Ներկայացուցիչների պալատի անդամները Բայդենին կոչ են արել վերանայել Թուրքիայի նկատմամբ վերաբերմունքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմերիկայի Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 170 անդամներ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմին կոչ են արել վերանայել Թուրքիայի նկատմամբ վերաբերմունքը՝ պայմանավորված այդ երկրում մարդու իրավունքների խախտման բազմաթիվ արձանագրված դեպքերով:
«Մինչ Բայդենի վարչակազմը ձևակերպում է Թուրքիայի նկատմամբ իր արտաքին քաղաքականությունը, մենք խնդրում ենք ուշադրություն դարձնել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի օրոք տեղի ունեցած մարդու իրավունքների տագնապալի խախտումներին։ Նախագահ Էրդողանը և նրա «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը օգտագործել են իրենց գրեթե քսան տարվա իշխանության գալը, որպեսզի թուլացնեն Թուրքիայի դատական համակարգը, քաղաքական դաշնակիցների նշանակեն առանցքային ռազմական և հետախուզական պաշտոններում, ճնշեն խոսքի ազատությունն ու ազատ մամուլը և անօրինական կերպով բանտ նստեցնեն քաղաքական ընդդիմախոսներին, լրագրողներին և փոքրամասնություններին»,- ասված է նամակում:
Ներկայացուցիչների պալատի անդամները նշել են, որ 2016 թվականից ի վեր ավելի քան 80 000 թուրք քաղաքացիներ բանտարկվել կամ կալանավորվել են, իսկ ավելի քան 1 500 ոչ կառավարական կազմակերպություններ փակվել են քաղաքական ընդդիմությանը ճնշելու համար:
«Նախագահ Էրդողանի կառավարությունը նույնիսկ իր ոճը բերեց մեր երկրի մայրաքաղաքի փողոցներ, երբ 2017 թ. Էրդողանի՝ Միացյալ Նահանգներ կատարած այցի ժամանակ անվտանգության ծառայության թուրք աշխատակիցները հարձակվեցին խաղաղ ցուցարարների և դաշնային ծառայողների վրա։ Էրդողանի 4 թիկնապահներին մինչ օրս մեղադրանք է առաջադրվել ԱՄՆ-ում այդ միջադեպի համար։ Նրանք ազատության մեջ են մնում Թուրքիայում։ Թեև մեր ընդհանուր շահերից է բխում, որ Միացյալ Նահանգներն ու Թուրքիան մնան ռազմավարական դաշնակիցներ և վերացվեն մեր միջև տարաձայնությունները, սակայն մենք կարծում ենք, որ նախագահ Էրդողանի և նրա կուսակցության պահվածքի փոփոխությունները կենսական նշանակություն ունեն այդ հարաբերությունների վերականգնման համար»,- նշված է նամակում:
Նամակի հեղինակները Բայդենի վարչակազմին կոչ են անում առավել մեծ ուշադրություն դարձնել երկու երկրների միջև հարաբերություններում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին:

Члены Палаты представителей призвали Байдена пересмотреть отношение к Турции
Поддержи А1+!Более 170 членов Палаты представителей США призвали администрацию Президента Джо Байдена на фоне многочисленных сообщений о нарушениях прав человека в этой стране пересмотреть свою позицию по отношению к Турции.
Как сообщает «Арменпресс», члены Палаты представителей направили письмо в администрацию Байдена.
“Пока администрация Байдена формулирует свою внешнюю политику в отношении Турции, мы просим Вас обратить внимание на вызывающие тревогу нарушения прав человека, имевшие место при президенте Реджеп Тайип Эрдогане. Президент Эрдоган и его Партия развития справедливости использовали свои почти 20 лет пребывания у власти, чтобы ослабить судебную систему Турции, назначить политических союзников на ключевые посты военной разведки, подавлять свободу слова и свободную прессу и незаконно заключать в тюрьмы политических оппонентов, журналистов и представителей национальных меньшинств”, - говорится в письме.
Члены Палаты представителей отметили, что с 2016 года более 80 000 граждан Турции были заключены в тюрьмы или задержаны, а более 1 500 НПО были прикрыты ради подавления политической оппозиции.
“Правительство президента Эрдогана вынесло свой стиль даже на улицы столицы нашей страны. В 2017 году во время визита Эрдоана в Соединенные Штаты турецкие силы безопасности напали на мирных демонстрантов и федеральных чиновников. В инциденте, произошедшем в Соединенных Штатах, были обвинены 4 телохранителя Эрдо Хана. Но они в Турции все еще на свободе. В наших общих интересах, чтобы Соединенные Штаты и Турция оставались стратегическими союзниками и разрешали свои разногласия, но мы считаем, что изменения в поведении президента Эрдогана и его партии жизненно важны для возобновления этих отношений”, - говорится в письме.
Авторы письма призывают администрацию Байдена в отношениях между двумя странами уделять больше внимания вопросам прав человека.