1561764767_0_0_3319_1868_1920x0_80_0_0_9224e50ebdc83cc971f72ffcf7138c8b
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վիրավորական հայտարարություն է արել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նկատմամբ: Նա ասել է, որ Մակրոնը «հոգեկանը բուժելու կարիք ունի», գրում է РИА Новости-ն:
Մակրոնն ավելի վաղ ելույթ էր ունեցել Ֆրանսիայում անջատողականության դեմ պայքարի վերաբերյալ: Նա նշել էր,որ համապատասխան օրինագիծը, որն ուղղված է հանրապետական արժեքների ամրապնդմանը, կներկայացվի դեկտեմբերի 9-ին: Ֆրանսիայի իշխանությունը իսլամական անջատողականության դեմ պայքարի շրջանակում ուզում է հատուկ ուշադրություն դարձնել երեխաների ուսուցմանը: Մակրոնը խոսել էր նաև Ֆրանսիայի մահմեդականների խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպություն ստեղծելու անհրաժեշտության մասին` նշելով, որ դա թույլ կտա երկրում «լուսավորյալ իսլամ» կառուցել:
Անդրադառնալով այս հարցին՝ Էրդողանն ասել է.
«Մակրոնն ի՞նչ խնդիր ունի իսլամի ու մահմեդականների հետ։ Եթե պետության ղեկավարն այդպես է վերաբերվում իր երկրում գտնվող միլիոնավոր մուսուլմաններին, ուրեմն նա գիտակցության վերահսկողության կորուստ ունի։ Նա հոգեկանը բուժելու կարիք ունի»:

1561764767_0_0_3319_1868_1920x0_80_0_0_9224e50ebdc83cc971f72ffcf7138c8b
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, игнорирующий советы мировых лидеров и международного сообщества, в очередной раз решил дать совет президенту Франции Эммануэлю Макрону. Как передает РИА новости, Эрдоган посоветовал "лечить психику" своему французскому коллеге Эммануэлю Макрону, выдвинувшему идею "просвещенного ислама".
В октябре Макрон выступил с большой речью на тему борьбы с сепаратизмом во Франции. Глава государства сообщил, что 9 декабря представят соответствующий законопроект: он будет направлен на укрепление республиканских ценностей, а особое внимание французские власти уделят обучению детей. Макрон также заявил, что совместно с Советом мусульман Франции необходимо создать организацию, которая позволит построить "просвещенный ислам" в стране. По его словам, необходимо "освободить ислам <...> от иностранного влияния и усилить контроль за финансированием мечетей".
"Что не так у Макрона с исламом и мусульманами? То, что глава государства так относится к миллионам мусульман в своей стране, — это в первую очередь потеря контроля над разумом. Он нуждается в лечении своей психики", — сказал Эрдоган во время выступления в городе Кайсери, трансляция велась в Twitter президента.
Турецкий лидер ранее уже высказывал недовольство по поводу речи Макрона. Он также обвинил Макрона в намерении создать тоталитарную "антиисламскую систему".