Ջալալ Հարությունյանն ազատվել է պաշտոնից. նա մարտական դիրքում վիրավորում է ստացել (տեսանյութ)
Ղեկավարվելով Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի 4-րդ կետով և 94-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ ստորագրել եմ հրամանագիր, համաձայն որի` գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Անատոլիի Հարությունյանն ազատվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից:
Իսկ մեկ այլ հրամանագրով՝ գեներալ-մայոր Միքայել Ալբերտի Արզումանյանը նշանակվել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատար՝ նրան շնորհելով գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում:
Ջալալ Հարությունյանի ազատման որոշումը պահի հրամայական է՝ պայմանավորված օրերս մարտական դիրքում նրա ստացած վիրավորումով և տարամեկնաբանությունների առիթ չպետք է հանդիսանա:
Ապաքինում եմ մաղթում Ջալալ Անատոլիին և համոզված եմ, որ նա շատ շուտով կվերադառնա հայրենիքին ծառայության:
Վստահ եմ, որ Միքայել Արզումանյանը նոր պաշտոնում գիտակցում է պատասխանատվության աստիճանը և ջանք ու եռանդ չի խնայի, որպեսզի այդ վստահությունն արդարացնի»:

Джалал Арутюнян освобожден от должности: он получил ранение на боевом посту (видео)
Поддержи А1+!Джалал Арутюнян освобожден от должности министра обороны Республики Арцах в связи с ранением, полученным на боевой позиции. На ту же должность назначен Микаел Арзуманян. Об этом сообщил президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
“Руководствуясь пунктом 4 статьи 93 и частью 3 статьи 94 Конституции Республики Арцах, я подписал указ, согласно которому генерал-лейтенант Джалал Анатольевич Арутюнян освобожден от должности министра обороны - командира Армии обороны Республики Арцах.
Другим указом министром обороны Республики Арцах - командиром Армии обороны назначен генерал-майор Микаел Арзуманян ему присвоено воинское звание генерал-лейтенанта.
Решение об освобождении Джалала Арутюняна является императивом момента, обусловленным ранением, полученным на днях на боевой позиции, и не должно стать поводом для комментариев.
Джалалу Анатольевичу Арутюняну желаю выздоровления. Я уверен, что он очень скоро вернется на службу Родине.
Уверен, что Микаел Арзуманян на новой должности, осознав степень ответственности, не пожалеет сил и энергии, чтобы оправдать это доверие”, - отметил Араик Арутюнян.