Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի բանաձևը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի ԱԳՆ-ն ողջունել է Լյուքսեմբուրգի Պատգամավորների պալատի բանաձևը, որով խորհրդարանը կոչ է անում Լուքսեմբուրգի կառավարությանը պահանջել մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը Արցախ՝ աջակցելու համար հանրապետությունում ստեղծված մարդասիրական ծանր իրավիճակի լուծմանը։
«Ողջունում ենք դեկտեմբերի 24-ին Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության Պատգամավորների պալատի կողմից բանաձևի միաձայն ընդունումը, որում հետևողականորեն հավատարիմ մնալով ս.թ. հոկտեմբերի 16-ին ընդունված բանաձևի ոգուն՝ Լյուքսեմբուրգի խորհրդարանը, ըստ էության, դատապարտում է Թուրքիայի ներգրավվածությամբ Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, դրա արդյունքում Արցախի տարածքի մեծ մասի ռազմական օկուպացիան և Արցախի ու նրա բնակչության դեմ շարունակվող պատերազմական հռետորաբանության և սպառնալիքների քաղաքականությունը։
Կարևորում ենք, որ բանաձևում խորհրդարանը կոչ է անում Լուքսեմբուրգի կառավարությանը պահանջել մարդասիրական կազմակերպությունների մուտքը Արցախ՝ աջակցելու հանրապետությունում ստեղծված մարդասիրական ծանր իրավիճակի լուծմանը։
Հատկանշական է, որ բանաձևում կարևորվում է հրադադարի պահպանումը, ռազմագերիների փոխանակումը և զոհերի մարմինների դուրսբերումը: Խորհրդարանը նաև նշում է պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների անկախ հետաքննության ու դրանց հեղինակների իրավական պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը։
Համոզված ենք, որ նմանատիպ բանաձևերի ընդունումը կդառնա միջազգային հանրության կարևոր կոլեկտիվ ներդրումը՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և արդարացի կարգավորման գործում՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման անկապտելի իրավունքի իրացման փաստի ճանաչման վրա»,- ասվում է Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ։

МИД Арцаха приветствует резолюцию Палаты депутатов Люксембурга
МИД Арцаха приветствует резолюцию Палаты депутатов Люксембурга, которым парламент призывает правительство Люксембурга потребовать входа гуманитарных организаций в Арцах для поддержки решения сложной гуманитарной ситуации в республике.
«Приветствуем единогласное принятие Палатой депутатов Великого Герцогства Люксембург 24 декабря резолюции, в которой, оставаясь верной духу принятой 16 октября резолюции, парламент Люксембурга, по сути, осуждает военную агрессию Азербайджана с участием Турции против Республики Арцах, оккупацию значительной части территории Арцаха, политику продолжения военной риторики против Арцаха и его населения.
Придаем важность, что в резолюции парламент призывает правительство Люксембурга потребовать входа гуманитарных организаций в Арцах для помощи в решении сложной гуманитарной ситуации в республике.
Примечательно, что резолюция включает в себя соблюдение режима прекращения огня, обмен военнопленными и эвакуацию тел погибших. Парламент также отмечает необходимость независимого расследования военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами во время войны, и судебного преследования виновных.
Мы убеждены, что принятие таких резолюций станет значительным коллективным вкладом международного сообщества во всеобъемлющее и справедливое урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, основанное на признании народом Арцаха реализации своего неотъемлемого права на самоопределение», говорится в заявлении МИД Арцаха.