ՄԻՊ-ն ավարտել է Ադրբեջանի վայրագությունների մասին 6-րդ փակ զեկույցը
Ավարտեցինք հայ գերիների ու զոհվածների մարմինների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի դաժանությունների, վայրագությունների վերաբերյալ թվով 6-րդ փակ զեկույցը:
Այն 6-րդն է միայն խոշտանգումների ու դաժանությունների հարցերով: Վերաբերում է 2020 թվականի միայն դեկտեմբերի 2-ից 16-ն ընկած ժամանակահատվածին:
Այս զեկույցում կոնկրետ ապացույցներով ցույց են տրված բոլոր դաժանությունները, պատերազմական հանցագործությունները, որ կատարել են ադրբեջանական զինված ուժերը: Այդ ամենը կատարվել է միայն այն բանի համար, որ գերեվարված անձինք էթնիկ հայ են: Այս ամենը նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հայատյացության համակարգված քաղաքականության արդյունք է:
Զեկույցը ապացույցների ու վերլուծությունների ևս մեկ ժողովածու է, որ հաստատում է Արցախում ահաբեկչական մեթոդներով էթնիկ զտումների և ցեղասպանության ադրբեջանական քաղաքականության մասին:
Հ.Գ. Նման զեկույցների բովանդակությունը հասկանալի պատճառներով չենք հրապարակում, հաշվի առնելով ադրբեջանական դաժանությունների ու խոշտանգումների աստիճանը: Այն ամբողջական բովանդակությամբ ներկայացվում է միջազգային մարմիններին, ինչպես նաև Հայաստանի այն պետական մարմիններին, որոնք ունեն այս հարցերով կարևոր գործառույթներ»:

В этом отчете представлены конкретные доказательства всех зверств и военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами: Омбудсмен
Омбудсмен Республики Армения завершил шестой закрытый доклад о зверствах, совершаемых вооруженными силами Азербайджана по отношению к армянских пленным, и надругательствах над телами погибших армянских военнослужащих. Омбудсмен Армении сообщает, что это шестой доклад по вопросам пыток и жестокостей, он касается лишь периода со 2 по 16 декабря 2020 года.
В этом отчете представлены конкретные доказательства всех зверств и военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами.
“Все это делалось лишь потому, что пленные - этнические армяне. Все это результат систематической антиармянской политики Азербайджана, ведущейся на государственном уровне. Доклад представляет собой сборник доказательств и анализа, подтверждающих проводимую Азербайджаном в Арцахе политику этнической чистки и террористического геноцида”, - говорится в докладе.
Доклад будет передан в международные органы, а также в государственные органы Армении, которые по этим вопросам имеют свои важные функции.