Պատերազմի ողջ ընթացքում զոհվել է 28 ոստիկան, վիրավորվել 150-ը. մինչ այս պահն անհետ կորած է համարվում ոստիկանության 43 ծառայող
Սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանա-թուրքական զորքերն ու վարձկան ահաբեկիչները լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսեցին Արցախի Հանրապետության դեմ։
Պատերազմի առաջին օրերից ոստիկանության զորքերի շուրջ 3000 ծառայող հերթափոխերով մեկնեցին ռազմաճակատ։ Նրանք մասնակցեցին Քարվաճառի, Հաթերքի, Ջրականի, Բերձորի պաշտպանական մարտերին։
Ծանր մարտեր մղեցին հատկապես Շուշի-Լիսագոր ավտոճանապարհի հարակից տարածքում, ինչի ընթացքում ոստիկանության զորքերն ունեցան 2 զոհ, 26 վիրավոր, և մինչ այս պահը անհետ կորած է համարվում 42 ծառայող։
Չափազանց կարևոր էին նաև ոստիկանության զորքերի հատուկ միջոցառումները՝ հայտնաբերելու և չեզոքացնելու Արցախ ներխուժող ահաբեկչական խմբերին՝ թույլ չտալով նրանց հասնել թիկունք։
Հայրենիքի պաշտպանությանն են միացել նաև ոստիկանության կենտրոնական ապարատի, հատուկ նշանակության վարչության, պարեկապահակետային ծառայության գնդի, մարզային և տարածքային բոլոր ստորաբաժանումներից ծառայողներ։ Մի քանի հերթափոխով Արցախ է մեկնել ևս 3200 ոստիկան, որոնցից անմահացել են 26-ը, վիրավորվել 124-ը և մինչ այս պահը անհետ կորած է համարվում 1-ը։ Նրանք Ջրականի, Բերձորի, Շուշիի ու Մարտակերտի շրջանի տարբեր հատվածներում էին։
Ցավոք, պատերազմի ողջ ընթացքում ընկան ազգի նվիրյալ 28 ոստիկան, վիրավորվեցին 150-ը, և մինչ այս պահն անհետ կորած է համարվում ոստիկանության 43 ծառայող։
Փա՛ռք և հավերժ հիշատակ հայրենիքի պաշտպանության համար անմահացած մեր բոլոր հայորդիներին:
Բացի այդ, ոստիկանության զորքերի ու ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումների շուրջ 1000 ծառայող մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանությանը՝ զուգահեռ հանրապետությունում իրականացնելով իրենց անմիջական պարտականությունները։ Կանխվում և բացահայտվում էին հանցագործություններ, պահպանվում էր հասարակական կարգն ու անվտանգությունը, այդ թվում՝ ճանապարհային երթևեկության, իրականացվում էր հակահամաճարակային կանոնների պահպանման ուղղությամբ հետևողական աշխատանք, զինծառայողների ու կամավոր ջոկատների ուղեկցումներ դեպի ռազմաճակատ, ինչպես և ոստիկանները ներգրավված էին զորահավաքի կազմակերպչական աշխատանքներին և այլն։
Միաժամանակ, ցավոք, ոստիկանական մեծաքանակ ուժերի՝ առաջնագծում գտնվելու պատճառով հնարավոր դարձան նոյեմբերի 10-ի գիշերը Երևանում տեղի ունեցած անկարգությունները։ Վստահեցնում ենք, որ դրանց բոլոր կազմակերպիչներն ու հեղինակները հայտնաբերվելու են և ենթարկվելու են պատասխանատվության:

С первых же дней войны около 3 000 служащих полицейских войск выехали на фронт
С первых же дней широкомасштабных военных действий азербайджано-турецких войск и наемных террористов, направленных против Республики Арцах, около 3 000 полицейских посменно выезжали на фронт. Полиция Армении сообщила, что они принимали участие в оборонительных боях за Карвачар, Хатерк, Джракан, Бердзор. Особенно в боевых действиях в районе вдоль трассы Шуши-Лисагор, где шли ожесточенные бои. В ходе этих боев отряды полиции потеряли 2 своих членов, 26 были ранены, 42 считаются пропавшими без вести.
“Особые меры, предпринимаемые полицией, были очень важны для обнаружения и нейтрализации террористических группировок, вторгшихся в Арцах, чтобы не допустить их проникновения в тыл. К обороне Родины присоединились и сотрудники центрального аппарата полиции, отдела специального назначения, полка патрульной службы, всех районных и территориальных подразделений.  К сожалению, 28 преданных своему делу милиционеров страны пали, 150 были ранены, 43 милиционера пропали без вести. Вечная слава всем нашим героям, погибшим за защиту Родины”, - говорится в заявлении полиции.
В нем также отмечается, что, помимо этого, около 1 000 сотрудников полицейских войск и территориальных подразделений полиции принимали участие в охране границ Республики Армения, одновременно выполняя свои прямые обязанности в республике. Были предотвращены преступления, поддерживался общественный порядок и безопасность, в том числе дорожное движение, принимались меры по обеспечению соблюдения противоэпидемических правил, военнослужащих и добровольцев вывозили на фронт и так далее.
“К сожалению, из-за отсутствия большого количества сил полиции в городе, вследствие их пребывания на передовой, стали возможны беспорядки, произошедшие в Ереване в ночь на 10 ноября. Мы заверяем, что все их организаторы и исполнители будут найдены и привлечены к ответственности”, - говорится в заявлении полиции.