Օգնեք վերադարձնել մեր զինվորներին, ես ձեզ դիմում եմ հազարավոր հայ մայրերի անունից․ Ն Զոհրաբյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում (տեսանյութ)
ԱԺ ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ում․ այն ներկայացնում ենք ստորև․
Այսօր ես չեմ խոսելու արցախյան վերջին պատերազմում հայկական կողմի պարտության մասին։ Դա մենք քննարկելու ենք մեր երկրում եւ բոլոր մեղավորների դատավճիռները հնչելու են մեր երկրում։ Այսօր ես խոսելու եմ հումանիտար այն ճգնաժամի մասին, որն արդյունք էր Ադրբեջանի հրահրած նախադեպը չունեցող պատերազմի։
Ադրբեջանը, ՆԱՏՕ-ի ամենախոշոր բանակներից մեկն ունեցող Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ եւ միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներգավմամբ սեպտեմբերի  27-ին սկսեց  պատերազմ, որն աննախադեպ էր միազգային բոլոր կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ, քաղաքացիական բնակավայրերի,  ենթակառուցվածքների եւ մշակութային օբյեկտների հստակ թիրախավորմամբ, քիմիական զենքի օգտագործմամբ, աննախադեպ էր ռազմագերիների հանդեպ անմարդկային դաժանությամբ։
Ես կարող եմ հիմա, հենց այս պահին ձեզ ցուցադրել կադրեր, որոնք վերցված են հենց ադրբեջանական մեդիա ռեսուրսներից, թե ինչպիսի  կտտանքների եւ նվաստացումների են ենթարկում մեր գերեվարված զինվորներին, բայց ես ձեր հանդեպ այդքան դաժան չեմ լինի եւ կխնայեմ ձեզ։ Սակայն, ես հարց ունեմ ձեզ, հարգելի գործընկերներ, ձեզանից որեւէ մեկը փորձե՞լ է իրեն պատկերացնել այն զինվորի ծնողի փոխարեն, ում որդուն գլխատում են թուրք-ադրբեջանական ահաբեկիչներն ու գլխատված որդու նկարն ուղարկում մերձավորներին։ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի արդյունքում մի քանի տասնյակ արցախահայեր տեղահանվեցին իրենց բնակավայրերից, եւ ի՞նչ է սա, եթե ոչ հումանիտար աղետ։ Այն, ինչ այս պատերազմում արեց Ալիեւ-Էրդողան երկյակը,  միջազգային բոլոր իրավավակարգավորումներով հստակ ռազմական հանցագործություն է եւ պիտի ճանաչվի այդպիսին։  Դեկտեմբերի 31-ին Ադրբեջանի նախագահը, խոսելով իր երկրում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների մասին, հայտարարեց, որ նրանք ոչ թե  ռազմագերիներ են, այլ ահաբեկիչներ։
Այս կարգի անմեղսունակ  հայտարարությունները կոպտորեն խախտում են հետպատերազմյան մարդասիրական գործընթացը և մարդու իրավունքները պաշտպանող միջազգային պահանջները:
Գերեվարված հայ զինծառայողները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն Հայաստան եւ դա պետք է արվի առանց որևէ նախապայմանի։ Ինչպես պատերազմական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ դրանց դադարից հետո Ադրբեջանը հետեւողականորեն խախտում է  մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները, մարդասիրական պայմանավորվածությունները. ձգձգվում է գերիների վերադարձը, չի հայտնում նրանց իրական թիվը, այս ողջ ընթացքում շարունակվում են գերիների նկատմամբ խոշտանգումներն ու անմարդկային վերաբերմունքը, այդ մասին վկայող տեսանյութերի նպատակային հրապարակումը:
Ես խնդրում եմ Եվրոպայի Խորհրդին՝ օգտագործել իր մանդատն ու անել առավելագույնը՝ հայ  ռազմագերիներին հայրենիք վերադարձնելու համար։ Մի պահ ձեզ պատկերացրեք  այն հայ մոր  փոխարեն, ով այս ամիսներին  դժոխքի միջով է անցնում՝ փնտրելով ու սպասելով իր որդուն։  Այսօր իմ միակ խնդրանքը ձեզ դա է։ Եթե խոսում ենք այս պատերազմի հումանիտար հետեւանքների մասին, ապա օգնեք վերադարձնել մեր զինվորներին։ Ես ձեզ դիմում եմ հազարավոր հայ մայրերի անունից։ Ադրբեջանական գերության մեջ յուրաքանչյուր օրը նվազեցնում է ողջ մնալու հայ զինվորի շանսը, որովհետեւ մենք գործ ունենք դահիճ եւ մարդասպան պետության հետ։

Помогите нам вернуть наших солдат, обращаюсь к вам от имени тысяч армянских матерей: Н. Зограбян (видео)
Член фракции «Процветающая Армения» Национального Собрания Армении, член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Наира Зограбян в своем выступлении в ПАСЕ коснулась вопроса удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, подчеркнув, что армянские военнослужащие должны быть немедленно освобождены, возвращены в Армению, и это должно быть сделано без каких-либо предварительных условий.
