Հակաբիոտիկների օգտագործման չարաշահումը կորոնավիրուսի ընթացքում
Կորոնավիրուսային հիվանդությունը (COVID-19) վարակիչ հիվանդություն է, որի հարուցիչը նոր տիպի կորոնավիրուսն է: COVID-19-ը դարձել է մեր ժամանակների մարտահրավերը` ազդելով կյանքի շատ ոլորտների վրա թե' անհատական, թե' սոցիալական մակարդակներում: Զգալի է նրա ազդեցությունը համաշխարհային տնտեսության, ինչպես նաև հոգեբանական ոլորտի վրա: Խոսելով հանրային առողջության ոլորտի մասին` հարկ է նշել հակաբիոտիկային ռեզիստենտականությունը (ՀՌ)` որպես COVID-19-ի բացասական հետևանք:
Հակաբիոտիկները բակտերիալ վարակների (ականջի, միզատար ուղիների վարակներ, փորլուծություն, թոքաբորբ) բուժման համար օգտագործվող դեղամիջոցներ են և որևէ կերպ չեն ազդում վիրուսային վարակների (հազ և բրոնխիտի տեսակներ, գրիպ, ընդհանուր մրսածություն) վրա:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) համաձայն` հակաբիոտիկները արդյունավետ չեն COVID-19-ի բուժման համար, քանի որ այս հիվանդությունը պայմանավորված է վիրուսով: Դրանք կարելի է նշանակել  ծանր ախտանիշներով հիվանդներին բակտերիալ թոքաբորբը կանխելու համար կամ արդեն զարգացած թոքաբորբը բուժելու համար:
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ հակաբիոտիկները օգտագործվել են նաև մեղմ ախտանիշները բուժելու համար, նույնիսկ թոքաբորբի զարգացման ցածր ռիսկի պարագայում: Հետազոտությունների արդյունքում (ԱՀԿ) պարզվել է, որ չնայած հոսպիտալացված հիվանդների 72%-ը ստացել է հակաբիոտիկներ, սակայն նրանցից միայն 8%-ի մոտ է հայտնաբերվել բակտերիալ վարակ:
Այսպիսով, COVID-19 համավարակի պայմաններում հակաբիոտիկների ոչ պատշաճ նշանակման և չարաշահման միտում է արձանագրվել, ինչը վտանգավոր է հակամանրէային դեղերի նկատմամբ կայունության զարգացման տեսանկյունից, ինչպես նաև կարող է հանգեցնել հակամանրէային դեղերի անհասանելիության այն հիվանդների համար, ովքեր իրապես դրանց կարիքն ունեն:
Հիվանդությունների դեղակայուն ձևերի առաջացմանը, տարածմանը  և պահպանմանը նպաստում են հակամանրէային  դեղերի չհիմնավորված  և ոչ ռացիոնալ կիրառումը, հակաբիոտիկների ցածր որակը, ինքնաբուժումը, ոչ նպատակային և սխալ դեղաչափերով նշանակումը կամ բուժման  ընդհատումը:
Ավելի մանրամասն հասկանալու համար, թե ի՞նչ գլոբալ խնդիրներ կարող է առաջացնել հակաբիոտիկների չարաշահումը COVID-19-ի բուժման ընթացքում, կարող եք ծանոթանալ հաջորդիվ:

Злоупотребление использованием антибиотиков при коронавирусе
Минздрав Армении при лечении COVID-19 призывает не злоупотреблять антибиотиками, так как они могут быть опасны.
Министерство в информации, опубликованной на его официальном сайте, напоминает что COVID-19 - это инфекционное заболевание, вызываемое коронавирусом нового типа. COVID-19, затрагивая многие сферы жизни, как индивидуальные, так и социальные, стал проблемой нашего времени. Его влияние на мировую экономику, равно как и на психологическую сферу, довольно значительно. Говоря об общественном здоровье, следует отметить и приобретаемую устойчивость к антибиотикам, как негативное последствие COVID-19.
Антибиотики - это препараты, используемые для лечения бактериальных инфекций (инфекции уха, мочевыводящих путей, диареи, пневмонии и др.), которые не влияют на вирусные инфекции (бронхит, грипп или простуда).
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), антибиотики неэффективны при лечении COVID-19, потому что болезнь вызвана вирусом. Их можно назначать пациентам с тяжелыми симптомами для предотвращения бактериальной пневмонии или лечения уже возникшей пневмонии.
Исследования показали, что антибиотики использовались и при лечении легких симптомов даже при низком риске развития пневмонии. Исследование (ВОЗ) показало, что, хотя 72% госпитализированных пациентов получали антибиотики, только у 8% была обнаружена бактериальная инфекция.
Таким образом, в случае с COVID-19 существует тенденция к неправильному использованию антибиотиков, что опасно с точки зрения развития устойчивости к антибиотикам, и может привести к невосприимчивости к антибиотикам пациентов, которые действительно в них нуждаются.
Необоснованное нерациональное использование противомикробных препаратов, низкое качество антибиотиков, самолечение, неправильный диагноз или прекращение лечения способствуют возникновению устойчивых к лекарствам болезненных форм.