Տարվա երրորդ եռամսյակում բացահայտվել է մաքսանենգության և մաքսային կանոնների խախտման մոտ 200 դեպք (տեսանյութ)
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության կողմից 2020 թվականի երրորդ եռամսյակի ընթացքում արձանագրվել է մաքսանենգության և մաքսային կանոնների խախտման մոտ 200 դեպք: Մասնավորապես` վարչության աշխատակիցները կանխել են տարբեր երկրներից փոստային ճանապարհով, ինչպես նաև ուղեկցող ուղեբեռներով թմրամիջոցների ու հոգեմետ նյութերի ներմուծման և արտահանման մաքսանենգության 130 դեպք: Արդյունքում հայտնաբերվել են ավելի քան 600 գրամ մարիխուանա, մոտ 600 գրամ ափիոն, 1100 ԼՍԴ բլոտտեր, մոտ 400 գրամ Մեթամֆետամին, ՄԴՄԱ տեսակի թմրամիջոցի ավելի քան 80 հաբ, ինչպես նաև մոտ 170 գրամ հաշիշի յուղ և դրանով լցված էլեկտրոնային սիգարետի 11 մուշտուկ, ավելի քան 2240 կարատ պակաս հայտարարագրված ադամանդ, տարբեր տեսակի թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի պարունակությամբ ավելի քան 13530 դեղահաբ:
Վարչության աշխատակիցների հետևողական աշխատանքի արդյունքում բացահայտվել է նաև մաքսային կանոնների խախտման 70 դեպք, որոնցից 37-ը Հայաստան ներմուծված անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցների մասով թույլ տրված մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ:
Դեպքերով՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով սահմանված հանցագործությունների և ՀՀ Մաքսային օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով ՊԵԿ Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունում կազմված նյութերը սահմանված կարգով տրամադրվել են ՊԵԿ ստորաբաժանումներին՝ հետագա ընթացքն ապահովելու նպատակով:

В третьем квартале года выявлено около 200 случаев контрабанды и нарушения таможенных правил (видео)
В течение третьего квартала 2020 года управление по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов выявило около 200 случаев контрабанды и нарушения таможенных правил.
В частности, ведомством предотвращено 130 случаев контрабанды наркотиков и психотропных веществ из разных стран, посылаемых по почте, а также и с багажом. В результате обнаружено более 600 граммов наркотического вещества марихуаны, около 600 граммов опиума, 1 100 граммов LSD blotter, около 400 граммов метамфетамина, более 80 таблеток MDMA, а также около 170 граммов масла гашиша, 11 заправленных картриджей электронных сигарет, более 13 530 таблеток, содержащих различные виды наркотиков и психотропных веществ, более 2 240 карат не задекларированных алмазов.
В результате последовательной работы сотрудников управления раскрыто также и 70 случаев нарушения таможенных правил, 37 из которых - нарушении таможенных правил по части ввезенных в Армению транспортных средств для личного пользования.
По делам о преступлениях, предусмотренных соответствующими статьями Уголовного кодекса Республики Армения и соответствующими статьями Таможенного кодекса Республики Армения, материалы, собранные управлением по борьбе с контрабандой КГД, переданы в соответствующие подразделения КГД для обеспечения дальнейшего процесса.