157150398_10221137048601571_6400372589607328757_o
Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունը Երևան քաղաքին վերադարձրել է թողարկողի դեֆոլտի երկարաժամկետ «B+» վարկանիշը արտարժույթով և ազգային արժույթով՝ «Կայուն» կանխատեսմամբ: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը:
«Վարկանիշերը արտացոլում են քաղաքի վարկունակությունը՝ ինքնուրույն «bb-» հիմքի վրա, որը պայմանավորված է ռիսկ-պրոֆիլի «խոցելի» գնահատականի և պարտքային «aaa» բեռի գնահատականի կայունության համադրմամբ: Թողարկողի դեֆոլտի վերջնական վարկանիշը սահմանափակված է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշով («B+»/«Կայուն» կանխատեսմամբ)»,- գրել է Կարապետյանը:
Երևանի եկամուտների կայունության վրա, ըստ գործակալության կարծիքի, բացասաբար է ազդում կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված բացասական միտումներ դրսևորող վատթար տնտեսական միջավայրը:  Ծախսային մասով Երևանի բյուջեի կանխատեսելիությունը գնահատվում է որպես «միջին մակարդակի»:
Նշվում է, որ Երևանն իրականացնում է հավասարակշռված հսկողություն ծախսերի նկատմամբ, ինչի արդյունքում ծախսերի դինամիկան գրեթե համընկնում է եկամուտների դինամիկայի հետ:
«Տնտեսական շրջափուլի ընթացքում քաղաքի պարտավորությունները հարաբերականորեն կայուն են: Բյուջեի՝ ծախսային ամենախոշոր հոդվածը վերաբերում է հանրակրթությանը, որին բաժին է հասել 2019թ. Բոլոր ծախսերի 42 տոկոսը: Հանրակրթությանը ծախսերի մասով հաջորդում է կոմունալ սեկտորը, որը իր վրա է վերցնում 22 տոկոսը»,- գրել է Կարապետյանը:

Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings изменило прогноз по долгосрочным рейтингам дефолта эмитента («РДЭ») города Еревана в иностранной и национальной валюте на «Позитивный» и рейтинги на уровне «B+». Об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь мэра Еревана Акоп Карапетян.
Рейтинги отражают автономный кредитный профиль (SCP) Еревана на уровне «bb-», который является результатом сочетания «уязвимого» профиля риска и оценки устойчивости долга «aaa». РДЭ ограничены суверенным рейтингом Армении на уровне «B +»/«Стабильный».
Перспективы роста ограничены слабой экономической средой и сбоями, вызванными пандемией коронавируса. По оценкам Fitch, ВВП Армении сократится на 6,2% в 2020 г. до восстановления на 3,2% в 2021 г.
Отмечается, что Ереван осмотрительно контролирует расходы, в результате чего динамика расходов тесно связана с доходами. Обязанности города остаются относительно стабильными в течение всего экономического цикла. Самой крупной статьей расходов является образование, на которое в 2019 году пришлось 42% общих расходов. За ним следует сектор коммунальных услуг, на который пришлось еще 22% расходов. Большая часть расходов финансируется за счет трансфертов из центрального бюджета, что ставит бюджетную политику города в зависимость от решений центрального правительства.