Գործելու են մի շարք սահմանափակումներ և կարգավորումներ. ինչ է անհրաժեշտ՝ Արցախ մեկնելու համար
«Ի հավելումն Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության՝ հսկիչ անցակետերի վերաբերյալ  հայտարարության` տեղեկացնում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախում ռազմական դրության պայմաններում անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ հոկտեմբերի 2-ից գործելու են մի շարք սահմանափակումներ և կարգավորումներ։
Դրանք  ուժի մեջ են մտնելու հոկտեմբերի 2-ից՝ ժամը 14:00-ից:
1․ Հայաստան-Արցախ անխափան հաղորդակցությունն ապահովելու և ճանապարհները բեռնաթափելու նպատակով սահմանափակվում է անձանց և փոխադրամիջոցների ելքը Հայաստանի Հանրապետությունից դեպի Արցախ՝ բացառությամբ Պաշտպանության բանակի և Արցախի կառավարության կարիքների համար իրականացվող փոխադրումների, ինչպես նաև բացառիկ անհրաժեշտության դեպքում ՀՀ կառավարության կողմից տրված թույլատվության հիման վրա առանձին դեպքերի։ ՀՀ-ից ելք գործելու այդ թույլտվությունները ստանալու համար անհրաժեշտ է դիմել՝
ա․ Ֆիզիկական անձանց դեպքում՝ [email protected] էլ փոստի հասցեով` հիմնավորելով այցի նպատակը, կազմակերպության՝ Արցախ մեկնող քաղաքացիների անձնական տվյալները և անձը հաստատող փաստաթղի լուսապատճենը և նշելով կազմակերպության ՀՎՀՀ-ն:
բ. Իրավաբանական անձանց դեպքում՝ [email protected] էլ փոստի հասցեով` հիմնավորելով այցի նպատակը և կցելով անձը հաստատող փաստաթղթի լուսապատճենը: Հիշեցնում ենք, որ քաղաքացիներին Հայաստանից ելքի թույլտվություն տրվելու է բացառիկ անհրաժեշտության դեպքում:
գ․ Տեղական լրատվամիջոցների դեպքում՝ [email protected] էլ փոստի հասցեով
դ․ ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկների, դրանց հավասարեցված միջազգային կազմակերպություններ դեպքում՝ [email protected] էլ․ փոստի հասցեով
ե․ Միջազգային լրատվամիջոցների դեպքում՝ [email protected] էլ․ փոստի հասցեով
2․ Հորդորում ենք նաև զերծ մնալ անհատական նախաձեռնությունների միջոցով Արցախին աջակցության նպատակով ապրանքների հավաքագրումից և դրանք Արցախ փոխադրումից: Պետք է հաշվի առնել, որ ցանկացած պարենային և ոչ պարենային ապրանք և դեղորայք ունեն տեսակավորման, պիտանելիության, անվտանգության  ու պահպանման կանոններ, որոնք կարող ենք ապահովվել միայն համապատասխան մասնագետների կողմից:  Հետևաբար, ցանկացած աջակցություն պետք է փոխանցվի մարզպետարանների, համայնքապետարանների ու թաղապետարանների միջոցով, ովքեր կներկայացնեն նաև անհրաժեշտ պարագաների ցանկը:
1. Արցախին սոցիալական և նյութական աջակցության տրամադրման գործընթացը համակարգելու նպատակով Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի գլխավորությամբ ստեղծվել է միասնական շտաբ։ Հոկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 10։00-ից շտաբի ներքո 117 հեռախոսահամարով գործելու է Ռազմական դրության տեղեկատվական թեժ գիծը, որին կարող եք զանգահարել ռազմական դրության հետ կապված բոլոր հարցերով՝ բացառությամբ Պաշտպանության նախարարությանն առնչվող հարցերի։

Начнут действовать ряд ограничений и положений: что необходимо для выезда в Арцах?
Правительство Армении сообщает, что помимо объявления о блокпостах Службы национальной безопасности Республики Армения, со 2 октября в Армении и в Арцахе по соображениям безопасности начнут действовать ряд ограничений и положений. Об этом сообщает отдел информации и общественных связей аппарата премьер-министра.
«1. В целях обеспечения бесперебойного сообщения между Арменией и Арцахом и разгрузки дорог, ограничен выезд лиц на автотранспортных средствах из Республики Армения в Арцах, за исключением перевозок для нужд Армии обороны и правительства Арцаха, а также в исключительных случаях на основании разрешения, выданного правительством. Чтобы получить эти разрешения на выезд из Республики Армения, необходимо подать соответствующее заявление.
а. В случае физических лиц: по электронной почте на адрес [email protected], обосновав цель визита, личные данные и ксерокопию документа, удостоверяющего личность граждан организации, отправляющихся в Арцах, и указав организацию.
б. В случае юридических лиц: по электронной почте на адрес [email protected], напоминаем, что гражданам будет выдано разрешение на выезд из Армении в случае исключительной необходимости.
В. В случае местных СМИ: по электронной почте на адрес [email protected]
д. В случае аккредитованных в Армении дипломатических представительств и консульских учреждений, приравненных к ним международных организаций: на адрес электронной почты [email protected].
е. В случае с международными СМИ: на адрес электронной почты [email protected]
2 ․ Мы призываем вас воздерживаться от сбора товаров в поддержку Арцаха, в рамках индивидуальных инициатив, и от перевозки их в Арцах. Следует учитывать, что любые пищевые, непродовольственные препараты имеют правила сортировки, срока годности, безопасности и хранения, которые могут обеспечить только соответствующие специалисты. Поэтому любую поддержку следует оказывать через областные администрации, общественные советы и районные администрации, которые предоставят список необходимых вещей.
1. Создан совместный штаб во главе с руководителем аппарата премьер-министра Эдуардом Агаджаняном для координации процесса оказания социальной и материальной помощи Арцаху. 2 октября с 10:00 часов по номеру 117 штаба будет доступна горячая линия для получения военной информации, по которой вы можете обращаться по всем вопросам, связанным с военным положением, за исключением вопросов, связанных с деятельностью Министерства обороны. Находящиеся за пределами Армении могут подключиться по телефону (+374) 10 527 000», - говорится в сообщении правительства.