Ես Ռուսաստանին կասեմ, դուք Շուշին տվեցիք Ադրբեջանին, որ նա մտնի ԵԱՏՄ․ Ստեփան Գրիգորյան (տեսանյութ)
«Իգոր Պապովը ոչ թե հակասում է Նիկոլ Փաշինյանին, այլ Վլադիմիր Պուտինին ու Սերգեյ Լավրորվին։ Պուտինն ու Լավրովն ասում էին, թե Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարց չկա։ Կարծում եմ, Պոպովին շուտով գործից կհանեն»,- «Ա1+»,-ի հետ զրույցում ասաց Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը։
Քաղաքագետն այդպիսով անդրադարձավ Մինսկի խմբում ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովի երեկվա այն հայտարարությանը, թե վերջին տարիներին ԼՂՀ հակամարտության կարգավորման առաջարկները նախատեսել են կարգավիճակի վերջնանպատակը։ Ի․Պոպովն էլ իր հերթին պատասխանել էր Ն․Փաշինյանի այն հայտարարությանը, թե ռուսական առաջարկները շրջանցում էին ԼՂ կարգավիճակին վերաբերող հարցը։
Այնուամենայնիվ Ս․Գրիգորյանը գտնում է, որ Ի․Պոպովը բոլորովին էլ պատահական չէ նման հայտարարություն արել։ Այդպիսով, ՌԴ իշխանությունները ցանկացել են նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարության մեջ ԼՂ կարգավիճակի բացակայության մեղքը բարդել Ն․Փաշինյանի վրա։
Անդրադառնալով արդեն հունվարի 11-ին Մոսկվայում ստորագրված հայտարարությանն ու տարածաշրջանային տնտեսական, տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը՝ քաղաքագետը գտնում է, որ դա անհրաժեշտ է հատկապես ՌԴ-ին։
«Որ Վրաստանի դերը թուլանա։ Վրաստանը հիմա դոմինանտ է, Թուրքիան դեպի Ադրբեջան իր բեռները Վրաստանով է տանում, Ադրբեջանը՝ նույնպես։ Երբ ՌԴ-ն ուզում էր բացել Աբխազիայի երկաթգիծը, Վրաստանը մերժեց։ Հիմա ասում է, Հայաստան կմտնեմ Ադրբեջանով»,- հավելում է Ս․Գրիգորյանը։
Վերջինս համոզված է, որ հնարավոր է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության որոշ կետերի դեպքում ձեռք բերել շահեկան վիճակ․
«Ակնհայտ է, որ ՌԴ-ն լուրջ սպասելիք ունի, որ Ադրբեջանը կհամաձայնի ԵԱՏՄ մտնել, որ վերցնի նրա տնտեսական լծակները։ Պետք է 2-3 ամիս սպասել։ Եթե չմտնեն, ես ՌԴ-ին կասեմ, դուք Շուշին տվեցիք Ադրբեջանին, որ նա մտնի ԵԱՏՄ, բայց չի մտնում։ Վերադարձրեք մեզ Շուշին»։
Ս․Գրիգորյանը նաև նկատում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն Արցախյան պատերազմի արդյունքում շատ բան ստացավ ու ինքն իրեն կորցրեց։
«Ալիևի համար մահացու սխալ էր Պուտինի հետ հավասարը հավասարի պես խոսելը, բայց նրան տեղը դրեցին ու ասեցին, մենք ենք օրակարգը ձևավորում։ Օրակարգում կլինեն միայն տրանսպորտային հարցերը»,- եզրափակեց քաղաքագետը։

Я скажу России: вы отдали Шуши Азербайджану, чтобы он вошёл в ЕЭАС: Степан Григорян (видео)
Поддержи А1+!«Игорь Попов противоречит не Николу Пашиняну, а Владимиру Путину и Сергею Ларову. Путин и Лавров говорили, что вопроса статуса Нагорного Карабаха нет. Думаю, Попова скоро уволят»,- сказал в беседе с «А1+» руководитель Аналитического центра глобализации и регионального сотрудничества Степан Григорян.
Политолог таким образом обратился к вчерашнему заявлению российского сопредседателя в Минской группе о том, что в последние годы предложения по урегулированию нагорно-карабахского конфликта предусматривали конечную цель статуса. И. Попов же в свою очередь ответил на заявление Н. Пашиняна, что российские предложения обходили вопрос, касающийся статуса Нагорного Карабаха.
Тем не менее, С. Григорян считает, что И. Попов отнюдь не случайно сделал подобное заявление. Таким образом, российские власти захотели свалить вину за отсутствие статуса НКР в заявлении 9-го ноября на Н. Пашиняна.
Обратившись к заявлению, подписанному в Москве 11-го января, и разблокированию региональных экономических, транспортных связей, политолог считает, что это необходимо в особенности РФ.
«Чтобы роль Грузии ослабла. Грузия сейчас доминирует, и Турция везет грузы в Азербайджан через Грузию, Азербайджан – также. Когда РФ хотела открыть Абхазскую железную дорогу, Грузия отказала. Сейчас говорит: я войду в Армению через Азербайджан»,- добавил С. Григорян.
Последний уверен, что возможно получить выгодное положение в случае некоторых пунктов заявления 9-го ноября:
«Очевидно, что у РФ есть серьёзные ожидания, что Азербайджан согласится вступить в ЕЭАС, чтобы получить его экономические рычаги. Нужно подождать 2-3 месяца. Если не войдут, я скажу РФ: вы отдали Шуши Азербайджану, чтобы он вошёл в ЕЭАС, но он не входит. Верните нам Шуши».
С. Григорян также отмечает, что президент Азербайджан Ильхам Алиев многое получил в результате Арцахской войны и потерял себя.
«Для Алиева было смертельной ошибкой разговаривать с Путиным на равных, но его поставили на место и сказали: мы формируем повестку. На повестке будут только транспортные вопросы»,- заключил политолог.