Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանի ղեկավարությունը կոչ է անում պահպանել Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգությունը
Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանի ղեկավարությունը հայտարարություն է տարածել հայկական մշակութային ժառանգության վայրերի վերաբերյալ. «Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերջին արյունահեղությունն ու ավերածությունները գլոբալ ողբերգություն են, որոնք լուրջ մտահոգություն են պատճառում բոլորիս: Ի լրումն մեր խնդրանքին և հույսին, որ բռնությունը կդադարի, կոչ ենք անում պահպանել մշակութային ժառանգության օբյեկտները:
Մետրոպոլիտենի արվեստի թանգարանը նվիրված է աշխարհի ավելի քան 5000 տարվա մարդկային ստեղծագործության պահպանմանը և ցուցադրմանը: 2018-ին «Հայաստան» առաջին մեծ ցուցահանդեսն է թանգարանում, որը հետազոտում էր հայ ժողովրդի ուշագրավ գեղարվեստական և մշակութային նվաճումները գլոբալ համատեքստում ավելի քան 14 դարերի ընթացքում: Մենք սարսափով և տխրությամբ ենք հետևել Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում վերջին բռնություններն ու արյունահեղությունները: ⁣
Մենք աղերսում ենք բոլոր ներգրավվածներին հարգել այս միջազգային մշակութային ժառանգության օբյեկտները, որոնք հարստացնում են մեր աշխարհը և գոյատևում են հազարավոր տարիներ: Մշակութային ժառանգության օբյեկտների կորուստը մշտական է և ծանր գողություն է գալիք սերունդների կողմից»:

Руководство музея Метрополитен Нью-Йорка призывает сохранить культурное наследие Нагорного Карабаха
Руководство музея Метрополитен Нью-Йорка распространило обращение, касающееся объектов армянского культурного наследия. Об этом сообщает “Голос Америки”.
“Недавнее кровопролитие и разрушения на территории Нагорного Карабаха - это глобальная трагедия, которая вызывает у всех нас серьезную озабоченность. В дополнение к нашей просьбе о надежде на прекращение насилия мы призываем к сохранению объектов культурного наследия.
Музей Метрополитен привержен делу сохранения и показа более 5000-летнего искусства человечества всего мира. В 2018 году выставка “Армения” стала первой крупной выставкой в музее, которая раскрыла замечательные художественные и культурные достижения армянского народа в глобальном контексте на протяжении более 14 веков. Мы глубоко опечалены недавними фактами насилия и кровопролития в Нагорном Карабахе.
Мы настоятельно призываем ко всем вовлеченным сторонам уважать объекты международного культурного наследия, которые обогащали наш мир на протяжении тысячелетий”, - говорится в обращении музея.