«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում նոր ցեղասպանության և հումանիտար աղետի կանխարգելմանն ուղղված ոչ թռիչքային գոտի հայտարարելու մասին». ԼՀԿ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում նոր ցեղասպանության և հումանիտար աղետի կանխարգելմանն ուղղված ոչ թռիչքային գոտի հայտարարելու մասին.
Այսօր ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը` ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի դիմումի, փակ քննարկում կանցնացնի Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
Ադրբեջանի զինված ուժերը՝ Թուրքիայի զինված ուժերի, վարձկանների և ահաբեկչական խմբավորումների հետ հանցավոր համագործակցությամբ, արդեն 20 օրից ավել օդուժի և հարվածային ԱԹՍ-ների կիրառմամբ թիրախավորում են Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) քաղաքացիական բնակչությանը, քաղաքացիական օբյեկտները, օգտագործում միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ, ինչպես նաև սպանում (այդ թվում՝ գլխատման միջոցով) ռազմագերիներին, կատարում այլ պատերազմական հանցագործություններ և իրականացնում Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) բնակչության էթնիկ զտում։
Այս գործողությունների արդյունքում իրական է դարձել վտանգը, որ նոր ցեղասպանություն կիրագործվի ցեղասպանության արհավիրքը վերապրած ազգի դեմ։
Հաշվի առնելով վերոնշյալ իրողությունները՝ կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության) ողջ տարածքում հայտարարել և բոլոր միջոցներով պարտադրել ոչ թռիչքային գոտի (no-fly zone | бесполетная зона | zone d'exclusion aérienne)՝ բոլոր տեսակի թռչող սարքերի համար, ինչը հնարավորություն կտա կանխել պատերազմական հանցագործությունների հետագա ընթացքը և բացառել հումանիտար աղետի հետևանքները։
Միաժամանակ, կոչ ենք անում ԵԱԿՀ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ֆրանսիային և ԱՄՆ֊ին աջակցել այս առաջարկության ընդունմանը, իրականացմանն ու պարտադրմանը։
Դիմում ենք ՀՀ արտաքին գործերի նախարարին և ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցչին, որպեսզի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ներկայացվի Արցախի տարածքում ոչ թռիչքային գոտի հայտարարելու առաջարկությունը։

Об объявлении бесполётной зоны для предотвращения нового геноцида и гуманитарной катастрофы в зоне Нагорно-Карабахского конфликта
Поддержи А1+!Сегодня в ответ на запрос Российской Федерации, Франции и США в Совете Безопасности ООН состоится закрытое обсуждение ситуации в Нагорном Карабахе.
В течение более 20 дней Вооруженные силы Азербайджана в преступном сговоре с Вооруженными силами Турции, наемниками и террористическими группами, наносили и продолжают наносить удары по гражданскому населению Арцаха (Республики Нагорного Карабаха), гражданским объектам инфраструктуры, используя оружия, запрещенные международным правом, убивая (в том числе путем обезглавливания) военнопленных, совершая другие военные преступления, проводя этнические чистки населения Арцаха (Республики Нагорного Карабаха).
В результате этих действий опасность совершения нового геноцида против нации, пережившей геноцид 1915 года, стала вполне реальной.
С учетом вышеизложенного, мы призываем Совет Безопасности ООН объявить на всей территории Арцаха (Республики Нагорного Карабаха) и ввести всеми доступными способами бесполётную зону (no-fly zone | zone d'exclusion aérienne) для всех типов летательных аппаратов, что предотвратит дальнейшее развитие военных преступлений, ликвидирует последствия гуманитарной катастрофы.
В то же время мы призываем сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Российскую Федерацию, Францию и Соединенные Штаты, поддержать принятие и выполнение этого предложения.
Мы обращаемся к Министру иностранных дел Республики Армения и представителю Республики Армения в ООН с просьбой внести на заседание Совета Безопасности ООН предложение об объявлении бесполетной зоны на территории Арцаха.