Հակառակորդի տարբեր զորախմբերը փորձել են առաջխաղացում ապահովել․ փորձերը կասեցվել են (տեսանյութ)
Այսօր՝ ողջ օրվա ընթացքում, հակառակորդը Արցախի ողջ սահմանի երկայնքով շարունակել է հարձակողական գործողությունները բոլոր ուղղություններով։ Ակտիվ են եղել ինչպես հյուսիսային, այնպես էլ կենտրոնական և հարավային ուղղությունները։ Մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ըստ նրա՝ կենտրոնական ուղղությամբ մարտական գործողություններ են ընթացել կոնկրետ բնակավայրերի ուղղությամբ։ Այդ օջախային մարտերը, որոնք իրենցից ներկայացնում են տարբեր դիվերսիոն խմբերի ներթափանցումներ փոքր բնակավայրեր և ճանապարհային, հանգուցային կետեր, այս պահին էլ շարունակվում են։
Հարավում՝ տարբեր կետերում, տարբեր օջախային հատվածներում, հակառակորդի տարբեր զորախմբերը փորձել են առաջխաղացում ապահովել ինչպես դեպի արևմուտք, այնպես էլ դեպի հյուսիս և հյուսիս-արևմուտք։ Առաջխաղացման բոլոր փորձերը կասեցվել են, որոշ տեղերում հետ են շպրտվել՝ հակառակորդին պատճառելով զգալի կորուստներ, այդ թվում՝ զրահատեխնիկայի կորուստներ։
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը հերքում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը, թե իբր Արցախի և Իրանի սահմանն ամբողջովին Ադրբեջանի բանակի վերահսկողության տակ է:
Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ սահմանի ողջ երկայնքով ընթանում են համառ մարտեր:
«Այդ սահմանի ողջ երկայնքով ընթանում են համառ մարտեր, լիարժեք վերահսկողության մասին խոսք լինել չի կարող: Եթե ինչ-որ տեղերում, նեղ տեղամասերում իրենց զորքերը տեսնում են Արաքս գետը, դա չի նշանակում լիարժեք վերահսկողություն»,- ասաց Հովհաննիսյանը:

Разные вражеские группы пытались продвинуться вперед, попытки были пресечены (видео)
Поддержи А1+!На линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана в течение дня ВС Азербайджана продолжали наступательные действия. Об этом на пресс-конференции 22 октября заявил представитель Минобороны Арцрун Ованнисян.
«В течение сегодняшнего дня противник продолжал наступательные действия в различных направлениях вдоль всей границы Арцаха. Активными были как северное, так и центральное и южное направления. На центральном направлении боевые действия велись в направлении конкретных населенных пунктов, и эти очаговые бои, представляющие собой проникновение различных диверсионных групп в конкретные небольшие поселения и дорожные развязки, продолжаются до сих пор.
На участках разных очагов на юге разные вражеские группы пытались продвинуться вперед. Все попытки были пресечены, в некоторых местах отброшены назад, в результате чего враг понес значительный урон, в том числе потерял значительное количество бронетехники», - сказал Ованнисян.
Представитель Минобороны отметил, что основные боевые операции азербайджанские вооруженные силы проводят с применением артиллерии, с минимальным использованием пехоты. Сегодня на некоторых участках активно использовались авиационные средства, в частности классическая тактическая авиация. Также уничтожен один беспилотник Bayraktar турецкого производства.
«Действия азербайджанских диверсионных групп направлены в первую очередь на распространение паники. Я уверен, что они не добьются успеха, армия и население вместе победят в этих боях нового формата», - отметил Арцрун Ованнисян.