Հայ կինն այլեւս այն թույլ արարածը չէ, որին կարելի է իր երեխայի աչքի առաջ սրախողխող անել. Աննա Հակոբյանի գրառումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է.
«Երբ երկու տարի առաջ նախաձեռնեցի Կանայք հանուն խաղաղության արշավը ինչ-որ կանանց կողմից արժանացա սուր քննադատության։ «Խաղաղություն եք մուրում։ Մենք խաղաղություն մուրացող ազգ չենք, մենք կռվող ու պայքարող ենք, հայ կինը ուժեղ է, պետք լինի ինքն էլ զենք կվերցնի ձեռքը»,-ասում էին նրանք։
Ինձ մեղադրում էին թուլության մեջ, համառորեն չնկատելու տալով իմ մեկ այլ հայտարարությունը. այն է՝ պատերազմ լինելու դեպքում պատրաստ եմ ինքս զենք վերցնել եւ պաշտպանել մեր հայրենիքը։
Կանայք հանուն խաղաղության արշավի ուղերձը մեկն էր՝ մենք որպես կին եւ մայր պետք է ստիպենք քաղաքական որոշում կայացնող տղամարդկանց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծեն բացառապես բանակցությունների սեղանի շուրջ, ոչ մի դեպքում կրկին չփորձեն պատերազմի ճանապարհը, չվտանգեն մեր 18-20 տարեկան զավակների կյանքը, նրանց անձնազոհ հերոսության չդրդեն, սեւազգեստ մայրերի բանակը հազարներով չավելացնեն։
Ընդ որում՝ կոչս ուղղում էի նաեւ ադրբեջանցի կանանց եւ մայրերին, ինչի համար կրկին քննադատության էի արժանանում։
Հիմա երբ պատերազմ է, երբ մեր 18-20 տարեկան զինվորները, աշխարհազորայինները, կամավորները, սպաներն ու պայմանագրայինները իրենց կյանքն են տալիս հայրենիքի պաշտպանության համար, երբ թշնամին ուզում է նոր «1915 թվական», երբ մեր բանակը կռվում է միաժամանակ մի քանի պետության զինված ուժերի, վարձկանների ու տեռորիստների դեմ, ես զենք եմ վերցնում, կանանց ջոկատ կազմում՝ նաեւ ամբողջ աշխարհին ուղերձ հղելու, որ հայ կինը տղամարդուն հավասար կկանգնի մարտի դաշտում, բայց հայրենիք չի զիջի, «1915 թվականի» կրկնություն թույլ չի տա։
Եւ ի՞նչ։ Այդ նույն կանայք կրկին դժգոհ են։ Հիմա էլ ասում են՝ հայ կինը պատերազմի դաշտում անելիք չունի։
Սիրելի տիկնայք, կողմնորոշվե’ք, խնդրում եմ։
Եթե պատրաստ չէիք պատերազմի, պետք էր միանալ խաղաղության արշավին, ոչ թե քարկոծել այն։ Եթե այդ արշավը ձեր սրտով չէր, կամ անտարբեր էիք դրա նկատմամբ, նշանակում է՝ պատրաստ էիք պատերազմի։
Եթե պատրաստ էիք, ուրեմն հենց հիմա’ է պահը, երբ պետք է ապացուցենք, որ հայ կինը այլեւս այն թույլ արարածը չէ, որին կարելի է իր երեխայի աչքի առաջ սրախողխող անել, անապատներում սովամահության մատնել, խաչել, նվաստացնել։
Հայ կինը այսուհետ կտիրապետի զենքին ու հայ տղամարդուն հավասար կպաշտպանի ե’ւ իրեն, ե’ւ իր երեխային, ե’ւ իր հայրենիքը։

Армянская женщина – это уже не то слабое существо, которое можно зарезать на глазах у ее же ребенка: запись Анны Акопян
Поддержи А1+!Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян обратилась к армянским женщинам, отметив, что отныне армянские женщины будут владеть оружием и наравне с армянскими мужчинами будут защищать себя, своих детей и свою Родину.
Г-жа Акопян написала об этом на своей странице в Facebook, упомянув свою кампанию "Женщины за мир" и созданный ею для выезда на передовую женский добровольческий отряд "Эрато".
«Два года назад, когда я начала кампанию «Женщины за мир», некоторые женщины резко критиковали меня. "Вы выпрашиваете мир! Мы народ, который не выпрашивает мир, мы воюем и сражаемся, армянская женщина сильна, а будет необходимость - она возьмет в руки оружие», - говорили мне. Меня обвиняли в слабости, упорно игнорируя другое мое заявление, а именно: в случае войны я готова взять в руки оружие и защищать нашу Родину», - написала Анна Акопян.
Супруга премьер-министра отметила, что посыл инициативы «Женщины за мир» заключался в том, что женщины и матери должны заставить мужчин принимать политические решения по урегулированию карабахского конфликта исключительно за столом переговоров, ни в коем случае не пытаться снова вступить в войну, не подвергать опасности жизни 18-20-летних сыновей, не толкать их к самоотверженному героизму, не множить армию скорбящих матерей.
«Более того, я также обратилась к азербайджанским женщинам и матерям, за что меня снова подвергли критике. Сейчас, когда идет война, когда наши 18-20-летние солдаты, добровольцы, офицеры и контрактники отдают свои жизни за Родину, когда враг хочет повторить 1915 год, когда наша армия сражается одновременно с вооруженными силами, наемниками и террористами из нескольких стран, я беру в руки оружие, формирую женский отряд, чтобы направить всему миру посыл: армянская женщина будет стоять на поле боя наравне с мужчиной, но не откажется от своей Родины, не допустит повторения трагедии 1915 года. И что? Те же женщины вновь недовольны», - отметила Анна Акопян.
Она добавила, что сейчас те же оппоненты утверждают, что армянке нечего делать на поле боя.
«Милые дамы, определитесь наконец, прошу вас. Если вы не были готовы к войне, то вам следовало присоединиться к мирной кампании, а не охаивать ее. Если вам не понравилась эта инициатива или вы были к ней равнодушны, значит, вы были готовы к войне. Если были готовы к ней, то сейчас самое время, когда мы должны доказать, что армянская женщина – это уже не то слабое существо, которое можно зарезать на глазах у ее же ребенка, обречь на голодную смерть в пустыне, распять, унижать. Отныне армянская женщина будет и владеть оружием, и наравне с мужчинами защищать себя, своего ребенка и свою Родину. У нас нет ни родины, ни достоинства, которые мы можем уступить врагу. Мы должны нашим бессмертным героическим детям, наш долг — победоносная и могущественная Родина», - написала супруга премьер-министра.