Ցանկացած այլ մեկնաբանություն անընդունելի է. Մնացականյանը հանդիպել է ԿԽՄԿ-ի տնօրենի հետ (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Ժնևում հանդիպեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տնօրեն Փեթեր Մաուրերի հետ: Հանդիպման առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունն էր:
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԿԽՄԿ նախագահ Փեթեր Մաուրերին հանգամանալից տեղեկատվություն հաղորդեց Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական հանցագործությունների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում Ժնևի կոնվենցիայի կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ: Նախարար Մնացականյանն իր զրուցակցին ծանոթացրեց Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման և դրա հետևանքով պատճառված վնասների, նրանց նկատմամբ միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների կիրառման, իր իսկ վերահսկողության ներքո հայտնված Արցախի քաղաքացիական բնակչության, ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի, խոշտանգումների և սպանությունների փաստերին: Նախարարն ընդգծեց, որ մարդու իրավունքները և դրանց պաշտպանությունը համընդհանուր են՝ անկախ տվյալ տարածքի կարգավիճակից, և այս կապակցությամբ ցանկացած այլ մեկնաբանություն կրականապես անընդունելի է:
Անդրադարձ կատարելով Թուրքիայի՝ Հարավային Կովկասում ապակայունացնող քաղաքականությանը և տարածաշրջանն ահաբեկչության օջախ դարձնելու նկրտումներին՝ ԱԳ նախարարը շեշտեց, որ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում Թուրքիայի անմիջական ռազմական մասնակցությունը և Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներմուծումը լուրջ սպառնալիք է տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը:
Կողմերն ընդգծեցին կրակի անհապաղ դադարեցման վերաբերյալ հոկտեմբերի 10-ին, հոկտեմբերի 17-ին և 25-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման, ինչպես նաև հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում լուծման անհրաժեշտությունը:
ԿԽՄԿ նախագահը կարևորեց կրակի դադարեցման շուրջ համաձայնության կյանքի կոչման և զոհվածների մարմինների հավաքագրման ու փոխանակման պայմանավորվածության կատարմանն ուղղված դիվանագիտական ջանքերը:

Любое иное толкование недопустимо: Мнацаканян встретился с директором МККК (видео)
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 30 октября встретился в Женеве с директором Международного комитета Красного Креста Петером Маурером.
Центральной темой встречи была ситуация, сложившаяся в результате развязанной Азербайджаном широкомасштабной агрессии в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян предоставил президенту МККК Петеру Мауреру подробную информацию о военных преступлениях Азербайджана и грубых нарушениях международного гуманитарного права, в том числе Женевской конвенции.
Министр Мнацаканян проинформировал своего собеседника о преднамеренных атаках азербайджанских вооруженных сил на мирное население Арцаха, нанесенном в результате этого ущербе, применении запрещенного международными конвенциями оружия, жестоком обращении с гражданским населением Арцаха, оказавшимся под его контролем, а также факты об унизительном обращении с военнопленными, пытках и убийствах.
Министр подчеркнул, что права человека и их защита универсальны, независимо от статуса территории, и любое иное толкование в этом отношении недопустимо.
Коснувшись дестабилизирующей политики Турции на Южном Кавказе и ее стремления превратить этот регион в очаг терроризма, министр иностранных дел подчеркнул, что прямое военное участие Турции в развязанной Азербайджаном войне, переброска иностранных террористов с Ближнего Востока представляет собой серьезную угрозу региональной и международной безопасности.
Стороны подчеркнули необходимость выполнения договоренностей о прекращении огня, достигнутых 10, 17 и 25 октября, а также мирного урегулирования конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Директор МККК подчеркнул важность дипломатических усилий для выполнения договоренностей о прекращении огня по гуманитарным соображениям.