Հայաստանի տարածքով անցնող միջանցքը ծառայելու է Ադրբեջանին ու Թուրքիային.Արտյոմ Տոնոյան
-Իլհամ Ալիևը երեկ հայտարարեց,որ Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանը և Նախիջևանը կապող երկու միջանցք է գործելու: Ի՞նչ երկու միջանցքի մասին էր խոսքը:
-Ինձ համար համենայնդեպս պարզ չէր, թե ի՞նչ երկու միջանցքների մասին է խոսում Իլհամ Ալիևը: Նա նշում էր, որ եռակողմ հայտարարության տեքստում գրված է Ադրբեջան-Նախիջևանը կապող նոր ճանապարհի մասին: Նա շեշտեց նոր բառը,որը, ըստ իս, նշանակում է,որ Ադրբեջանը կարող է ունենալ երկրորդ ճանապարհ, իսկ թե որն է առաջին ճանապարհը՝ հստակ չի նշում,թե ինչ ի նկատի ունի: Միգուցե ի նկատի ունի Խորհրդային Միության տարիներին գործած ճանապարհը,որից բացի պետք է նաև կառուցվի երկրորդ ճանապարհ:
- Ի՞նչ նշանակություն են այդ ճանապարհները ունենալու Ադրբեջանի համար:
-Պարզ է, որ ադրբեջանական հանրապետության համար դա ունենալու էր մի քանի կարևոր նշանակություն՝ ռազմավարական առումով հատկապես: Գիտեք՝ ցամաքային կապը Ադրբեջանական հանրապետության և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև մինչ այս պահը ապահովվում էր Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքով, որը, բնականաբար,ազդող գործիք էր Իրանի ձեռքին՝ ըստ անհրաժեշտության:Ես հիշում եմ ոչ մեկ անգամ եղած միջադեպերը այդ ճանապարհի հետ կապված: Օրինակ Մահմուդ Ահմադինեժադի կառավարման տարիներին անցագրային կետերում ստեղծվում էին արհեստական խնդիրներ և փաստացի այդկերպ մի քանի ժամ կամ երբեմն մեկ օրից ավել ճանապարհը չէր գործում: Փաստացի ընդհատվում էր հաղորդակցությունը Ադրբեջանի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև: Այս պարագայում ունենալով նոր ցամաքային ճանապարհ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով՝ ունենում է այլընտրանքային արդեն նոր հաղորդակցության միջոց Նախիջևանի հետ:
Զուտ հոգեբանական առումով, ինչը նկատելի էր նաև Ալիևի խոսքում առկա շեշտադրումներում, այս ճանապարհի ացկացումը չեմ կարծում,որ դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի հասարակական տրամադրությունների վրա: Սա մի ճանապարհ է,որը սպասարկելու է Նախիջևանին և Ադրբեջանին՝ մեր սեփական տարածքով՝ հատկապես այն շեշտադրումը,որ այն ծառայելու է նաև այլ երկրների ու պետությունների:Նշվում է Ռուսաստանի,Իրանի,Ադրբեջանի և Թուրքիայի անունը:
-Ո՞վ է վերահսկելու Ադրբեջանն ու Նախիջևանը կապող այդ ճանապարհը:
-Փաստացիորեն ճանապարհն անցնելու է Հայաստանի Հանրապետության տարածքով և թույլ չի տրվելու,որ այդ ճանապարհի վերահսկողությունը լինի ՀՀ ձեռքին: Ալիևը երեկվա իր խոսքում, ինչը առկա է նաև հայտարարության տեքստում,ասաց,որ ճանապարհը լինելու է Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության ներքո: Փաստացիորեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ունենում ենք ճանապարհ,որի վերահսկողությունը չի պատկանում Հայաստանին:Սա իր համար ունի կարևոր նշանակություն՝ Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտության և հարաբերությունների առումով,որովհետև փաստացիորեն Հայաստանի տարածքով անցնելու է Ադրբեջանին սպասարկող ճանապարհ,որի վերահսկումը չի իրականացվում ՀՀ համապատասխան մարմինների կողմից:
-Ալիևը հայտարարեց նաև,որ Հայաստանը,ցանկություն ունենալու դեպքում,կարող է ևս միանալ այդ միջանցքին: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք այս հայտարարությունը:
-Ալիևն այստեղ ինչ-որ համագործակցության ֆորմատի մասին է խոսում, որին մենք կարող ենք միանալ ցանկության դեպքում,բայց մոռացության է տրվում այն կարևոր հանգամանքը, որ ենթադրվող համագործակցությունը,որն իրականացվելու է այս ճանապարհով, անցնում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքով: Տեսեք,եթե ճանապարհն անցնում է ՀՀ տարածքով՝ ենթադրվում է, որ դա պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը: Ես պարզապես չեմ հասկանում այդ հայտարարության տրամաբանությունը: Ի՞նչ է նշանակում,եթե Հայաստանի Հանրապետությունը ցանկանա կարող է միանալ միջանցքին՝ այն դեպքում,երբ այդ միջանցքը անցնում է ՀՀ տարածքով և պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը:
-Ալիևն անդրադարձավ նաև գերիների հարցին: Նախօրեին Ադրբեջանը հայտարարեց,որ կողմ է բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքին: Արդյո՞ք դա նշանակում է նաև ձերբակալվածների ու վերջին պատերազմի ժամանակ բռնված ահաբեկիչների փոխանակություն:
-Ալիևը երեկվա իր ելույթում,երբ պարզապես կետերով անդրադառնում էր, թե ստորագրված եռակողմ հայտարարության ո՞ր կետերն են կատարվել կամ որ փուլում են գտնվում՝ նշվեց,որ գերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացը արդեն ընթացքի մեջ է և այսքանով սահմանափակվեց: Հավելյալ մանրամասների ես չեմ տիրապետում,սակայն կարող եմ ասել,որ իրենց համար շատ էական է նաև ձերբակալվածներին հետ տանելու այդ խնդիրը: Դեռևս 2014-ին Քարվաճառում տեղի ունեցած հայտնի ոճրագործությաունն իրականացնողներին Ադրբեջան վերադարձնելու ուղղությամբ իրենք ահռելի աշխատանք էին տարել:Կասկած չկա,որ եթե հաջողվի,ապա նրանց վերադարձնելու պահանջ կդրվի: Այս դեպքում կունենանք նոր ռամիլ սաֆարովներ,որովհետև,ամենայն հավանականությամբ, Ադրբեջան վերադառնալուն պես նրանց կհռչակեն ազգային հերոսներ:Հավելյալ մանրամասներ չունեմ, որովհետև դեռևս փոխանակման հետ կապված որևէ մանրամասն հայտնի չէ ու չի հրապարակվել:

Коридор, проходящий через территорию Армении, будет служить Азербайджану и Турции: Артём Тоноян
- Ильхам Алиев вчера заявил, что через территорию Армении будут действовать два коридора, связывающие Азербайджан и Нахичеван. О каких двух коридорах шла речь?
