Գրիպից պաշտպանվելու լավագույն միջոցը պատվաստումն է. ԱՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյս օրերին հանրության ողջ ուշադրությունը սևեռված է Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, և այս համատեքստում մյուս խնդիրները կարծես մղվում են հետին պլան: Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի ողջ տարածքում դիտվում է ինչպես կորոնավիրուսային հիվանդության նկատելի աճ, այնպես էլ սուր շնչառական վարակների և սեզոնային գրիպի աշխուժացում` պատերազմի պայմաններում էլ ավելի ծանրաբեռնելով առողջապահական համակարգը: Առողջապահական համակարգի գերծանրաբեռնվածության արդյունքում արդեն իսկ առկա է հիվանդանոցների մահճակալային ֆոնդի անբավարարություն, և այդ միտումները շարունակվելու դեպքում կարող է ստեղծվել մի իրավիճակ, երբ ռիսկի խմբի անձանց, նույնիսկ հիվանդության ծանր և կյանքին սպառնացող դեպքերում, հնարավոր չի լինի հոսպիտալացնել և համարժեք բուժում տրամադրել, որը, ցավոք, կնպաստի մահվան դեպքերի աճին:
Եթե հանրության շրջանում կորոնավիրուսային հիվանդության առումով կան որոշակի մտահոգություններ, թե ինչպես խուսափել և կանխարգելել կորոնավիրուսային հիվանդությունը, ապա այս իրավիճակում սեզոնային գրիպը կարծես մոռացության է մատնվել, այն դեպքում, երբ վերջինիս կանխարգելման լավագույն և արդյունավետ միջոցը՝ պատվաստումը, հասանելի է և կիրառվում է արդեն տասնյակ տարիներ:
ՀԻՇԵՑՆԵՆՔ, որ հանրապետության բոլոր պոլիկլինիկաներն ապահովված են սեզոնային գրիպի պատվաստանյութով, և ռիսկի խմբի բոլոր անձինք, ովքեր դեռ չեն ստացել սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստում, կարող են դիմել իրենց հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստվել: Պատվաստումները կատարվում են անվճար, պետական պատվերի շրջանակներում՝ առաջնահերթություն տալով ռիսկի խմբերին՝ հղիներ, 6 ամսականից մինչև 5 տարեկան երեխաներ, 65 տարեկանից բարձր անձինք, շաքարային դիաբետ, շնչառության օրգանների, սրտանոթային համակարգի, լյարդի, երիկամների քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձինք, բուժաշխատողներ, զինծառայողներ, փակ կազմակերպություններում գտնվող անձինք և սպասարկող անձնակազմ: Բնակչության այլ խմբերի համար ևս պատվաստումը կլինի հասանելի, սակայն սույն թվականի նոյեմբերի վերջին, եթե ռիսկի խմբերի անձինք հրաժարվեն իրենց համար նախատեսված պատվաստումից։
Մեկ անգամ ևս հորդորում ենք՝ եթե դեռ չեք պատվաստվել սեզոնային գրիպի դեմ, դիմե'ք պոլիկլինիկա և պատվաստվեք՝ պաշտպանելով Ձեզ և Ձեր մտերիմներին:

Лучший способ защиты от гриппа – вакцинация: МЗ
Поддержи А1+!Министерство здравоохранения выступило с заявлением, в котором призывает лиц из групп риска пройти вакцинацию от сезонного гриппа.
“В эти дни все внимание общественности приковано к крупномасштабной войне, развязанной Азербайджаном. В этом контексте другие вопросы, похоже, отодвинуты на второй план. В то же время наблюдается заметный рост заболеваемости COVID-19 по всей Армении, а также обострение острых респираторных инфекций и сезонного гриппа, что еще больше обременяет систему здравоохранения во время войны. В результате перегрузки системы здравоохранения уже наблюдается нехватка больничного фонда, увеличилось количество смертей. Если по поводу COVID-19 общественность выражает обеспокоенность, то, похоже, о сезонном гриппе вообще забыли, хотя есть лучший и наиболее эффективный способ предотвратить его - вакцинация. Она практикуется уже в течение нескольких десятилетий.
Напомним, что все поликлиники республики обеспечены вакциной от сезонного гриппа, и все лица из групп риска, которые еще не получили вакцину от сезонного гриппа, для вакцинации могут обратиться в свою поликлинику. Вакцинация проводится бесплатно в рамках госзаказа с приоритетом групп риска: беременные, дети от 6 месяцев до 5 лет, люди старше 65 лет, диабетики, люди с хроническими заболеваниями дыхательной системы, сердечно-сосудистой системы, печени, почек, фельдшеры, военнослужащие, военные. Вакцинация будет доступна и для других групп населения, но в конце ноября этого года, если люди из групп риска откажутся от вакцины, предназначенной для них.
Еще раз призываем вас, если вы еще не сделали прививку от сезонного гриппа, сходить в поликлинику, сделать прививку, обезопасив себя и своих близких”.