ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնել, որ զինադադարը կպահպանվի
Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ակնկալում է, որ կպահպանվեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հոկտեմբերի 18-ին հումանիտար զինադադար հաստատելու պայմանավորվածության պարտավորությունները:
Այս մասին ասված է Գլխավոր քարտուղարի խոսնակի հայտարարության մեջ:
Խոսնակը նշել է, որ Գլխավոր քարտուղարը դատապարտում է հակամարտության ընթացքում քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորումները և անընդունելի համարում դրանց հետևանքով խաղաղ բնակիչների և երեխաների սպանությունները:
Գուտերեշը խորապես ցավում է այն առնչությամբ, որ մշտապես անտեսվում են միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերը՝ անհապաղ դադարեցնելու ռազմական գործողությունները:
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ զրույցներում Գուտերեշն ընդգծել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանման անհրաժեշտությունը և ռազմական գործողությունների ընթացքում քաղաքացիական անձանց ու ենթակառուցվածքների պաշտպանության կարևորությունը:
Գլխավոր քարտուղարն ակնկալում է, որ կպահպանվեն հոկտեմբերի 18-ին հումանիտար զինադադար հաստատելու մասին վերջին հայտարարությամբ ընդգծված պարտավորությունները և անհապաղ կսկսվեն առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո:

Генсек ООН выразил надежду на соблюдение прекращения огня
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш ожидает, что обязательства по договоренности между Арменией и Азербайджаном об установлении режима прекращения огня по гуманитарным соображениям от 18 октября будут выполнены. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря генсека.
Пресс-секретарь отметил, что генеральный секретарь осудил нападения на гражданские населенные пункты во время конфликта и считает неприемлемым убийство гражданских лиц и детей в результате этого.
Гутерриш глубоко сожалеет о том, что международное сообщество неоднократно игнорировало призывы к немедленному прекращению боевых действий. В ходе переговоров с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Гутерриш подчеркнул необходимость соблюдения международного гуманитарного права и необходимость защиты гражданских лиц и инфраструктуры во время боевых действий.
Генеральный секретарь ожидает, что обязательства, изложенные в последнем заявлении о прекращении огня по гуманитарным соображениям 18 октября, будут выполнены, и незамедлительно начнутся предметные переговоры под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.