- Мне во всяком случае было непонятно, о каких двух коридорах говорит Ильхам Алиев. Он отмечал, что в тексте трехстороннего заявления было написано о новой дороге, связывающей Азербайджан и Нахичеван, а что за первая дорога – конкретно не указано, что имеет в виду. Возможно, имеет в виду дорогу, действовавшую в годы Советского Союза, помимо которой должна быть также построена новая дорога.
- Какое значение эти дороги будут иметь для Азербайджана?
- Ясно, что для азербайджанской республики они будут иметь несколько важных значений, в особенности в стратегическом плане. Знаете, сухопутная связь между Республикой Азербайджан и Нахичеванской Автономной Республикой до настоящего момента обеспечивалась по территории Исламской Республики Иран, что, разумеется, было влиятельным инструментом в руках Ирана, по необходимости. Я помню неоднократные инциденты, связанные с этой дорогой. К примеру, в годы правления Махмуда Ахмадинежада на пропускных пунктах создавались искусственные проблемы и фактически таким образом по нескольку часов или иногда более суток эта дорога не действовала. Фактически прерывалось сообщение между Азербайджаном и Нахичеванской Автономной Республикой. В этом случае, имея новый сухопутный путь по территории Республики Армения, имеет альтернативный уже новый способ коммуникации с Нахичеваном.
В чисто психологическом плане, что было заметно и в акцентах в речи Алиева, не думаю, что проведение этой дороги окажет позитивное влияние на общественные настроения в Армении. Это – дорога, которая будет обслуживать Нахичеван и Азербайджан по нашей собственной территории, в особенности, акцент на том, что она будет служить и другим странам и государствам. Указывается на Россию, Иран, Азербайджан и Турцию.
- Кто будет контролировать эту дорогу, связывающую Азербайджан и Нахичеван?
- Фактически дорога будет проходить по территории Республики Армения, и не будет разрешено, чтобы контроль над этой дорогой был в руках РА. Алиев в своей вчерашней речи, что имеется и в тексте заявления, сказал, что дорога будет под контролем Российской Федерации. Фактически, на территории Республики Армения у нас будет дорога, контроль над которой не принадлежит Армении. Это имеет для него важное значение в плане конфликта и отношений Армения – Азербайджан, потому что фактически по территории Армении будет проходить обслуживающая Азербайджан дорога, контроль над которой не осуществляется соответствующими органами РА.
- Алиев также заявил, что Армении, при желании, также может присоединиться к этому коридору. Как прокомментируете это заявление?
- Алиев здесь говорит о каком-то формате сотрудничества, к которому мы можем присоединиться при желании, но забывает важное обстоятельство, что предполагаемое сотрудничество, которое будет осуществляться по этой дороге, проходит по территории Республики Армения. Смотрите, если дорога проходит по территории РА, предполагается, что она принадлежит Республики Армения. Я просто не понимаю логику этого заявления. Что означает, если Республика Армения захочет, она может присоединиться к коридору, тогда как этот коридор проходит через территорию РА и принадлежит Республике Армения.
- Алиев также затронул вопрос пленных. Накануне Азербайджан заявил, что придерживается принципа все за всех. Означает ли это также обмен арестованных и террористов, пойманных во время последней войны?
- Алиев в своем вчерашнем выступлении, когда просто по пунктам обращался к тому, какие пункты подписанного заявления были выполнены или на каком этапе находятся, отметил, что процесс обмена пленными и телами погибших уже начался и этим ограничился. У меня нет информации о дополнительных подробностях, однако могу сказать, что для них также очень важно провести вопрос с арестованными. Они провели огромную работу по возвращению в Азербайджан осуществивших известное злодеяние в Карвачаре еще в 2014 году. Без сомнений, если удастся, будет выдвинуто требование об их возвращении. В этом случае у нас будут новые рамили сафаровы, потому что, по всей вероятности, по возвращении в Азербайджан их провозгласят национальными героями. Более подробной информации у меня нет, потому что в связи с обменом детали пока неизвестны и не опубликованы.