Հայաստանում երեխայի մահվան առաջին դեպքն է արձանագրվել կորոնավիրուսային հիվանդությունից. ունեցել է ուղեկցող ծանր հիվանդություններ
Հոկտեմբերի 21-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 68530 դեպք, որոնցից 49219-ն` առողջացած, 1121-ը` մահվան ելքով: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 17869 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ կատարվել է 357104 թեստավորում:
Այսպիսով` երեկ կատարվել է 4340 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1836 նոր դեպք: Ունենք 485 առողջացած:
Մահվան դեպքերի վերաբերյալ հայտնում ենք, որ պացիենտները եղել են 73 (տղամարդ), 52 (տղամարդ), 81 (տղամարդ), 79 (կին), 62 (կին), 81 (կին), 67 (կին), 75 (կին), 77 (կին), 49 (կին), 60 (կին), 74 (կին), 80 (կին), 66 (տղամարդ), 79 (տղամարդ), 66 (կին), 83 (կին), 83 (կին), 85 (կին) և 16 (աղջիկ) տարեկան։ Բոլորն ունեցել են ուղեկցող քրոնիկական հիվանդություններ։
Նշենք, որ Հայաստանում համավարակի տարածման սկզբից ի վեր, երեխայի մահվան առաջին դեպքն է արձանագրվել կորոնավիրուսային հիվանդությունից: 16-ամյա երեխան ունեցել է ուղեկցող ծանր հիվանդություններ, մասնավորապես` 2 տարվա վաղեմության հետվիրահատական վիճակ գլխուղեղի (երկարավուն ուղեղի) չարորակ նորագոյացության մասնակի հեռացումից հետո (աստրոցիտոմա), վեգետատիվ վիճակ (չի խոսել, չի քայլել, չի նստել, չի հաղորդակցվել), որին ավելացել է COVID-19-ը` իր հետևանքներով: Ցավալի է կորուստը: Բժիշկներն արել են հնարավոր և անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները, սակայն երեխայի կյանքը հնարավոր չի եղել փրկել:
Նախորդ օրն արձանագրվել է մահվան 3 դեպք, երբ պացիենտներն ունեցել են կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։ Այդպիսի դեպքերի ընդհանուր թիվը 321 է:

В Армении впервые зафиксирована смерть ребенка от коронавируса: у него были тяжелые сопровождающие заболевания
По состоянию на 21 октября в Армении всего подтверждено 68 530 случаев COVID-19, 49 212 выздоровели.
На данный момент фактическое лечение от COVID-19 получают 17 869 пациентов. За последние сутки проведено 4 340 тестов, а в общем счете 357 104.
Таким образом, подтверждено 1 836 новых случая COVID-19, выздоровели 485 пациентов.
В общей сложности в Армении по причине COVID-19 зарегистрировано 1 121 летальных исходов (увеличились на 20).
В Министерстве здравоохранения Армении сообщают, что скончались женщины 79, 62, 81, 67, 75, 77, 49, 60, 74, 80, 66, 83, 83, 85 лет и 16-летняя девушка, мужчины 73, 52, 81, 66, 79 лет. Все имели сопутствующие хронические заболевания.
В Министерстве здравоохранения сообщают, что с начала распространения эпидемии в Армении  зафиксирован первый случай смерти подростка от COVID-19. У 16-летней девушки были тяжелые сопутствующие заболевания, в частности, 2-летнее послеоперационное состояние после частичного удаления злокачественного новообразования головного мозга (астроцитома), вегетативное состояние (она не говорила, не ходила, не сидела, не общалась), к которому добавился и COVID-19 с его последствиями.
“Врачи принимали все необходимые меры, но спасти жизнь девушки не удалось”, - сообщили в Минздрав Армении.
Зафиксировано 3 случая смерти пациентов с диагнозом COVID-19, в которых смерть наступила не по причине подтвержденной коронавирусной  инфекции, а вследствие другой болезни. Таких случаев - 321.