Աշխարհում խնդիրները կարգավորելու միայն մեկ ուղի կա՝ երկխոսությունը. նախագահ Արմեն Սարգսյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ելույթ է ունեցել «Հորասիս» միջազգային հեղինակավոր վերլուծական կենտրոնի արտահերթ հանդիպման՝ ՄԱԿ-ի 75-ամյակին նվիրված «Բազմակողմանիությունը COVID-ի ժամանակ» առցանց քննարկմանը, որը վարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ֆաբրիցիո Հոխշիլդը:
«Հորասիսն» անկախ միջազգային «թինք-թանք» հարթակ է, որն աշխատում է կառավարությունների ու միջազգային ընկերությունների հետ: Այս տարվա հանդիպումն ունի ավելի քան 1000 մասնակից, որոնց թվում են տարբեր երկրների առաջնորդներ, կառավարությունների և միջազգային կազմակերպությունների, խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ, հեղինակավոր փորձագետներ:
Քննարկման հիմնական թեմայի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Լեռնային ՂարաբաղՖում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին՝ ժամանակակից աշխարհում խնդիրների լուծման հարցում առանցքային համարելով երկխոսության դերը:
Նախ շնորհավորելով ՄԱԿ-ի հոբելյանական տարեդարձի առթիվ՝ Հայաստանի նախագահը կազմակերպությունը համարել է ոչ միայն ամենախոշոր միջազգային կառույցը, այլև՝ մարդկության կարևոր մտահղացումներից մեկը, որը միավորում է բոլոր ժողովուրդներին և հանդես գալիս որպես երկխոսության հարթակ բոլոր ազգերի համար:
«Իհարկե, միշտ հարց է առաջանում, թե 75 տարվա փորձառությունից հետո ո՞ւր ենք մենք գնում հիմա: Ո՞րն է հաջորդ քայլը, ուղղությունը: Երբ մտածում եմ այսօրվա և ապագայի ՄԱԿ-ի մասին, երկու բառ է միտքս գալիս: Առաջինը դասական է՝ «երկխոսություն»: Սա եղել է ՄԱԿ-ի հիմքը՝ միավորելով տարբեր պետությունների հանուն երկխոսության: Եվ հենց այդ երկխոսության միջոցով լուծվել են խնդիրներ, որոնց առերեսվել են տարբեր ժողովուրդներ և տարածաշրջաններ: Առաջիկա 75 տարվա ընթացքում չեմ կարծում, որ պետք է փոխենք սա: Չկա երկխոսությունից ավելի լավ բան, որ կարող ենք ստեղծել նոր աշխարհում,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը: -Երկրորդը, «նոր աշխարհն» է: Որպեսզի ՄԱԿ-ը լինի նույնքան արդյունավետ, որքան նախկին 75 տարիների ընթացքում, պետք է հասկանանք, որ գալիք 75 տարիների ընթացքում աշխարհը տարբեր է լինելու: ՄԱԿ-ը պետք է շարունակի երկխոսության կիրառումն ամբողջովին այլ աշխարհում: Երբեմն ես այդ աշխարհն անվանում եմ քվանտային, քանի որ այն տարբերվում է դասականից»:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ լինելով Հայաստանի նախագահը, հենց Լեռնային Ղարաբաղի օրինակով է տեսնում, թե ժամանակակից աշխարհին, այնուամենայնիվ, որքան է պակասում երկխոսությունը: «Լեռնային Ղարաբաղը որոշեց ազատ կյանքով ապրել հանրաքվեի միջոցով՝ ինչպես բոլորը 20-րդ դարում, սակայն 1990-ականների սկզբին հարևան Ադրբեջանի կողմից պատասխանը պատերազմն էր: Խորհրդային հանրապետություններից յուրաքանչյուրն իրեն անկախ հռչակեց: Լեռնային Ղարաբաղը միայն 70 տարի է գտնվել Ադրբեջանի կազմում՝ որպես կայսրության մաս: Հազարավոր տարիներ այն մշտապես բնակեցված է եղել հայերով: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Լեռնային Ղարաբաղը որոշեց լինել անկախ, սակայն արձագանքը միջնադարյան էր,-նշել է Հայաստանի նախագահն՝ ավելացնելով, որ հրադադարից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով բանակցություններ էին տարվում: -Կար երկխոսություն, և ես հուսով էի, որ երկխոսությունն ի վերջո կհանգեցնի խնդրի վերջնական կարգավորման: Սակայն սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը որոշեց փորձել լուծել խնդիրը ոչ թե երկխոսության, այլ զենքի միջոցով: Ցավոք, Թուրքիան մեծապես ներգրավվեց ադրբեջանական կողմի գործողություններում՝ օգտագործելով սեփական միջոցները՝ հրետակոծելու ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի սահմանները, զինված ուժերին, այլև՝ քաղաքացիական բնակչությանը: Դա ինձ հիշեցրեց էթնիկ զտումները: Որպես հայ՝ ամեն անգամ երբ տեսնում եմ Թուրքիային ներգրավված կռվում, դա ինձ հիշեցնում է 105 տարի առաջ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը:
