Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը դատապարտել է Էրդողանի կողմից Մակրոնին ուղղված վիրավորանքը
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան Իվ Լը Դրիանը դատապարտել է Թուրքիայի իշխանությունների վիրավորանքը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հասցեին և իր երկիրի դեմ զրպարտիչ քարոզչությունը:
«Վերջին օրերին Կոնֆլան-Սենտ-Օնորիոն քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո թուրքական իշխանությունների կողմից դատապարտման կամ համերաշխության որևէ պաշտոնական նշանի բացակայությունից բացի, ավելացավ Ֆրանսիայի դեմ ուղղված ատելության և զրպարտության քարոզը, որը ցույց էր տալիս ատելություն սերմանելու ցանկություն, ինչպես նաև ուղղակի վիրավորանքներ հանրապետության նախագահի հասցեին՝ արտահայտված թուրքական պետության բարձրագույն մակարդակում»,- ասել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել էր Փարիզի՝ իսլամական անջատողականության դեմ պայքարի ծրագրերը և Ֆրանսիայում «լուսավոր իսլամի» կառուցումը: Նախօրեին նա ասել էր, որ Մակրոնը «կորցրել է իր մտքի վերահսկողությունը» և «հոգեկան բուժման» կարիք ունի: Այս խոսքերից հետո Ֆրանսիան հետ կանչեց իր դեսպանին Անկարայից:

Глава МИД Франции осудил оскорбление Эрдогана в адрес Макрона
Министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан осудил оскорбление турецкими властями в адрес президента Франции Эммануэля Макрона и  клеветническую пропаганду против его страны.
«После недавнего террористического нападения в городе Конфлан-Сент-Онорион, помимо отсутствия каких-либо признаков официального осуждения или солидарности со стороны турецких властей, возросло количество разжигающих ненависть высказываний и клеветы в отношении Франции — на высшем уровне турецкого руководства», -  сказал глава МИД Франции.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган раскритиковал планы Парижа по борьбе с исламским сепаратизмом и построению «просвещенного ислама» во Франции. Вчера он сказал, что Макрон «потерял контроль над своим разумом» и нуждается в «лечении психики». После этих слов Франция отозвала своего посла из Анкары.