ՀՀ ԱԳՆ պատասխանը Թուրքիային
Այսօր Թուրքիայի ԱԳՆ հանդես է եկել մի հայտարարությամբ, որը պարունակում է մի շարք մերկապարանոց մեղադրանքներ Հայաստանի Հանրապետության հասցեին։
Ակնհայտ է՝ Թուրքիան, որի անմիջական մասնակցությամբ նախապատրաստվեց և շարունակվում է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, չի հրաժարվում իրավիճակի հետագա ապակայունացմանը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների տապալմանն ուղղված իր կեցվածքից։
Չսահմանափակվելով Մերձավոր Արևելքից ահաբեկիչ զինյալների, ռազմական սպառազինության ու մասնագետների մատակարարմամբ Ադրբեջանին` Թուրքիան ստանձնել է նաև ս․թ․ հոկտեմբերի 10-ին ՌԴ նախագահ Պուտինի նախաձեռնությամբ ՀՀ, ԱՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարների մակարդակով ձեռք բերված կրակի դադարեցման վերաբերյալ  պայմանավորվածության դրույթների տապալման նպատակով Ադրբեջանի սանձազերծած տեղեկատվական և քաղաքական արշավի հովանավորչությունը։
Այդ ամենի հետևում ակնհայտ երևում է Թուրքիայի ձգտումը մի շարք այլ հարևան տարածաշրջաններից հետո, վերածելու նաև մեր ողջ տարածաշրջանը հարթակի իր ծավալապաշտական նկրտումների դրսևորման  համար։
Խստորեն դատապարտում ենք Թուրքիայի սադրիչ քաղաքականությունը մեր տարածաշրջանում և կարևորում տարածաշրջանի կայունությամբ շահագրգիռ բոլոր ուժերի համագործակցությունը։

Поддержи А1+!Министерство иностранных дел Армении решительно осуждает провокационную политику Турции в регионе. Об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян в ответ на заявление МИД Турции, содержащее обвинения в адрес Армении.
«Сегодня МИД Турции выступил с заявлением, содержащим ряд неприкрытых обвинений в адрес Армении. Очевидно, что Турция, при непосредственном участии которой была подготовлена и продолжается военная агрессия Азербайджана против Арцаха, не отказывается от своей позиции, направленной на дальнейшую дестабилизацию ситуации и срыв достигнутых договоренностей», - говорится в заявлении.
Нагдалян добавила, что, не ограничиваясь поставкой террористов с Ближнего Востока, вооружения и специалистов в Азербайджан, Турция взяла на себя обязательство по покровительству информационной и политической кампании, развязанной Азербайджаном с целью срыва положений соглашения о прекращении огня, достигнутого на уровне глав МИД Армении, Азербайджана и России 10 октября 2010 года по инициативе президента РФ Путина.
«За всем этим очевидно просматривается стремление Турции превратить весь наш регион после ряда других соседних регионов в площадку для проявления своих экспансионистских амбиций. Решительно осуждаем провокационную политику Турции в нашем регионе и придаем важность сотрудничество всех сил, заинтересованных в стабильности в регионе», - отметила Нагдалян.