Մտքերի հայկական գագաթնաժողովին կմասնակցի 500 ներկայացուցիչ աշխարհի տարբեր երկրներից
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հովանու ներքո hոկտեմբերի 10-ին Երևանում երկրորդ անգամ կանցկացվի Մտքերի հայկական գագաթնաժողովը:
Գագաթնաժողովին հեռավար ձևաչափով կմասնակցեն 500 ներկայացուցիչ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ քաղաքական ու հասարակական գործիչներ, միջազգային կազմակերպությունների, համաշխարհային խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ, հայտնի քաղաքագետներ ու վերլուծաբաններ:
Ամենամյա միջազգային այս գագաթնաժողովը նախատեսվում էր անցկացնել Դիլիջանում՝ այս տարվա հոկտեմբերի 10-11-ը, «Արհեստական բանականությունը և աշխարհաքաղաքականությունը» թեմայով, սակայն Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի պատճառով Հանրապետության նախագահը միջազգային իր գործընկերներին առաջարկեց և նրանց համաձայնությամբ փոխեց թե՛ գագաթնաժողովի ձևաչափը, թե՛ օրակարգը:
Երևանյան գագաթնաժողովին կքննարկվեն աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային մարտահրավերները, այդ թվում՝ իրավիճակն Արցախում և, այդ համատեքստում, պարենային անվտանգությանը, կրթությանը, առողջապահությանը, մասնավորապես՝ COVID 19-ին առնչվող հարցեր:
Գագաթնաժողովն աշխարհին կարևոր ուղերձներ հղելու լավ հարթակ է, ինչպես նաև ևս մեկ հնարավորություն՝ միջազգային հանրությանը ներկայացնելու աշխարհաքաղաքական գործընթացներում դերակատարում ունենալու՝ Հայաստանի ներուժն ու հեռանկարը:

Армянский саммит мыслей соберет 500 представителей со всего мира
Поддержи А1+!Под патронажем президента республики Армена Саркисяна 10 октября в Ереване во второй раз пройдет Армянский саммит мыслей.
В саммите в формате видеоконференции примут участие 500 представителей разных стран - политики и общественные деятели, руководители международных организаций, крупных мировых компаний, известные политологи и аналитики.
Этот ежегодный международный саммит на тему «Искусственный интеллект и геополитика» планировалось провести в Дилижане 10-11 октября этого года, но из-за войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, президент республики предложил своим международным партнерам с их согласия изменить как формат, так и повестку саммита.
На ереванском саммите будут обсуждаться геополитические и региональные вызовы, в том числе ситуация в Арцахе, и в этом контексте вопросы, связанные с продовольственной безопасностью, образованием, здравоохранением, в частности COVID 19.
«Саммит - хорошая платформа для того, чтобы послать мощный сигнал миру, а также возможность представить международному сообществу потенциал и перспективу Армении, чтобы сыграть свою роль в геополитических процессах», - говорится в заявлении.