ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սերգեյ Լավրովի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ ՀՀ նորանշանակ արտգործնախարար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը շնորհավորեց նախարար Այվազյանին ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվեց փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու զարգացնել հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին նոյեմբերի 10-ի համատեղ եռակողմ հայտարարության գործնական կիրառման և Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության մանրամասներին:
ԱԳ նախարարները քննարկեցին նաև Արցախում և տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը: Այս համատեքստում անդրադարձ կատարվեց Արցախում հումանիտար իրավիճակի կարգավորմանն ուղղված ջանքերին, ինչպես նաև նախօրեին Մոսկվայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ կայացած հանդիպմանը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին հայ-ռուսական համագործակցության առաջիկա ժամանակացույցի շուրջ:

Министр иностранных дел РА Ара Айвазян провел телефонный разговор с Сергеем Лавровым
Поддержи А1+!Новоназначенный министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян 19 ноября телефонный разговор с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
Министр иностранных дел РФ Лавров поздравил министра Айвазяна со вступлением в должность министра иностранных дел Армении. В этом контексте была подчеркнута обоюдная готовность продолжать развивать армяно-российские союзнические отношения во всех сферах, в том числе по вопросам региональной безопасности.
Собеседники коснулись деталей практической реализации совместного трехстороннего заявления от 10 ноября и деятельности российской миротворческой миссии в Арцахе.
Министры иностранных дел также обсудили ситуацию в Арцахе и регионе. В этом контексте были затронуты усилия, направленные на урегулирование гуманитарной ситуации в Арцахе, а также встреча с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, состоявшаяся в Москве накануне.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями о предстоящем графике армяно-российского сотрудничества.