Ադրբեջանի՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի խստիվ պահպանման դեպքում հանձնաժողովը պատրաստ է փոխադարձ մարդասիրական գործողություններ իրականացնել
ԱՀ Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովի հաղորդագրությունը
Նկատի ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին մարդասիրական նպատակներով՝ ռազմագերիների, զոհված ռազմական ու քաղաքացիական անձանց դիակների փոխանակման համար ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման վերաբերյալ հայտարարությունը, ԱՀ Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովն իր պատրաստակամությունն է հայտնում հայտարարության մեջ նշված մարդասիրական գործողությունների իրականացման ուղղությամբ։
Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի ղեկավարության կողմից բոլոր ստորաբաժանումներին հրաման է տրված 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը՝ 12։00-ին դադարեցնելու ռազմական գործողությունները։
Հանձնաժողովն իր լիազորությունների շրջանակում անցել է նախապատրաստական աշխատանքների և ադրբեջանական կողմի՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի խստիվ պահպանման և շփման գծում իրավիճակի կայունության դեպքում, պատրաստ է փոխադարձ մարդասիրական գործողություններ իրականացնել։

Сообщение Государственной Комиссии Республики Арцах по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших
Принимая во внимание принятое 10 октября 2020 года при посредничестве Российской Федерации заявление о прекращении огня в зоне азербайджано-карабахского конфликта в гуманитарных целях для обмена военнопленными, телами погибших военных и гражданских лиц, Государственная Комиссия Республики Арцах по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших выражает готовность осуществить упомянутые в заявлении гуманитарные действия.
Командованием Армии Обороны Республики Арцах отдан приказ всем подразделениям прекратить военные действия с 12 часов 00 минут 10 октября 2020 года.
Комиссия, в рамках своих полномочий, приступила к подготовительным работам, и готова осуществить взаимные гуманитарные действия в случае, если азербайджанская сторона будет строго соблюдать режим прекращения огня и обстановка вдоль линии соприкосновения стабилизируется.