ՄԱԿ-ի ԱԽ–ն քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի նկատմամբ վերահսկողություն ապահովելու անհրաժեշտության հարցը. ՏԱՍՍ
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը քննարկել է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի նկատմամբ վերահսկողություն ապահովելու անհրաժեշտության հարցը, փակ հանդիպումից հետո լրագրողներին ասել է ՄԱԿ-ում հոկտեմբերից նախագահող Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան։
«Այժմ անհրաժեշտ է կիրառել հրադադարը, սա ամենահրատապ խնդիրն է, քանի որ համաձայնությունը ձեռք է բերվել, բայց չի հարգվել», - ասել է նա: – Հիմնական հարցը մնում է, թե ինչպես ապահովել հրադադարի իրականացման վերահսկողությունը»:
«Այս հարցը, իհարկե, քննարկվել է խորհրդակցությունների ընթացքում, և Խորհուրդը բավականին միասնական է իր մոտեցումներում», - հավելել է ՌԴ մշտական ներկայացուցիչը: Միաժամանակ պարզաբանել է, որ այդ տարածաշրջան ՄԱԿ–ի դիտորդական առաքելություն ուղարկելու համար անհրաժեշտ է Անվտանգության խորհրդի հատուկ մանդատը. «Սա արագ գործընթաց չէ։ Տեղեկություններ կան, որ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարը Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկերների հետ քննարկել է, թե ինչպես կարող է իրականացվել այդ վերահսկողությունը»:
Դիվանագետը չի բացառել, որ ԵԱՀԿ–ն կստանձնի մշտադիտարկման առաքելությունը, մանավանդ որ այդ կազմակերպությունն է զբաղվում ԼՂ խնդրի կարգավորմամբ: «Ով եւ ինչ կարգավիճակով կլինի այնտեղ, դեռեւս քննարկվում է», - ասել է Նեբեզնյան:

СБ ООН обсудил контроль за прекращением огня в Нагорном Карабахе
Поддержи А1+!Постоянный представитель России при ООН Василий Небензя не исключил, что наблюдением может заняться миссия ОБСЕ
ООН, 20 октября. /ТАСС/. Совет Безопасности ООН обсудил необходимость обеспечить контроль за режимом прекращения огня в Нагорном Карабахе. Об этом заявил в понедельник журналистам председательствующий в октябре в Совете постоянный представитель России при ООН Василий Небензя по итогам закрытого заседания по Нагорному Карабаху.
"Сейчас необходимо обеспечить выполнение (прекращения огня - прим. ТАСС), это самый насущный вопрос, так как соответствующее соглашение было достигнуто, но не соблюдалось, - сказал он. - Главным вопросом остается то, как обеспечить контроль за его выполнением".
"Этот вопрос, конечно, обсуждался в ходе консультаций, и Совет был достаточно един в подходах", - продолжил постпред. В то же время он пояснил, что для отправки в регион наблюдательной миссии ООН "понадобился бы специальный мандат Совета Безопасности". "Это не быстрый процесс", - указал дипломат. "Были сообщения о том, что российский министр обороны обсуждал с коллегами в Армении и Азербайджане то, как этот контроль мог бы осуществляться", - отметил Небензя.
Дипломат не исключил, что наблюдением может заняться миссия ОБСЕ, тем более, что эта организация ведет процесс урегулирования. "Кто там будет, в каком качестве - все еще остается вопросом, который обсуждается", - добавил он.