Օրացույց․ 21-ը հոկտեմբերի․ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1992-ի հոկտեմբերի 21-ին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Հայաստանի Գերագույն խորհրդում ամփոփում է իր նախագահության մեկ տարին: Նա պետության վիճակն ընդհանուր առմամբ գնահատում է ծանր: Լուծվելիք խնդիրներից ամենակարեւորը նա համարում է Մեծամորի ատոմակայանի վերագործարկումը, որի աշխատանքները դադարեցվել էին 1988-ի դեկտեմբերի 7-ի աղետալի երկրաշարժից հետո:
1997-ի այս օրը «Արմենպրես» պետական գործակալության տնօրեն Տիգրան Հակոբյանը հայտարարում է, որ «Արմենպրեսն» ավելի անկախ է, քան անկախ բոլոր լրատվամիջոցները: Նա ոչ մեկին խորհուրդ չի տա գործակալությանն անվանել պնակալեզ: Ինչ վերաբերում է լրագրողական համերաշխությանը, ըստ նրա, լրագրողները համախմբվում են, երբ իրենցից ինչ-որ մեկին ծեծում են, ուրիշ համերաշխություն չկա:
Նույն օրը Պարոնյանի անվան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Ղազանչյանի 60-ամյակը նշվում է հայ թատրոնի 2050-ամյակի հետ: Երեւան է ժամանել նրա ուսուցիչը՝ Կիրիլ Լավրովը՝ հոբելյարին մաղթում է երջանկություն:
1998-ի հոկտեմբերի 21-ին մեկ տարի ինը ամսվա ադրբեջանական գերությունից տուն է վերադառնում տավուշցի Արթուր Պապյանը: Նա ուժեղ մառախուղի ժամանակ 97-ի հունվարին շփոթել էր Մովսես գյուղ տանող ճամփան եւ հայտնվել ադրբեջանական Ալիբեյլի գյուղի մատույցներում: Ինքը հրաժարվում է պատմել իր հանդեպ գործած անմարդկային տանջանքների մասին։
Հայաստանի օլիմպիական կոմիտեն 2000-ի այս օրը Լոզանի դատարանում բողոքարկում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի որոշումը, որով դոպինգ օգտագործելու համար Սիդնեյին օլիմպիադայի բրոնզե մեդալից զրկել են ծանրամարտիկ Աշոտ Դանիելյանին: Մեր օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Բենուր Փաշայանը վստահեցնում է, որ Սիդնեյ ուղարկելուց առաջ բոլոր մարզիկներին ստուգել են, դոպինգ չկար:
2000 թվականի այս օրը վրացական Ախալքալաքի ռուսական ռազմաբազայի փակման պատճառով Ջավախքից Գյումրի է մտնում ռուսական ռազմական տեխնիկայի առաջին շարասյունը: Եվս վեց շարասյուն է մտնելու Հայաստան Վրաստանից: Ընդհանուր առմամբ Հայաստան է մտնելու 86 մարտական միավոր զրահատեխնիկա:
Նույն օրը պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը տեղեկացնում է, որ Ախալքալաքի ռազմաբազայից ռուսական ռազմական շարասյունը Գյումրի է մտել նախօրոք կնքված համաձայնագրով: Եվրոպայի սովորական սպառազինությունների մասին պայմանագրով մեր տարածքում իրավունք ունենք ունենալ համապատասխան քվոտաներով ռազմամթերք։
Հոկտեմբերի 27-ի դրդապատճառների մասին Աշոտ Մանուչարյանի տեղեկություններով հետաքրքրվում է զինվորական դատախազությունը: Դեռ ասուլիսից առաջ նրան զանգահարում է զինվորական դատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը՝ պարզաբանեք Մեղրիի վարկածի մասին ձեր տեղեկությունները: Մանուչարյանը խոստանում է պարզաբանել ասուլիսից հետո: Նրա տուն ոստիկանություն է գալիս, սակայն բերման են ենթարկում հաջորդ օրը: Այստեղ նա տեղեկանում է, որ իրեն չեն ձերբակալելու իր վարկածների համար։
2000 թվականի այս օրը Երեւանի քաղաքապետարանը նշում է քաղխորհրդի ձեւավորման 10 տարին: Քաղաքապետ Ալբերտ Բազեյանը երանի է տալիս այդ ժամանակներին, քաղխորհուրդն ուներ իր սեփական բյուջեն, տնօրինում էր իր ծախսերը, թեպետ ընտրովի մարմին չէր։
Պետական եկամուտների նախկին նախարար Գագիկ Պողոսյանի սպանության բացահայտման համար ոստիկանությունն, իր բառերով, կատարել է մեծ ծավալի աշխատանք՝ ոչ հանցագործն է հայտնի, ոչ էլ սպանության շարժառիթները: Չբացահայտված են մնում աղմկահարույց այլ հանցագործություններ եւս: Հայտնաբերված չէ նաեւ Վանո Սիրադեղյանը։
2001-ի այս օրը Ազատամարտիկների եւ կանանց վետերանների միությունը հայտ է ներկայացնում մասնակցելու 2003 թվականի նախագահի ընտրություններին: Մինչ այդ նրանք պատրաստվում են դառնալ քաղաքական կուսակցություն: Միության նախագահը 30 օր կալանավորված է եղել հոկտեմբերի 27-ի գործով, այսօր ասում է, որ իրեն պետական նկուղում պայելու համար էլ համապատասխան մարմինները պետք է պատասխան տան։
2003-ի այս օրը Երեւանի նախկին քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանը պատճառաբանում է, թե ինչու է Ռոբերտ Քոչարյանն իրեն պաշտոնազրկել: «Իմ որոշումների 99 տոկոսը նախագծային կոպիտ շեղումներով, ծավալատարածական կոպիտ շեղումներով կառուցված օբյեկտներ են եւ գտնվում են ապօրինության դաշտում», - հայտարարում է Ռոբերտ Նազարյանը:

Календарь. 21 октября (видео)
21-го октября 1992 года президент Левон Тер-Петросян на Верховном совете Армении подытоживает год своего президентства. Он в целом оценивает состояние государства как тяжелое. Самой важной из решаемых проблем он считает повторное введение в эксплуатации Мецаморской атомной станции, работы которой были прекращены после катастрофического землетрясения 7-го декабря 1988 года.
