Տիգրան Ավինյանը աշխատանքային շրջայց է կատարել Կադաստրի կոմիտեի գրասենյակներում
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 17-ին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն աշխատանքային շրջայց է կատարել ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի Կենտրոնի և Արաբկիրի սպասարկման գրասենյակներում՝ Կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանի ուղեկցությամբ:
Այցի շրջանակում փոխվարչապետը ծանոթացել Կադաստրի կոմիտեի աշխատանքների կազմակերպման ընթացքին, զրուցել է Կադաստրի կոմիտեի աշխատակիցների հետ, տեղեկացել աշխատանքային պայմաններին և քաղաքացիներին մատուցվող ծառայություններին:
Սուրեն Թովմասյանը փոխվարչապետին է ներկայացրել Կադաստրի կոմիտեի գործունեության արդյունքները, մասնավորապես՝ հանգամանալից անդրադառնալով առանձին ոլորտներում արձանագրված փոփոխություններին, այդ թվում՝ չափագրման փաթեթների կազմման, սպասարկման որակը բարձրացնելու և ժամանակ խնայելու մեխանիզմների ներդրման, աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման ուղղություններով: Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարը առանձնացրել է հաշվետվողականության գործիքների, առցանց ծառայությունների աշխարհագրության ընդլայնման հարցերը՝ հայտնելով, որ 7 ամսվա ընթացքում 260 համայնք արդեն տեղափոխվել է առցանց վարման: Սուրեն Թովմասյանը ներկայացրել է նաև քարտեզների ճշգրտման գործընթացն ու ընթացիկ արդյունքները՝ նշելով, որ առկա գործիքակազմով հնարավորություն է ստեղծվում բացահայտել առկա խնդիրներն ու շեղումները և ուղղումներ կատարել համայնքների սահմանների, հասցեների ճշգրտման գործընթացներում:
Այցի շրջանակներում Տիգրան Ավինյանը ծանոթացել է նաև Կադաստրի արխիվային հատվածին՝ կարևորելով ինչպես պատշաճ արխիվացումը, այնպես էլ ծառայությունների և թղթաշրջանառության ամբողջական թվայնացման անհրաժեշտությանը: Փոխվարչապետը նշել է, որ էլեկտրոնային ստորագրության պարզեցված տարբերակի ներդրումը, որը պիտի տեղի ունենա մինչև 2021թ. ավարտը, խոշոր նշանակություն կունենա թվայնացման գործընթացում էական առաջընթաց արձանագրելու հարցում:

Тигран Авинян с рабочим визитом посетил сервисные центры Комитета кадастра
Вице-премьер Республики Армения Тигран Авинян в сопровождении руководителя Комитета кадастра Сурена Товмасяна 17 марта с рабочим визитом посетил сервисные центры Комитета кадастра в административных районах Кентрон и Арабкир.
В ходе визита вице-премьер ознакомился с процессом организации работы Комитета кадастра, побеседовал с сотрудниками комитета, ознакомился с условиями труда и предоставляемыми гражданам услугами.
Сурен Товмасян представил вице-премьеру результаты работы Комитета кадастра, в частности, подробно остановившись на зарегистрированных в отдельных сферах изменениях, включая внедрение механизмов подготовки пакетов измерений, повышения качества обслуживания и экономии времени, а также увеличение эффективности работ. Глава Комитета кадастра выделил вопросы инструментов отчетности, расширения географии онлайн-сервисов, отметив, что за 7 месяцев 260 общин уже перешли на онлайн-управление. Сурен Товмасян также представил процесс корректировки карт и текущие результаты, отметив, что существующий инструментарий позволяет выявлять существующие проблемы и отклонения, вносить исправления в процессе определения границ и адресов населенных пунктов.
В рамках визита Тигран Авинян ознакомился также с архивной частью Кадастра, подчеркнув важность как надлежащего архивирования, так и необходимость полной оцифровки услуг и бумажного обращения. Вице-премьер отметил, что внедрение упрощенной версии электронной подписи, которое  должно быть осуществлено до конца 2021 года, будет иметь большое значение для достижения значительного прогресса в процессе цифровизации.