ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն պատրաստ է օգնել Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային օբյեկտների պահպանման հարցում
Նոյեմբերի 18-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլին ընդունեց Կազմակերպության կազմում Հայաստանի ևԱդրբեջանի ներկայացուցիչներին:
Գլխավոր տնօրենը հիշեցրեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի արած հայտարարությունները, ով ողջունել էր ԼեռնայինՂարաբաղի հակամարտության գոտում և դրա շուրջը հրադադարի և ռազմական գործողությունների դադարեցման մասինհամաձայնագիրը: Այդ համաձայնության մասին հայտարարվել էր նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի Հանրապետությաննախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի համատեղհայտարարության մեջ:
Գլխավոր տնօրենը նաև վերահաստատեց մշակութային ժառանգության համընդհանուր արժեքը՝ որպես պատմության վկա և ժողովուրդների ինքնության անբաժան մաս, որը միջազգային հանրությունը պարտավոր է պաշտպանել բախումներից ևպահպանել ապագա սերունդների համար:
Գլխավոր տնօրենը հիշեցրել է «Զինված բախումների արդյունքում մշակութային արժեքների պաշտպանության» մասին1954թ.-ի Կոնվենցիայի դրույթները և դրա երկու արձանագրությունները, որոնց կողմ են հանդիսանում և՛ Հայաստանը, և՛Ադրբեջանը, և որոնք հիմնված են մասնակից պետությունների այն համոզման վրա, որ «որևէ կողմին պատկանողմշակութային արժեքները վնասելը նշանակում է վնաս մարդկության մշակութային ժառանգությանը»:
Նա նաև հիշեցնում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2347 (2017) բանաձևը, որում շեշտվում է, որ «մշակութայինժառանգության ապօրինի ոչնչացումը, մշակութային ունեցվածքի թալանը զինված բախումների ժամանակ, ներառյալահաբեկչական խմբավորումների պարագայում, և պատմական արմատներն ու մշակութային բազմազանությունը ժխտելուփորձերը» կարող են սրել հակամարտությունները և խոչընդոտել հետկոնֆլիկտային ազգային հաշտեցմանը՝ այդպիսովխաթարելով տվյալ պետությունների անվտանգությունը, կայունությունը, կառավարումը և սոցիալական, տնտեսական ումշակութային զարգացումը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը կրկնում է հոկտեմբերի 9-ի իր կոչը`ուղղված այս տարածաշրջանում ժառանգությանպահպանմանը և հետագա վնասները կանխելու բացարձակ անհրաժեշտությանը:
Այս հանդիպումների ընթացքում Գլխավոր տնօրենը պաշտոնապես առաջարկել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկականաջակցությունը, որը մինչ այժմ չի կարողացել այցելել այդ գոտիներ, չնայած անցյալ փորձերին, և որը կարող է բոլորշահագրգիռ կողմերի համաձայնությամբ իրականացնել նախնական դաշտային առաքելություն, մշակել ամենակարևորմշակութային արժեքների գույքագրումը՝ որպես տարածաշրջանի ժառանգության արդյունավետ պաշտպանությաննախապայման:
Հաշվի առնելով դա՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կաշխատի բոլոր շահագրգիռ գործընկերների հետ` ստեղծելու պահմաններ այդպիսիառաքելության համար: Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունների հետ սկսվել են բարձր մակարդակիխորհրդատվություններ:

ЮНЕСКО готова помочь в сохранении культурно-исторических объектов Нагорного Карабаха
Генеральный директор ЮНЕСКО Одрэ Азуле 18 ноября приняла в Организации представителей Армении и Азербайджана.
Как сообщает официальный сайт организации, в этой связи Генеральный директор напомнила о заявлениях Генерального секретаря Организации Объединенных Наций, который выразил свое облегчение и приветствовал заключение соглашения о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта и вокруг нее. Об этом соглашении 9 ноября было объявлено в совместном заявлении президента Азербайджанской Республики, премьер-министра Республики Армения и президента Российской Федерации.
Генеральный директор также подтвердила универсальный характер культурного наследия как свидетельства истории и неотъемлемой части самобытности народов, которые международное сообщество обязано защищать и сохранять для будущих поколений, вне зависимости от текущих конфликтов.
Генеральный директор напомнила о положениях Конвенции 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта и двух протоколов к ней, участниками которых являются как Армения, так и Азербайджан, и которые основаны на убежденности государств-участников в том, что «ущерб, наносимый культурным ценностям каждого народа, является ущербом для культурного наследия всего человечества».
Г-жа Азуле также напомнила о резолюции 2347 (2017) Совета Безопасности ООН, в которой подчеркивается, что «незаконное уничтожение культурного наследия, а также разграбление и незаконный вывоз культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, особенно террористическими группами, и попытки отрицать исторические корни и культурное разнообразие в этом контексте могут подпитывать и усугублять конфликты и препятствуют постконфликтному национальному примирению, тем самым подрывая безопасность, стабильность, управление, социальное, экономическое и культурное развитие пострадавших государств».
Генеральный директор ЮНЕСКО вновь повторила свой призыв от 9 октября к защите наследия в этом регионе и к абсолютной необходимости предотвращения любого дальнейшего ущерба.
В ходе этих встреч Генеральный директор официально предложила техническую поддержку со стороны ЮНЕСКО, представители которой до настоящего времени не смогли посетить эти зоны, несмотря на предпринимавшиеся в прошлом попытки, и которая могла бы с согласия всех заинтересованных сторон осуществить предварительную миссию на местах в целях составления перечня наиболее значимых культурных объектов в качестве предварительного условия эффективной защиты наследия региона.
С учетом этого ЮНЕСКО будет сотрудничать со всеми заинтересованными партнерами в целях создания условий для такой миссии. Начались консультации высокого уровня с государствами-сопредседателями Минской группы.