В своем выступлении Наира Зограбян отметила:
Сегодня я не буду говорить о поражении армянской стороны в последней арцахской войне. Мы обсудим это в нашей стране, и приговоры всех виновных будут вынесены в нашей стране. Сегодня я расскажу о гуманитарном кризисе, который возник в результате беспрецедентной войны, спровоцированной Азербайджаном.
При непосредственном участии имеющей одну из крупнейших армий НАТО Турции, а также при участии международных террористических групп Азербайджан 27 сентября начал войну, которая была беспрецедентной с точки зрения применения оружия, запрещенного всеми международными конвенциями, с явным нацеливанием на гражданские поселения, инфраструктуру и культурные объекты, война была нечеловеческой и с точки зрения жестокости по отношению к военнопленным.
Я могу прямо сейчас показать вам кадры из азербайджанских СМИ о пытках и унижении наших пленных солдат, но я не буду так жестока к вам и пощажу вас. Однако у меня вопрос к вам, уважаемые коллеги, пытался ли кто-нибудь из вас представить себя вместо родителя солдата, чей сын был обезглавлен турецко-азербайджанскими террористами, которые потом отправили родственникам фотографию их обезглавленного сына?
В результате развязанной Азербайджаном войны десятки тысяч арцахских армян были вынуждены покинуть свои дома, и что это, как не гуманитарная катастрофа? То, что дуэт Алиев-Эрдоган сделал в этой войне, является явным военным преступлением по всем международным правовым нормам и должно быть признано таковым. 31 декабря президент Азербайджана, говоря об армянских военнослужащих, содержащихся в плену в его стране, заявил, что они не военнопленные, а террористы.
Подобные безумные заявления грубо нарушают послевоенный гуманитарный процесс, международные требования прав человека.
Пленные армянские военнослужащие должны быть немедленно освобождены, возвращены в Армению, и это должно быть сделано без каких-либо предварительных условий. Как во время боевых действий, так и после их прекращения Азербайджан последовательно нарушает международные требования в области прав человека и гуманитарные соглашения. Возвращение пленных затягивается, их реальное количество не разглашается, пытки и бесчеловечное обращение с пленными продолжаются, об этом свидетельствует целенаправленная публикация видеороликов.
Я прошу Совет Европы использовать свой мандат и сделать все возможное, чтобы вернуть армянских военнопленных на родину. Представьте на секунду себя вместо матери, которая в эти месяцы проходит через ад, ища и ожидая своего сына. Это моя единственная просьба к вам сегодня. Если мы говорим о гуманитарных последствиях этой войны, помогите нам вернуть наших солдат. Обращаюсь к вам от имени тысяч армянских матерей. Каждый день азербайджанского плена снижает шансы армянского солдата выжить, потому что мы имеем дело с государством палачей и убийц».