В этот день 1997 года директор государственного агентства «Арменпресс» Тигран Акопян сообщает, что «Арменпресс» более независим, нежели всех независимые СМИ. Он никому не рекомендует называть агентство подлизой. Что касается журналистской солидарности, по его словам, журналисты сплачиваются, когда кого-нибудь из них бьют, другой солидарности нет.
21-го октября 1998 года после полутора лет азербайджанского плена возвращается домой тавушец Артур Папян. Он во время сильного тумана 97-го января перепутал дорогу, ведущую в село Мовсес, и оказался на подступах к азербайджанскому селу Алибейли. Он отказывается рассказывать о бесчеловечных мучениях, совершенных по отношению к нему.
Олимпийский комитет Армении в этот день 2000 года в Лозанском суде обжаловал решение Международного олимпийского комитета, соглансо которому за применение допинга лишили бронзовой медали Сиднейской олимпиады тяжелоатлета Ашота Даниеляна. Президент нашего олимпийского комитета Бенур Пашаян заверяет, что прежде чем отправить в Сидней всех спортсменов проверили, допинга не было.
В этот день 2000 года из-за закрытия российской военной базы в грузинском Ахалкалаки из Джавахка в Гюмри вьежает первая колонна российской военной техники. Еще шесть коллон вьедут в Армению из Грузии. В целом в Армению войдет 86 единиц боевой бронетехники. В тот же день министр обороны Серж Саркисян сообщает, что российская военная колонна вьехала в Гюмри из Ахалкалакской военной бзы согласно заранее заключенному соглашению. Согласно договору Европы об обычном вооружении на нашей территории мы имеем право иметь военную продукцию с соответствующими квотами.
По сведениям Ашота Манучаряна о мотивах 27-го октября интересуется военная прокуратура. Еще перед пресс-конференцией ему звонит военный прокурор Гагик Джангирян: поясните ваши сведения о версии Мегри. Манучарян обещает пояснить после пресс-конференции. К нему домой приходит полиция, однако задерживают на следующий день. Здесь он сообщает, что его не арестуют за его версии.
В этот день 2000 года мэрия Еревана отмечает 10-летие формирования политсовета. Мэр Альберт Базеян тоскует по этому времени, у политсовета был собственный бюджет, он распоряжался своими расходами, хоть и не был избираемым органом.
Для раскрытия убийства бывшего министра государственных доходов Гагика Погосяна полиция, по его словам, проделала большой обьем работы – не извествен ни преступник, не мотивы убийства. Остаются не раскрытыми и другие нашумевшие преступления. Не обнаружили и Вано Сирадегяна.
В этот день 2001 года Союз воинов-освободителей и женщин-ветеранов подает заявку на участие в президентских выборах 2003 года. До этого они собираются стать политической партией. Председатель союза на протяжении 30 дней был арестован по делу 27-го октября, сегодня говорится, что за содержание его в государственном подвале соответствующие органы также должны ответить.
В этот день 2002 года впервые мэром Гюмри избирается беспартийный Вардан Гукасян. Он одерживает победу над своим ближайшим соперником, набрав на 24 тысячи голосов больше.
В этот день 2003 года бывший мэр Еревана Роберт Назарян обьясняет, почему Роберт Кочарян лишил его должности. «99% моих решений – это обьекты, построенные с грубыми нарушениями плана, грубыми обьемно-планировочными отклонениями и находятся в незаконном поле», - заявляет Роберт Назарян.
В этот день 2008 года Армению посещает президент России Дмитрий Медведев.
В этот день 2012 года становится известно, что письмо 11 общественных организаций с требованием встретиться с 13 политзаключенными , адресованное генеральному секретарю ПАСЕ Ягланду, не дошло до адресата. Последний заявляет в Ереване, что впервые слышит об этом письме. Однако отмечает, что для Евросоюза неприемлемо наличие политзаключенных. Он, конечно, сделать ничего не может.