Հազարավոր հայեր Փարիզում բողոքի ակցիայով պահանջում են ճանաչել Արցախի անկախությունը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայերը Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում բազմահազարանոց ցույց են անցկացնում՝ ընդդեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիայի, ի աջակցություն Արցախի՝ պահանջելով, որ Ֆրանսիան ճանաչի Արցախի անկախությունը:
Հավաքվածները վանկարկում են «Արցախը մերն է», «Փառք Հայոց բանակին», «Ալիև, Էրդողան՝ ահաբեկիչ», «Կյանքս՝ Արցախին», կոչեր անում, ելույթներ ունենում:
Ցույցի մասնակիցները հայերենով աղոթեցին:
Ավելի քան 10 հազար հավաքվածները քայլերթով շարժվում են դեպի ՖրանսիայումԱդրբեջանի դեսպանատուն բողոքի ակցիան դեսպանատան դիմաց շարունակելու համար:
Նրանց անվտանգությունն են ապահովում ոստիկանները:
Քայլերթի ընթացքում Հայոց եռագույնի գույներով ծուխ է բաց թողնվում: Հավաքվածների խոսքերով՝ այսպիսի բազմահազարանոց ցույցը Ֆրանսիայում աննախադեպ է:

Тысячи армян проводят в Париже акцию с требованием признать независимость Арцаха (видео)
Тысячи армян проводят в Париже акцию протеста против агрессии Азербайджана и Турции и в поддержку Арцаха, требуя, чтобы Франция признала независимость Арцаха. Собравшиеся несут флаги Армении и Арцаха и плакаты с призывами к признанию независимости Арцаха.
Собравшиеся скандируют «Арцах наш», «Слава Армянской армии», «Алиев и Эрдоган - террористы», «Моя жизнь Арцаху».
Чемпион мира по версии WBA, боксер Арсен Гуламирян отметил, что необходимо вместе бороться против агрессии Азербайджана и Турции.
Протестующие помолились на армянском языке. Более 10 тысяч человек направились к посольству Азербайджана во Франции, чтобы продолжить акцию протеста перед зданием посольства.
Безопасность митингующих охраняет полиция. Во время марша выпускается дым в цветах армянского триколора. По словам собравшихся, подобная многотысячная демонстрация беспрецедентна для Франции.