Լավրովը Թուրքիային կոչ է անում նպաստել Ղարաբաղում հրադադարի հաստատմանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌԴ Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան կոչ է անում Թուրքիային օգտագործել իր ամբողջ աղդեցությունը՝ ի շահ հրադադարի ու ԼՂ հակամարտության կարգավորման համար բովանդակային բանակացություններ սկսվելուն։
РИА Новости-ի փոխանցմամբ՝ Լավրովը հիշեցրել է, որ հոկտեմբերի 10-ի գիշերը՝ 11 ժամ տևած խորհրդակցությունների արդյունքում Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի արտգործնախարարները՝ ԱՄՆ ու Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համատեղ հայտարարության մասին համաձայնություն էին ձեռք բերել, որը նախատեսում էր հրադադար ու հնարավորինս բովանդակային բանակցությունների գործընթացի վերսկսում։
«Մենք համոզում ենք մեր թուրք գործընկերներին օգտագործել իրենց ազդեցությունը՝ ի նպաստ այս ուղղության»,- ասել է նա:

Лавров призывает Турцию содействовать перемирию в зоне карабахского конфликта
Поддержи А1+!Москва призывает Турцию использовать все свое влияние во имя прекращения огня и начала самого переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Как передает “РИА Новости”, об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
Он напомнил, что после 11-часовых совещаний в ночь на 10 октября министры иностранных дел России, Азербайджана и Армении при участии представителей США и Франции достигли соглашения по совместному заявлению, предусматривающему прекращение огня и восстановление содержательного переговорного процесса.
“Мы убеждаем турецких партнеров в целесообразности использования их влияния для поддержания этой линии”, - сказал Сергей Лавров в интервью “Информационному агентству Афин и Македонии”.