Հայկական զինուժը չի թիրախավորել դիերը հավաքող սանիտարական մեքենան. Ադրբեջանի հերթական կեղծիքը
Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարությունը հերքում է Ադրբեջանի պնդումն այն մասին, թե հայկական զինված ուժերը Հադրութի և Ջաբրայիլի ուղղություններով հարձակման փորձ են արել և կրակի տակ առել ադրբեջանական վերասկողության տակ գտնվող տարածքում դիերը հավաքող բացահայտ տարբերակիչ նշաններ ունեցող և սպիտակ դրոշը պարզած սանիտարական մեքենան: Այս մասին ասված է ՀՀ Պաշտպանության նախարարության «Ֆեյսբուք»-ի էջում:
«Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները, թե, իբր, Հայաստանի ԶՈՒ-ն Հադրութի և Ջաբրայիլի ուղղություններով հարձակման փորձ է արել և կրակի տակ առել ադրբեջանական վերասկողության տակ գտնվող տարածքում դիերը հավաքող բացահայտ տարբերակիչ նշաններ ունեցող և սպիտակ դրոշը պարզած սանիտարական մեքենան, անհիմն են և նպատակ են հետապնդում հումանիտար հրադադարի խախտման պատասխանատվությունը բարդել հայկական կողմի վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ՊՆ-ն նշում է, որ հոկտեմբերի 10-ին ԱԳ նախարարների մակարդակով ընդունված համատեղ հայտարարությունում հստակ նշված է, որ Արցախի և Ադրբեջանի միջև ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակումը պետք է իրականացվի Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն, ինչը այս պահի դրությամբ տեղի չի ունենում ադրբեջանական զինուժի կողմից շարունակաբար վարվող մարտական գործողությունների պատճառով:
«Ադրբեջանական կողմի մեղադրանքները դիտարկում ենք որպես պարզունակ սադրանք և հրավիրում շահագրգիռ կողմերի ուշադրությունն այս փաստի վրա»,- նշում է ՊՆ-ն:

Армянские вооруженные силы не обстреливали санитарную машину: очередная ложь Азербайджана
Министерство обороны Республики Армения опровергает утверждения Азербайджана о том, что Вооруженные силы Армении якобы пытались атаковать в направлении Гадрута и Джабраила и открыли огонь по санитарной машине с белым флагом с отличительными знаками, которая занималась сбором тел на территории, контролируемой Азербайджаном. Об этом говорится на странице Минобороны Армении в Facebook.
«Заявления руководства Азербайджана о том, что Вооруженные силы Армении якобы пытались осуществить атаку в направлении Гадрута и Джебраила и открыли огонь по санитарной машине с белым флагом, которая собирала тела в районе, контролируемом Азербайджаном, являются безосновательными и преследуют цель обвинить армянскую сторону в нарушении режима прекращения огня в гуманитарных соображениях», - говорится в заявлении.
Минобороны отмечает, что в совместном заявлении, принятом на уровне министров иностранных дел 10 октября, четко говорится, что обмен телами и пленными лицами должен осуществляться при посредничестве Международного комитета Красного Креста (МККК). В настоящее время этого не происходит из-за продолжающихся боевых действий вооруженных сил Азербайджана.
«Мы рассматриваем обвинения азербайджанской стороны как примитивную провокацию и привлекаем внимание заинтересованных сторон к данному факту», - отметили в Минобороны.