Մեկը ասում է՝ թուրքեր կան, մեկը ասում է՝ չկան․կգնանք, կտեսնենք էլի․ արցախցիները վերադառնում են (տեսանյութ)
Արցախցիները վերադառնում են Ստեփանակերտ։ Վաղ առավոտից հավաքել են իրերն ու Հայաստանի տարբեր հատվածներից մայրաքաղաք շտապել, մեծ խմբերով սպասում են տուն գնալու իրենց հերթին։
Խոստացել են՝ տներով կապահովեն, մի քանիսն էլ գնում են՝ նորից սեփական ձեռքերով իրենց ապրուստը ստեղծելու։
Վերադարձողներից մի քանիսի տներն ավերակ են, կան շուշեցիներ, հադրութցիներ, մարտունեցիներ, ստեփանակերտցիներ և Արցախի այլ բնակավայրերից տեղահանվածներ, ժամերով հերթեր են պահում, գնում են՝ թեկուզ Ստեփանակերտում ապրելու։
Տիկին Վալյան Ստեփանակերտի 50 տարվա բնակիչ է, տարբեր լուրեր է լսել, չգիտի՝ անվտա՞նգ է, թե ոչ, բայց ասում է՝ անպայման ուզում է վերադառնալ, նույնիսկ չի էլ ուզել իր տնից դուրս գալ․
«Մեկը ասում է՝ թուրքեր կան, մեկը ասում է՝ չկան, մեկը ասում է՝ սա ռուսական զորքն է, կգնանք, կտեսնենք էլի»։
9-ամյա Գոռը Մարտունիից է, այստեղ լավ է անցկացրել ժամանակը, դժգոհ չէ, բայց ուզում է վերադառնալ, ընկերներին կարոտել է․
«Այնտեղ հավես էր»,-կարճ ասում է Գոռը։
85-ամյա Ռուբեն պապն էլ Ստեփանակերտից է եկել մի քանի օր առաջ, ասում է՝ տղաներն այնտեղ են՝ բանակում, ասել են՝ ամեն ինչ լավ է, կարող են վերադառնալ, հարցնում ենք՝ ուզո՞ւմ է վերադառնալ, զարմանում է․
«Հա, տուն եմ շինել այնտեղ, խոսացել ենք, ասել են, որ լոխ լավա, մեր տանը չի դիպչել»։
94-ամյա Լուսիկ տատը տխրում է՝ իր ի՞նչ տարիքն էր այս ամենը տեսնելու ու տեղահան լինելու համար, Ռուբեն պապը հուսադրում է՝ արխային կաց, լավա լինելու։
Արցախցիները մեկնելու համար ավտոկայան էին ժամանել վաղ առավոտյան, բայց ավտոբուսներն ուշանում էին։
Կազմակերպիչներչից մեկը «Ա1+»-ի հետ կարճ զրույցում վստահեցրեց՝ շուտով ավտոբուսներ են գալու, և բոլորին ճանապարհելու են։

Кто-то говорит: турки есть, другие говорят – нет; поедем, увидим: арцахцы возвращаются (видео)
Поддержи А1+!Арцахцы возвращаются в Степанакерт. С раннего утра они собрали вещи и поспешили в столицу из различных уголков Армении, большие группы ждут своей очереди на возвращение домой.
Пообещали обеспечить домами, некоторые уезжают, чтобы вновь собственными руками создать свое жилье.
У некоторых из возвращающихся дома в руинах, есть жители Шуши, Гадрута, Мартуни, Степанакерта и перемещенные из других населенных пунктов Арцаха, часами ждут очереди, едут, чтобы жить пусть в Степанакерте.
Валя 50 лет живет в Степанакерте, слышала разное, не знает верить или нет, но говорит, что обязательно хочет вернуться, она даже не хотела уезжать из своего дома:
«Кто-то говорит: турки есть, другие говорят – нет; поедем, увидим».
9-летний Гор из Мартуни, он хорошо провел время здесь, не жалуется, но хочет вернуться, соскучился по друзьям:
«Здесь было весело»,- лаконично говорит он.
85-летний дед Рубен приехал из Степанакерта несколько дней назад, говорит, что сыновья там, в армии, сказали, что все хорошо, можно возвращаться, спрашиваем, хочет ли он вернуться, удивляется:
«Да, я там построил дом, поговорили, сказал, что все хорошо, наш дом не пострадал».
94-летняя бабушка Лусик печалится, что есть пришлось в этом возрасте все это увидеть и переселяться, дед Рубен обнадеживает: не беспокойся, будет хорошо.
Арцахцы ранним утром приехали на вокзал, чтобы выехать, но автобусы запаздывали.
Один из организаторов во время короткой беседы с «А1+» заверил: скоро приедут автобусы, и всех проводят.