարգացում կապրի բժշկական սարքաշինությունը։

Аппараты искусственного дыхания легких армянского производства готовы к клиническим испытаниям: А. Аршакян (видео)
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян сообщает, что аппараты искусственного дыхания легких армянского производства полностью готовы для клинических испытаний, сертификации и производства. Акоп Аршакян об этом написал на своей странице в Facebook.”
“В прошлом году в Армении в рамках совместной с Инженерной ассоциацией программы правительства начался процесс разработки аппаратов искусственного дыхания легких.
Представленный аппарат - сложная инженерная система, которая с помощью разработанных алгоритмов управления объемом воздуха и давлением насыщает дыхательную систему человека необходимым объемом.
5 образцов аппаратов, изготовленных в сотрудничестве с американской лабораторией NASA JPL, уже готовы и проходят испытания для их дальнейшей сертификации и производства.
Поздравляю Инженерную ассоциацию, Инженерный город, компанию “ЕИА Инженеринг” и всю армянскую инженерную общину с достигнутым успехом.
Будем надеяться, что он перерастет в реальное производство, и в Армении будет развиваться медицинское приборостроение”, - написал Аршакян.