Հուսով ենք, որ տեւական խաղաղությունը մեր տեսադաշտում է. ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ դեսպանը՝ ԼՂ իրավիճակի վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունից հայտնում են.
«ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Ջեյմս Ս․ Գիլմոր III-ի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղում եւ դրա շուրջ առկա հակամարտության առնչությամբ
Միացյալ Նահանգները, լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից մեկը, ողջունում է ակներեւ հրադադարի հաստատումը եւ մարտական գործողությունների դադարեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում։ Մենք մշտապես ասել ենք, որ այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում եւ խորապես ցավում ենք վերջին շրջանի գործողությունների հետեւանքով անհարկի կորսված կյանքերի համար, այդ թվում եւ քաղաքացիական անձանց շրջանում։ Իրավիճակի զարգացմանը եւ նոյեմբերի 10-ին ձեռք բերված համաձայնության մասին ավելին իմանալուն զուգընթաց մենք պետք է անդրադարձ կատարենք թափանցիկ խաղաղության ապահովման հարցում միջազգային հանրության եւ ԵԱՀԿ-ին վերապահվող դերակատարմանը։
Տեղում տիրող հումանիտար իրավիճակը բոլորիս համար խիստ մտահոգիչ է։ Մենք վերահաստատում ենք կողմերին երկուստեք ուղղված հրատապ կոչերը հետեւելու հոկտեմբերի 10-ի հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությանը, որը կողմերը վերահաստատել էին հոկտեմբերի 17-ին, ապա նաեւ հոկտեմբերի 25-ին։ Մենք նաեւ կողմերին երկուստեք կոչ ենք անում անհապաղ ձեռնարկել հոկտեմբերի 29-ին Ժնեւում համաձայնեցված քայլերը։
Մենք կողմերին կոչ ենք անում պաշտպանել քաղաքացիական անձանց ու քաղաքացիական կառույցները։ Քաղաքացիական անձանց, այդ թվում խոցելի խմբերի՝ տարեցների ու երեխաների մասշտաբային տեղահանությունները գլոբալ համավարակի ընթացքում եւ ձմռան նախաշեմին գրեթե անկասկած հանգեցնելու են անհարկի հումանիտար ճգնաժամի։
Կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել բախումների վերսկսման, խուսափել հրահրիչ հռետորաբանությունից եւ գործողություններից, օգտագործել բախումների դադարեցման ընձեռած հնարավորությունը տեւական խաղաղություն կերտելու նպատակով։ Արտաքին ուժերին հորդորում ենք գործել պատասխանատու կերպով եւ խուսափել այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են նորովի բախումներ հրահրել կամ առավել սրել տարածաշրջանային լարվածությունները։
Այս հակամարտությունը չափից դուրս երկար է շարունակվում։ Հակամարտության ազդեցության գոտում ու տարածաշրջանում գտնվող մարդիկ շատ բարձր գին են վճարում դրա համար։ Հուսով ենք, որ տեւական խաղաղությունը մեր տեսադաշտում է։ Վստահ ենք, որ Մինսկի խումբը պատրաստ կլինի մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղում կայուն ու հարատեւ խաղաղության հաստատմանը»։

cd9d105d6f6c68ee05fbb5f629352a65
Мы надеемся, что длительный мир находится в нашем поле зрения: постоянный представитель США в ОБСЕ о ситуации в НКР
Соединенные Штаты, являясь одним из сопредседателей Минской группы ОБСЕ, приветствуют установление режима прекращения огня и прекращение боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Об этом говорится в заявлении постоянного представителя США в ОБСЕ по вопросам конфликта в Нагорном Карабахе и вокруг него посла Джеймса С. Гилмора III. По словам посла, всегда говорилось, что у этого конфликта нет военного решения. Выразив соболезнования в связи с недавней гибелью людей, в том числе и мирных жителей, посол подчеркнул, что, необходима более подробная информация о развитии ситуации, соглашении, достигнутом 10 ноября. “Всех нас беспокоит гуманитарная ситуация на месте. Мы подтверждаем  призывы к сторонам следовать заявлению о гуманитарном прекращении огня от 10 октября, которое подтвердило договоренности 17 октября, а затем и 25 октября.
Мы также призываем обе стороны исполнять шаги, согласованные в Женеве 29 октября. Мы призываем стороны защищать гражданское население и гражданское общество. Масштабные депортации гражданских лиц, включая и уязвимые группы, такие как пожилые люди и дети, во время глобальной эпидемии и накануне зимы почти наверняка приведут к ненужному гуманитарному кризису. Мы настоятельно призываем стороны воздерживаться от действий, которые могут привести к возобновлению боевых действий, избегать провокационной риторики и действий, использовать возможность, предоставляемую прекращением боевых действий, для установления мира на местах. Мы призываем внешние силы действовать ответственно, воздерживаться от действий, которые могут спровоцировать новые столкновения или обострять региональную напряженность”, - говорится в заявлении посла.
Посол Джеймс С. Гилмор III подчеркнул, что этот конфликт продолжается уже слишком долго. Люди в зоне влияния конфликта и в регионе платят за это очень высокую цену. Он выразил надежду, что продолжительный мир находится в их поле зрения. Посол выразил уверенность, что Минская группа готова будет принять участие в установлении прочного и долгосрочного мира в Нагорном Карабахе.