164981349_4232467453454364_2691523924935923234_o
Վաղվանից հայ և ռուս գործընկերներից կազմված սակրավորական խումբն Արցախում կիրականացնի ինժեներահետախուզական աշխատանք
Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարության ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն գնդապետ Մեխակ Արզումանյանն այսօր ընդունել է Արցախում հումանիտար առաքելությամբ գտնվող ՌԴ քաղաքացիական պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների և աղետների հետևանքների վերացման նախարարության հավաքական խմբի ավագ գեներալ-մայոր Վլադիսլավ Գադեեվին:
Համագործակցության շրջանակներում երկու գործընկեր կառույցների միջև ստեղծվել է օպերատիվ 3 խումբ:
Վաղվանից հայ և ռուս գործընկերներից կազմված սակրավորական խումբն Արցախի տարածքում կիրականացնի ինժեներահետախուզական աշխատանք, որի նպատակն Արցախի բնակչության ազատ ու անվտանգ տեղաշարժի ապահովումն է, ինչպես բնակավայրերում, այնպես էլ դաշտավայրային ու անտառային գոտիներում:
ԱՀ ներքին անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ վթարափրկարարական օպերատիվ խումբը ԱԻ պետական ծառայության Լիսագորի հենակետում համատեղ կիրականացնի հերթապահ ծառայություն:
Հաջորդ խումբն ընդգրկված կլինի թիկունքային հումանիտար աշխատանքներում և հիմնականում կզբաղվի բեռնափոխադրումներով ու այլ մարդասիրական ծրագրերով:
Ծառայության տնօրեն Մեխակ Արզումանյանը շնորհակալություն է հայտնել ռուս գործընկերներին՝ 2020 թվականի նոյեմբերից առ այսօր Արցախի գործընկեր կառույցին աջակցելու, համագործակցության ամրապնդման և համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ԱԻՊԾ տնօրենի տեղակալ գնդապետ Սամվել Հայրումյանը, փրկարար ուժերի վարչության պետ Հրանտ Գասպարյանը, սակրավորական խմբի հրամանատար Սամվել Սարգսյանը:

Начиная с завтрашнего дня, саперная группа, состоящая из армяно-российских партнеров, будет проводить инженерно-разведывательные работы на территории Арцаха
Поддержи А1+!Директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Арцах, полковник Мехак Арзуманян, принял сегодня старшего сводной группировки Министерства гражданской обороны, чрезвычайных ситуаций и ликвидации последствий стихийных бедствий Министерства обороны РФ, генерал-майора Владислава Гадеева, находящегося с гуманитарной миссией в г. Арцах.
В рамках сотрудничества, между двумя партнерскими структурами были созданы 3 оперативные группы.
Начиная с завтрашнего дня, саперная группа, состоящая из армяно-российских партнеров, будет проводить инженерно-разведывательные работы на территории Арцаха, цель которых - обеспечить свободное и безопасное передвижение населения Арцаха, как в населенных пунктах, так и в полях и лесных зонах.
По соображениям внутренней безопасности РА, оперативно-спасательная группа будет совместно нести дежурство на базе Лисагора Государственной службы по чрезвычайным ситуациям.
Следующая группа будет заниматься тыловой гуманитарной работой, в основном, грузоперевозками и другими гуманитарными программами.
Директор службы Мехак Арзуманян поблагодарил российских партнеров за поддержку партнерской структуры Арцаха с ноября 2020 года по сей день, за укрепление сотрудничества и эффективную совместную работу.
На совещании приняли участие заместитель директора ГСЧС, полковник Самвел Айрумян, начальник управления спасательных сил Грант Гаспарян, командир саперной группы Самвел Саркисян.