Մենք իշխանություններին զգուշացրել էինք, որ նրանք կդավաճանեն նաև ձեզ․ Արեգ Կյուրեղյան (տեսանյութ)
«Ժամանակին, երբ իշխող կուսակցությունը հայտարարեց, թե ոչ մի քաղաքական ուժի առջև դռները չպետք է փակ լինեն, և նրանք պետք է մասնակցեն երկրի կառավարման գործին, իրականում՝ «Իմ քայլից» բացի, իշխանության մեջ մտան միայն մերժվածները։ Այդ հայտարարությունը դուռ բացեց միայն ՀՀԿ-ականների համար»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Սասնա ծռեր» խմբի և նույնանուն կուսակցության անդամ Արեգ Կյուրեղյանը։
Նրա ներկայացմամբ, իշխանության դռները չբացվեցին այն քաղաքական ուժերի դիմաց, որոնք 2018թհեղափոխության ժամանակ դուրս էին եկել փողոց։
«Եվ մենք իշխող ուժին զգուշացնում էինք, որ Վալերի Օսիպյանը, Արթուր Վանեցյանը, Դավիթ Տոնոյանը չեն համապատասխանում այն պաշտոններին, որոնց նշանակվեցին։ Հակառակը, ասում էինք՝ դավաճանելու են հեղափոխությանը, ինչպես դավաճանել են իրենց նախկիններին և եկել են ձեզ մոտ։ Մեր հայտարարություններն անտեսվեցին»,- ասում է ԱԿյուրեղյանը։
Վերջինս անդրադարձավ անցած շաբաթ ԱԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի այն հայտարարությանը, թե «2016թ«Սասնա ծռերի» դեպքը օգտակար եղավ Սերժ Սարգսյանի համար, որովհետև դա լրացուցիչ երկարացրեց բանակցային գործընթացը»։ Եվ պատասխանելով հարցին, թե կապ կա՞ր ԼՂՀ հակամարտության կարգավորման գործընթացում այդ փուլի, հատկապես ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո ընկած իրավիճակի և իրենց գործողությունների՝ ՊՊԾ գնդի գրավման միջև, այսպես պատասխանեց
«Նախ դա օգտակար եղավ հայ ժողովրդի համար։ Այդ գործողությունները կանխեցին այն իրավիճակը, որն այսօր ստեղծվեց՝ Արցախի հողերի հանձնումը և երկրորդ պատերազմը։ Համենայնդեպս մի քանի տարով հետաձգվեց այն աղետը, որ եկավ մեր ժողովրդի գլխին։ Իսկ ովքեր փորձում են մեզ կապել ՍՍարգսյանի հետ, բարոյականությունից զուտ հայտարարություններ են անում»։

Мы предупредили власти, что они предадут и вас: Арег Кюрегян (видео)
«В своё время, когда правящая партия заявила, что ни перед одной политической силой не должно быть закрытых дверей, и они должны участвовать в управлении страной, в действительности, кроме «Моего шага», во власть вошли только отвергнутые. Это заявление открыло дверь только для представителей РПА», - сказал в беседе с «А1+» член партии «Сасна црер» и одноимённой фракции Арег Кюрегян.
По его словам, двери власти не открылись перед теми политическими силами, которые вышли на улицу во время революции 2018г.
«И мы предупреждали правящую силу, что Валерий Осипян, Артур Ванецян, Давид Тоноян не соответствуют тем должностям, на которые они были назначены. Напротив, говорили, они предадут революцию, как предали своих бывших и пришли к вам. Наши заявления были проигнорированы», - говорит А. Кюрегян.
Последний также обратился к заявлению секретаря СНБ Армена Григоряна на прошлой неделе о том, что «случай “Сасна црер” в 2016г. стал полезным для Сержа Саркисяна, потому что это дополнительно продлило переговорный процесс». И отвечая на вопрос, какая связь была между этим этапом в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в особенности ситуации после апрельской четырехдневной войны и их действиями – захватом полка ППС, ответил:
«В первую очередь, это было полезно для армянского народа. Эти действия предотвратили ситуацию, создавшуюся сегодня – сдачу арцахских земель и вторую войну. Во всяком случае, на несколько лет была отложена та катастрофа, которая свалилась на голову нашему народу. А кто пытается связать нас с С. Саркисяном, делают аморальные заявления».
А. Кюрегян обратился также к вчерашнему постановлению суда, вынесенному в отношении группы «Сасна црер».