Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի ուղերձը «Գործարարի օրվա» առթիվ
Հարգելի՛ գործընկերներ, շնորհավորում եմ մասնագիտական տոնի՝ «Գործարարի օրվա» առթիվ։ Մարտի 3-ը պատահական չէ ընտրված՝ այն հայ մեծանուն ձեռներեց ու բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյացի ծննդյան օրն է, և սկսած 2017 թվականից  պաշտոնապես նշվում է նաև որպես գործարար համայնքի գնահատանքի օր։
Հենց Մանթաշյանցի նախաձեռնող, ազգանվեր կերպարով ու գործունեությամբ է ոգեշնչվել և առաջնորվել հայ գործարարը, երբ նորանկախ Հայաստանում հիմք դրեց ու զարգացրեց հայրենական տնտեսության առաջընթացի մերօրյա ավանդույթները։
Անցած ճանապարհը հեշտ չի եղել հաստատված նոր՝ ազատական տնտեսությունը, խաղի իր կանոններն էր բերել,  շատ բան հարկ է եղել ստեղծել նորովի և ինքնուրույն, կարճ ժամանակում յուրացվել են շուկայական տնտեսահարաբերութունների առանձնահատկությունները, հաղթահարվել բազմաթիվ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ մարտահրավերներ։ Եվ այսօր հպարտությամբ ենք արձանագրում, որ Հայաստանում ունենք կայացած գործարար խավ՝ արդեն ձևավորված ավանդույթներով, ժամանակի փորձությունն անցած մասնագիտական կարողություններով, իր ճկուն գործելաոճով ու նորարարական մտքով՝ որպես հայրենական տնտեսության կայուն հենասյուն։
Այսօր դժվար ժամանակներ ենք ապրում քայքայիչ համավարակի ու պարտադրված պատերազմի հետևանքով լրջագույն խնդիրներ ուենք ոչ միայն տնտեսության բնագավառում, այլև երկրում հաստատված հասարակական-քաղաքական մթնոլորտի, Հայաստանի ու Արցախի առջև ծառացած թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին մարտահրավերների առումով։ Ունենք մի իրողություն, երբ, առավել  քան երբևէ, յուրաքանչյուրից պահանջվում է հանդուրժողականություն, իմաստնություն, միասնականություն, նախաձեռնողականություն ու տքնաջան աշխատանք։ Այս ողջ ընթացքում հայ գործարարներն ապացուցեցին, որ ունակ են արդյունավետ գործելու ծայրագույն պայմաններում՝ իրենց նվիրումով թույլ չտալով տնտեսության բնականոն գործունեության խափանում, բարդագույն պայմաններում ձեռնպահ մնալով աշխատատեղերի զանգվածային կրճատումներից, հանդես գալով բազմաթիվ սոցիալական նախաձեռնություններով, նյութական ու բազմաբնույթ աջակցություն ցուցաբերելով հերոսական հայ ժաղովրդին ու Հայկական բանակին։
Հարգելի՛ գործընկերներ, «Գործարարի օրվա» խորհուրդն առավել քան պարտավորեցնող է։ Ներկայիս հրամայականն է, որ կրկնապատկված եռանդով շարունակենք գործարար այն ավանդույթները, որ ձևավորված են, բազմապատկենք մեր ջանքերը հայրենական տնտեսության վերականգնման ու հետագա առաջընթացի ուղղությամբ, հանդես բերենք հանրային պատասխանատվության քաջ գիտակցում ու նվիրում՝ հանուն Հայոց աշխարհի խաղաղ ու կայուն կյանքի, հայ ոգու ամրապնդման, վաղվա հզոր Հայաստանի։

Послание Председателя Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсена Казаряна по случаю Дня предпринимателя
Председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян по случаю Дня предпринимателя направил поздравительное послание.
В послании он подчеркнул, что сегодня для восстановления отечественной экономики и дальнейшего прогресса необходимо с удвоенной энергией продолжать заложенные деловые традиции и удваивать усилия.
“Уважаемые коллеги, поздравляю Вас с профессиональным праздником - Днем предпринимателя. 3 марта выбрано не случайно, это день рождения великого армянского бизнесмена и мецената Александра Манташьяна, который с 2017 года официально отмечается как день оценки бизнес сообщества. Именно патриотический образ и деятельность Манташьяна вдохновили армянских бизнесменов на то, чтобы в новой независимой Армении заложить и развивать основы и современные традиции отечественной экономики.
Пройденный путь не был - легким․ Новая либеральная экономика привнесла свои правила игры, многое нужно было создавать по-новому, самостоятельно, за короткое время были освоены особенности рыночной экономики, преодолены многие объективные и субъективные вызовы. И сегодня мы с гордостью заявляем, что у нас в Армении есть устоявшийся бизнес-класс, с уже сложившимися традициями, проверенными временем профессиональными навыками, гибким стилем работы и новаторским мышлением, который является стабильной опорой отечественной экономики.
Сегодня мы переживаем тяжелые времена․Из-за эпидемии и навязанной нам войны у нас серьезные проблемы не только в экономической сфере, но и в социально-политической атмосфере в стране, и с точки зрения как внешних, так и внутренних вызовов, стоящих перед Арменией и Арцахом. Реальность такова, что сегодня больше, чем когда-либо, от каждого требуется терпение, мудрость, единство, инициативность и упорный труд. За все это время армянские бизнесмены доказали, что способны эффективно работать в экстремальных условиях, не стремясь нарушать нормальное функционирование экономики, в сложных условиях воздерживаясь от массовых сокращений рабочих мест, выступая с многочисленными социальными инициативами, оказывая всяческое содействие героическому армянскому народу и Армянской Армии.
Уважаемые коллеги, День предпринимателя более чем обязывает нас. Сегодняшний императив диктует нам, что мы с удвоенной энергией должны продолжать те деловые традиции, которые уже сформированы, умножали наши усилия в направлении восстановления и дальнейшего прогресса отечественной экономики, выступали с осознанием и ответственностью во имя мирной и стабильной жизни армянского мира, завтрашней могучей Армении и укрепления армянского духа”, - говорится в поздравительном послании Арсена Казаряна.