Պաշտոնական Մոսկվան՝ ռուս-թուրքական պայմանագրի 100-ամյակի մասին
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարի Զախարովան այսօր  անդրադարձել է 1921 թվականի մարտի 16-ին կնքված ռուս-թուրքական պայմանագրին։
Հայտարարությունը ստորեւ
Մարտի 16-ին լրանում է Ռուսաստանի Սոցիալիստական ​​Դաշնային Խորհրդային Հանրապետության կառավարության և Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի կառավարության միջև Բարեկամության և եղբայրության պայմանագրի ստորագրման հարյուրամյակը ՝  հիմնարար փաստաթղթերից մեկի, որը հիմք է դրել մեր պետությունների միջև ժամանակակից հարաբերությունների:
Մենք համարում ենք այս նշանակալի ամսաթիվը, երկկողմ դիվանագիտական ​​կապերի հարյուրամյակի հետ միասին, որոնք նշվել են 2020 թվականին, որպես ռուս-թուրքական գործընկերության կարևորության փոխըմբռնման պատմական վկայություն: Մեր համագործակցությունը խորապես գիտակցված է ՝ հիմնված բարիդրացիության, փոխադարձ հարգանքի և շահերը  հաշվի առնելու սկզբունքի վրա, կենտրոնացած է համատեղաշխատանքի վրա ՝ հանուն Ռուսաստանի և Թուրքիայի ժողովուրդների բարեկեցության և բարգավաճման, հանուն խաղաղության, անվտանգության և կայունության՝ ամբողջ տարածաշրջանում և եվրոպական մայրցամաքում:
Մենք հաստատում ենք Թուրքիայի հետ բոլոր ոլորտներում կառուցողական փոխգործակցություն հաստատելու , առևտրային, տնտեսական և ներդրումային համագործակցությունն ընդլայնելու, էներգետիկայի, արդյունաբերության և ենթակառուցվածքների հեռանկարային նախագծեր իրականացնելու, մշակութային և հումանիտար փոխանակումները և մարդկային կապերը բարելավելու մեր պատրաստակամությունը :
Վերջին հարյուր տարվա ընթացքում իր քաղաքական և պատմական արդիականությունը չկորցրած Մոսկվայի պայմանագրի ոգուն և սկզբունքներին հավատարմությունը երաշխիք է Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի Հանրապետության հարաբերությունների հետագա առաջադեմ զարգացման համար :

Официальная Москва о 100-летии российско-турецкого договора
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова сегодня затронула русско-турецкий договор, подписанный 16-го марта 1921 года.
Заявление приводим ниже.
16 марта исполняется сто лет со дня подписания Договора о дружбе и братстве между Правительством Российской Социалистической Федеративной Советской Республики и Правительством Великого Национального Собрания Турции – одного из основополагающих документов, заложивших фундамент современных отношений между нашими государствами.
Рассматриваем эту значимую дату вкупе с отмечавшимся в 2020 году вековым юбилеем двусторонних дипломатических связей как историческое свидетельство обоюдного понимания значимости российско-турецкого партнерства. Наше сотрудничество имеет глубоко осознанный характер, опирается на принцип добрососедства, взаимное уважение и учет интересов, нацеленность на совместную продуктивную работу ради благополучия и процветания народов России и Турции, во имя мира, безопасности и стабильности в регионе и на Европейском континенте в целом.
Подтверждаем готовность к наращиванию конструктивного взаимодействия с Турцией по всем направлениям, расширению торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, реализации перспективных проектов в энергетике, промышленности и инфраструктуре, совершенствованию культурно-гуманитарных обменов и человеческих контактов.
Следование духу и принципам Московского договора, не утратившего за истекшие сто лет свою политическую и историческую актуальность, служит залогом дальнейшего поступательного развития отношений между Российской Федерацией и Турецкой  Республикой.