Ինչո՞ւ էր Հենրիկ Քոչինյանը Ռոբերտ Քոչարյանի հետ գնացել Քի Վեսթ և մասնակցել ԼՂՀ բանակցություններին (տեսանյութ)
Անկախ Հայաստանի տրանսպորտի և կապի առաջին նախարար Հենրիկ Քոչինյանը 2001թ․ ՀՀ նախկին նախարար Ռոբերտ Քոչարյանի և արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հետ մեկնել է Քի Վեսթ և մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններին։ Հ․Քոչինյանը ՏԿ նախարար է եղել 1990-1998թթ․ հետո նշանակվել է Լոռու մարզպետ։ Երբ Քի Վեսթ էր գնացել, մարզպետ էր։
Հ․Քոչինյանը նախ կատակում է, թե գնացել էր Էռնեստ Հեմինգուեի թանգարանն այցելելու։ Իրականում, այդ բանակցություններում անհրաժեշտ էին տարածաշրջանային տրանսպորտային ուղիների վերաբերյալ նրա փորձն ու գիտելիքները։
«Գլուխ գովալ չլինի, ես շատ լավ գիտեմ ռազմական թատերաբեմում ընդգրկված մեր տարածքը։ Ադրբեջանի կողմից քննարկման հիմնական թեման ազատագրված տարածքները վերադարձնելն էր, մեր կողմից հիմնական խնդիրը ԼՂՀ կարգավիճակն էր, ՀՀ և ԼՂՀ միջև հաղորդակցությունը։ Ադրբեջանը նաև ուներ Նախիջևանի հետ հաղորդակցության խնդիրը։ Եվ հաղորդակցության այդ ուղիների քննարկման ժամանակ իմ մասնագիտական օգնությունն էր պետք»,- ասում է Հ․Քոչինյանը։

Почему Генрих Кочинян отправился в Ки-Уэст с Робертом Кочаряном и принял участие в переговорах по НКР? (видео)
Первый министр транспорта и коммуникаций независимой Армении Генрих Кочинян в 2001г. отправился в Ки-Уэст с бывшим президентом РА Робертом Кочаряном и министром иностранных дел Варданом Осканяном и принял участие в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Г. Кочинян был министром ТК в 1990-1998гг., затем был назначен губернатором Лорийской области. Когда он отправился в Ки-Уэст, он был губернатором.
Г. Кочинян сначала шутит, что отправился посетить музей Эрнеста Хемингуэя. В действительности, в этих переговорах были нужны его опыт и знания региональных транспортных путей.
«Пусть не покажется хвастовством, я прекрасно знаю нашу территорию, охваченную военной сценой. Основной темой со стороны Азербайджана был возврат освобождённых территорий, с нашей стороны основной проблемой был статус НКР, коммуникация между РА и НКР. У Азербайджана также была проблема коммуникаций с Нахиджеваном. И при обсуждении этих коммуникационных путей была нужна моя профессиональная помощь», - говорит Г. Кочинян.