Այո, այս աշխարհը նոր է, այո՝ մենք չունենք ավելի լավ բան, քան ՄԱԿ-ն է, այո՝ կա մեր բոլոր խնդիրները կարգավորելու միայն մեկ ուղի, և դա երկխոսությունն է: Մենք պետք է շարունակենք երկխոսությունն այս նոր աշխարհում նոր ձևերով»:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ֆաբրիցիո Հոխշիլդը համակարծիք է եղել նախագահ Սարգսյանի հետ՝ նշելով, որ երկխոսությունը շարունակում է գերակա մնալ միջազգային հարթակում:

В мире есть только один путь урегулирования проблем - диалог: президент Армен Саркисян (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян выступил на внеочередном заседании Международного аналитического центра “Гораций”, посвященном 75-летию Организации объединенных наций. Состоялась онлайн обсуждение на тему “Многосторонность во время COVID” под председательством заместителя генерального секретаря ООН Фабрицио Хохшильда.
“Гораций” - независимый международный аналитический центр, работающий с правительствами и международными компаниями. В этом году встреча собрала более 1 000 участников, включая лидеров из разных стран, представителей правительств, международных организаций, крупных компаний, а также авторитетных экспертов.
В рамках основной темы обсуждения президент Армен Саркисян коснулся также и войны, развязанной Азербайджаном в Нагорном Карабахе, учитывая роль диалога в решении проблем в современном мире.
Прежде всего, поздравив с юбилеем ООН, президент Армении счел эту организацию не только крупнейшей международной организацией, но и одной из важнейших идей человечества, объединяющей все народы, выступающей площадкой для диалога для всех народов.
“Конечно, всегда возникает вопрос, куда мы идем сейчас, после 75 лет опыта? Каков следующий шаг, направление? Когда я думаю о будущем ООН, на ум приходят два слова. Первое - классическое - “диалог”. Это было основой ООН, объединяющей разные государства для диалога. И именно через этот диалог решаются проблемы, с которыми сталкивались разные народы и регионы. Я не думаю, что нам в ближайшие 75 лет нужно менять это. “Нет ничего лучше диалога, который мы можем создать в новом мире”, - сказал президент Саркисян.  Второе - это выражение “новый мир”. Чтобы ООН была такой же эффективной, какой она была в течение последних 75 лет, мы должны понимать, что в следующие 75 лет мир будет иным. ООН должна продолжать использовать диалог в совершенно ином мире.  Иногда я называю этот мир квантовым, потому что он отличается от классического. Президент Саркисян подчеркнул, что, будучи президентом Армении, он на примере Нагорного Карабаха видит, насколько в современном мире не хватает диалога. “Нагорный Карабах решил жить свободной жизнью посредством референдума, как и все другие страны в 20 веке, но в начале 90-х ответом соседнего Азербайджана была война. Каждая из советских республик объявила о своей независимости. Нагорный Карабах был частью Азербайджана всего 70 лет как часть империи. На протяжении тысячелетий он всегда был населен армянами. “После распада Советского Союза Нагорный Карабах решил стать независимым, но реакция была средневековой”, - сказал президент Армении, добавив, что после прекращения огня переговоры велись через Минскую группу ОБСЕ.  “Был диалог, я надеялся, что диалог в итоге приведет к окончательному урегулированию. Однако 27 сентября Азербайджан решил попытаться решить вопрос не диалогом, а оружием. К сожалению, Турция была активно вовлечена в действия азербайджанской стороны, собственными силами обстреливая не только границы Нагорного Карабаха, вооруженные силы, но и мирное население. Это напомнило мне этнические чистки. Как армянин, каждый раз, когда я вижу войну с участием Турции, это напоминает мне Геноцид армян, совершенный в последние годы Османской империи, 105 лет назад.
Да, этот мир новый, да, у нас нет ничего лучше, чем ООН, да, есть только один способ решить все наши проблемы - это диалог. Мы должны продолжить диалог в этом новом мире в новых формах”.
Заместитель генерального секретаря ООН Фабрицио Хохшильд согласился с президентом Саркисяном, отметив, что диалог на международной арене остается приоритетом.