Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին ԼՂ հակամարտության գոտում մշակութային ժառանգության պաշտպանության կարևորությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարտի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Իտալիայի ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի դի Մայոյի հետ:
Ի շարունակումն նախկին հեռախոսազրույցի` ԱԳ նախարարները հանգամանալից քննարկեցին երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր: Ընդգծվեց փոխադարձ պատրաստակամությունը շարունակական քայլեր ձեռնարկել հայ-իտալական քաղաքական երկխոսությունն առավել ամրապնդելու և հարստացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ։ Նախարար Այվազյանն իր գործընկերոջը ներկայացրեց թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրադրությունը՝ վերջինիս ուշադրությունը հրավիրելով արցախահայությանն առջև ծառացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրման հրատապության վրա:
Հեռախոսազրույցի ժամանակ անդրադարձ կատարվեց նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների իրականացման ընթացքին: Այս առնչությամբ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց ստանձնած հումանիտար պարտավորությունների լիարժեք կատարման առաջնահերթությունը, մասնավորապես՝ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձման մասով։
Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳ նախարարներն ընդգծեցին ԼՂ հակամարտության գոտում մշակութային ժառանգության պաշտպանության կարևորությունը:

Главы МИД Армении и Италии отметили важность защиты культурного наследия Нагорного Карабаха
Поддержи А1+!3 марта состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Ара Айвазяна с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи ди Майо.
В продолжение предыдущего телефонного разговора, главы МИД подробно обсудили ряд вопросов двусторонней повестки дня. Была подчеркнута обоюдная готовность предпринимать постоянные шаги для дальнейшего укрепления и обогащения армяно-итальянского политического диалога.
Стороны обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности. Министр Айвазян представил своему коллеге ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта, возникшую вследствие турецко-азербайджанской агрессии, обратив внимание собеседника на неотложность решения гуманитарных проблем, с которыми сталкиваются армяне Арцаха.
Был затронут ход реализации положений трехстороннего заявления от 9 ноября. В этой связи министр иностранных дел Армении подчеркнул приоритетность полного выполнения обязательств гуманитарного характера, в частности, касательно возвращения военнопленных и других удерживаемых лиц.
Министры иностранных дел Армении и Италии отметили важность защиты культурного наследия в зоне нагорно-карабахского конфликта.